Küçükçekmece’de 2 katlı 4+1 ve 280 metrekarelik evdeyiz

Emel Aşan’ın iki katlı evinde, İskandinav’dan country’ye pek çok farklı stil buluşuyor ve ahenkle dans ediyor!

Salonda fuşya ve gri renklerdeki kanepeler, beyaz renkteki masa ve sandalyelerle tamamlanmış.

280 METREKARELİK 4+1 EV

İstanbul Küçükçekmece’de Aşan Ailesi’nin evindeyiz. Dört oda bir salondan oluşan 280 metrekarelik iki katlı bu ev sıcaklığıyla daha içeri girer girmez sizi sarmalıyor. Bu sıcak havanın yaratılmasında ev sahibesi Emel Aşan’ın payı büyük.

Salondaki koltuklar İrfan Home’dan, lambader Ikea’dan.

Emel Hanım ve eşi, üç çocuklarıyla birlikte bu evde kendilerine özel bir dünya yaratmışlar. Çift bundan iki yıl önce minik kızlarının dünyaya gelmesiyle 17 yıl oturdukları evleri artık kendilerine küçük geldiği için bu eve taşınmışlar:

HER BİR AYRINTISINI KENDİM DEKORE ETMEK İSTİYORDUM

“Yeni evimize anıları, yaşanmışlıkları eski evimizde bırakarak taşındık. Bu evde yeni anılara merhaba dedik. Eşimle birlikte hep terası geniş ve manzaralı bir ev istedik, arayışlarımızda bu yönde oldu. Ayrıca yeni değil tam tersine tadilat yapılması gereken bir ev olmalıydı, çünkü her bir ayrıntısını kendim dekore etmek istiyordum. Yaşam alanlarının kullanışlı, odalarının ferah oluşu ve en önemlisi vazgeçilmez manzarası bu apartman dairesini tercih etmemizdeki en büyük etkenler oldu.”

Salonda gündelik, samimi ve rahat bir atmosfer yakalamak için oturma ve yemek bölümleri aynı alanda kullanılmış. Masa üstündeki aydınlatmalar Murat Avize. Yemek bölümündeki masa ve sandalyeler İder Mobilya’dan.

ÜÇ AY DEKORASYONLA UĞRAŞTILAR

Emel Hanım evin ilk halini “yalnızca dört duvardı diyebilirim” diye anlatıyor. Bu nedenle çift en ince ayrıntısına kadar yenilik yapmış. Bu süreç tam üç ay sürmüş. Dekorasyonun her ayrıntısı ile tek tek ilgilenmişler. Bunu yaparken de belli bir tarza bağlı kalmamışlar:

Alt katı üst kata bağlayan merdivenlerin basamakları dekorasyona uyumlu olarak kaplanmış. Antredeki ayakkabılık Ikea, fenerler English Home, puf ise Esse’den.

“Yatak odasında modern country tarz hakimken, mutfak ve genç odasında İskandinav esintileri görmeniz mümkün. Hemen hemen her odada farklı tarzları yansıtmaya çalıştım. Teras katında ise doğal mobilyalar ve aksesuarlar kullanarak retro tarza uygun olarak dekore ettim.”

Renk seçiminde yoğun ve koyu tonlarla, canlı vurgulayıcı renkler arasındaki denge dikkat çekiyor. Bu denge beyaz mobilya ve aksesuarlarla tamamlanmış: “Fuşya, gri gibi güçlü ve cesur renklerdeki koltuklarımı, beyaz mobilyalar ile harmanlayıp mekana bütünlük ve canlılık kazandırarak dengeyi sağlamaya çalıştım. Duvarlarda ise çakıl taşı rengini tercih ederek bütünlüğü korudum.”

Mutfakta üst ünitelerde beyaz, alt ünitelerde ise patlıcan moru kullanılmış. Bol depolama alanına yer verilmiş ve her köşenin değerlendirilmesine dikkat edilmiş.
Terasta iki oda bulunuyor. Odalardan birinde bir okuma köşesi oluşturulmuş.
Teras katında daha çok doğal mobilya ve aksesuarlar tercih edilmiş.
Evin minik kızının odasında yatak Ikea’dan kırlentler ise Zara Home’dan alınmış. Yatak örtüsünü ise Emel Hanım yapmış.
Evin iki erkek çocuğunun odasında çalışma masası Ikea’dan, masa lambası Tchibo ve aksesuarlar H&M Home’dan alınmış.
Yatak odası takımı İrfan Home’dan, aksesuarlar English Home, manken Trendyol, halı ise Royal Halı’dan alınmış.
Banyoda ferahlık ön planda tutulmuş. Alan küçük olduğu için duş kullanılmış. Duş kabini içinde kazaları önlemek için doğal ahşap parke tercih edilmiş.

Bodrum’a tepeden bakan 3+1 bahçe dubleksinde stil karması