Ev turu: Küçük sürprizlerin göz kırptığı renkli bir evdeyiz

Yunanistan Atina’nın Glyfada bölgesinde yer alan bu ev, konumu, rengarenk sürprizleri ve dekoratif detayları ile dikkat çekiyor.

Mimar bir baba ve kreatif direktörlük yapmış bir eşe sahip olan Angie Georgakopoulou, eski bir grafik tasarımcı ve çeşitli etkinliklere imza atan Only For You firmasının sahibi. Angie, ailesini yansıtacak bir ev ortamı yaratmak için zarif stilini beklenmedik renk kombinasyonları ile buluşturmuş ve böylece sevgi dolu bir yuva ortaya çıkmış.

Şöminenin etrafında bir oturma alanı oluşturulmuş. Nişteki duvar kağıtları ile uyumlu renkteki iki berjeri İngiliz stili kanepe tamamlamış. Kanepe Portobello bit pazarından. Perdeler ise Designer Guilds’den.
Salonun bembeyaz duvarlarına, nişlerin içindeki alanlar fuşya rengi duvar kağıdıyla kaplanarak hareket katılmış.

DOĞAL BİR ARKA PLAN OLUŞTURMAK İSTEDİLER

Atina’nın güney banliyölerinden birindeki evi aldıklarında çift, doğal bir arka plan oluşturmayı istediklerinden tüm duvarları beyaza boyamış ve salondaki nişlerin olduğu alan ya da yatak odasındaki tek duvar gibi sadece belli kısımlarda cesur renkler kullanmayı tercih etmişler. Evin dekorasyonunu yaparken Angie’nin mimar babası Sotiris Georgakopoulos da onlara yardımcı olmuş.

Merdivenlerin olduğu alanda konumlanan yemek bölümünde, heykeltıraş Nicholas Klouvatou tarafından tasarlanan aynalı bir masa ve Philippe Starck’in Kartell için tasarladığı sandalyeler dikkat çekiyor.

RENKLİ MERDİVENLER

Siz de evinizin merdivenlerini bu evin merdivenleri gibi yapmak isterseniz:

  1. Eğer merdivenler beyaz renkte değilse önce onları beyaza boyamanız gerekiyor.
  2. Beyaza boyayıp iyice kurumasını bekledikten sonra, basamakları ölçerek üçe bölün, böldüğünüz alanlara maskeleme bandı yapıştırarak orta alanı istediğiniz renge boyayın. İsterseniz kenarlarına başka renkte şerit atabilirsiniz.
  3. Merdiven boşluğunun olduğu duvara ise harf stencil’ler ile istediğiniz bir cümleyi, merdivene uyguladığınız renk ile yazabilirsiniz.

Mekanın düzenlenmesini yaparken açık planlı bir yerleşimi tercih etmişler. Salon ve mutfağın yer aldığı alt kat basamakları tatlı bir pembeye boyanmış beyaz ahşap merdivenle üst kata bağlanmış. Evin üst katında ise bir oturma odası ve yatak odaları yer alıyor.

Angie, ev dekorasyonunda tipik ve beklenenden hoşlanmıyor. Yunan normlarının aksine dekorasyonda “az çoktur” anlayışını benimsemiş. Parlak renkler ve aksesuarlar da evin dekorasyonunda kendine yer bulmuş. Angie, “Dekorasyonda en önemli şey, hayal gücünü özgür bırakmak ve sizden beklenenlerle sınırlı kalmamaktır” diyor.

Alt katta salona açıldığı için her zaman temiz ve düzenli olan, post modern stilde bir mutfak yer alıyor. Angie’nin her şeyin yerli yerinde olma takıntısı mutfakta da kendini gösteriyor.

Angie’nin evinde yılbaşı hazırlıklarına neredeyse bir ay öncesinden başlamış. Çünkü sadece salonu değil, evin her odasını süslüyor. Angie önceden her odanın renklerine göre o yıl nasıl süsleyeceğini belirliyor ve ona göre odaları her ayrıntısını düşünerek planlıyor. Öyle ki Londra’daki Accessorize’dan aldığı çiçekler bile çam ağacı süslemesinde kendine yer bulabiliyor.

Nikolas’ın yatak odasındaki baskın renkler yeşil ve mavi. Onun odasındaki yılbaşı ağacı geleneksel stilde süslenmiş. Odada kullanılan renklere Nikolas’nın banyosunda da yer verilmiş.

Yatak odalarında ise belli alanlarda çarpıcı renkler tercih edilmiş. Ebeveyn yatak odasında özellikle hafif ışık veren abajurlar ve dekoratif yastıklarla rahatlama hissi verilmeye çalışılmış. Evin oğlu Nikolas’ın odasında ise onun enerjisini yansıtan mavi ve yeşil tercih edilmiş.

YATAK ODASI DEKORASYONU

Yatak odasında bir duvar farklılık yaratmak için parlak pembeye boyanmış. Yatak başı ise Designer Guilds’ten alınan kumaş ile kaplanmış. Abajur Londra’dan alınmış.

Yatak odasının perde ve yastıkları Designer Guilds’ten alınmış. Lambader ve avize Paris’ten, sandık ise el yapımı.

Angie evinin her köşesinin dekorasyon dergilerinden çıkmış gibi olmasını istiyor. Bu nedenle farklı stillere yönelik dekorasyon dergilerini okumayı çok seviyor. Bu onun hayal dünyasını daha da renklendiriyor.

Üst kattaki oturma odasında daha doğal renklere ağırlık verilmiş. Haki renkte rahat bir kanepe bu odanın odak noktası. Duvarlarda nişler oluşturularak kitaplar için bir alan yaratılmış.

Giyinme bölümü yatak odasının içerisinde yer alıyor. Bu alanda bir duvar dolaplar ile kaplanmış. Ortaya ise dolap ile bağlantılı ve altı depolama alanlı bir puf yerleştirilmiş.

Sade ve turkuaz bir tatil evindeyiz! 1+1 dekoratif ev