ev-gezmesi portekiz

Sade ve turkuaz bir tatil evindeyiz! 1+1 dekoratif ev

İç mimar Ligia Casanova tarafından dekore edilen Portekiz’deki bu yaz evinde, mavi ve beyaz tüm güzelliği ile kendini gösterirken, sadelik projede ana ilke olarak benimsenmiş.

1+1 EV SİL BAŞTAN OLUŞTURULDU

Portekiz’in Alentejo bölgesindeki Alcácer do Sal’a yakın konumlanan bir evdeyiz. Evin ana alanı tek bir odadan oluşuyor ve bunun dışında bir yatak odası ve banyo mevcut. Sahipleri bu evi, İç Mimar Ligia Casanova ile sil baştan yaratmışlar.

EV KARANLIK GÖRÜNÜYORDU

Ligia Casanova evin ilk halini şöyle anlatıyor: “Evin koyu ahşap bir zemini ve tavanı vardı. Bu nedenle içerisi karanlık bir görünüme sahipti. Bizim de ilk aldığımız karar, mekana hacim duygusu katmak amacıyla tavanı beyaza boyamak oldu. Çok eski bir ev olduğu için de ahşap zemini çıkarmayı planladık. Çünkü zemindeki ahşapta çatlaklar oluşmuştu. Buradaki zor görev, ev sahibini ahşap zemini çıkarmaya ikna etmek ve bunun yerine cilalı bir beton zemin uygulamaktı, ama bunu başardık.”

Beyaza boyanan ahşap tavan gün ışığının içeride daha güzel yansımasına olanak sağlamış. Zeminde ise koyu ahşap malzeme yerine cilalı beton uygulanmış.

Turkuaz dekorasyon
Ana yaşam alanının balkona açılan kapısının olduğu köşesine, yine evin renkleri ve dokularıyla uyum sağlayan bir salıncak asılmış.

AÇIK TURKUAZ RENGİ TÜM DEKORASYONA YAYILDI

Klasik tarzdaki eve, beyaz bir doku ilave edilerek yeni bir çekicilik kazandırılmış. İç Mimar Ligia Casanova, denize atılan bir taşın büyüyen dalgaları gibi açık turkuaz renginin evin tüm dekorasyonuna dalga dalga yayılmasını sağlamış. Natürel tonlar, işlenmemiş malzemeler ve evi çevreleyen doğa ile kendiliğinden uyum yakalayan bu renk, oldukça canlandırıcı bir etki yaratmış. Evin sade görünmesi için temel yapısı korunarak sıcak bir atmosfer yaratılmış.

Ana yaşam alanında mümkün olduğunca az mobilyaya yer verilmiş. Turkuaz renk, bu alanda ahşap ve hasır gibi doğal dokularla tamamlanmış.

Turkuaz mutfak
Turkuaz rengi ana yaşam alanının içine dahil olan mutfakta da devam ettirilmiş. Bu nedenle mutfak dolaplarının hepsi aynı renge boyanmış.

DEKORASYONDA MOBİLYALAR MİNİMUMDA TUTULMAYA ÇALIŞILDI

Dekorasyonda akıllıca seçilmiş birkaç parça kullanılıp mobilyalar minimumda tutulmaya çalışılmış. Mavi sandalyeleri ile büyük bir ahşap masa, rahat bir kanepe yerleştirilmiş ve belirli köşelerde oturma alanları oluşturulmuş. Desenleriyle huzurlu bir etki yaratan halılar, beton zemine hafif yumuşak bir doku katmış. Yazı hissettiren bu evde ışığın, evin doğasına uygun olarak her yere yayılması sağlanmış.

Turkuaz dekor

“EV BASİT VE RAHAT BİR ATMOSFERE SAHİP OLMALIYDI”

Casanova ev ile ilgili yaptıkları çalışmayı şu cümlelerle anlatmaya devam ediyor:

“Sadece bir günde yapabileceğimiz ‘temiz’ bir projeydi, çünkü bu evde esas temamız basitlikti. Evin basit ve rahat bir atmosfere sahip olmasını sağlamaya çalıştık, sadece gerekli eşyalar yer alacaktı, ama asla soğuk olmayacaktı. Beyazın üzerinde tek bir renk kullanmaya karar verdik.”

“DOĞAL TONLARI SANDALYELERDE VE HALILARDA KULLANDIK”

“Sahiplerinin, önceki projelerimden beni tanıyor olması, bu evde bana istediğim çalışma özgürlüğünü getirdi. Bu da bizi plaja bağlayan bir turkuaz mavisiydi. Buna ek olarak Alentejo’nun hasat alanlarının (searas) renklerini hatırlatan bazı doğal tonları halılar ve sandalyelerde kullanmaya karar verdik. Evi yaparken bugün de çok doğru olduğuna inandığım üç karar aldık. Birincisi beyaz ve mavi renklerini bir araya getirme şeklimiz. Bu iki renk birlikte huzur veriyor, aynı zamanda canlı ve rahatlatan bir atmosfer de yaratıyor.”

Turkuaz ev dekorasyonu

“İkincisi basitlik, çünkü bu evde sadece gerekli olanı bulabilirsiniz. Ana yaşam alanında sandalye ile bir masa, bir kanepe, bir salıncak, iki koltuk ve banklar, yatak odasında ise iki sehpa ile bir yatak ve duvara gömülü bir gardırop yer alıyor. Üçüncü kararımız ise beyaza boyarken tavandan yararlandığımız gerçeği… Bu, evin farklı bir genişliğe sahip olmasını sağladı ve bölgenin güzel doğal ışığından mümkün olduğunca çok yararlanabildik.”

YATAK ODASI DEKORASYONU

Turkuaz yatak odası

Evin mutfak ve banyosunda önemli bir değişiklik yapılmayıp sadece renklerle oynanmış. Yatak odasına minimalist birkaç dokunuş yapılmış. Yine az mobilyaya yer verilmiş. Gardırop gömme tercih edilerek kapağı da turkuaza boyanmış. Komodin yerine ahşap sehpalar kullanılmış. Son olarak turkuaz bir yatak ile oda tamamlanmış.

Mavinin ve beyazın huzur veren birlikteliği evin banyosuna da imzasını atmış. Ev yenilenirken bu alanda pek bir değişim yapılmamış. Sadece renklerin uyumlu olması için boya yapılmış. Bir de eski olan sıhhi tesisat yenilenmiş.
Duş alanında malzemelerin konulabilmesi amacıyla iki tane minik niş yapılmış. Banyo tümüyle beyaz renkte bırakılmış. Dekorasyonun ana rengi turkuaz bu mekanda kapı, pencere ve aksesuarlarda tercih edilmiş.

“Bu tatil evinin son derece basit, sade ve rahat bir atmosfere sahip olmasını istedik ve tüm adımları bunu düşünerek attık.”

İki kişinin rahat kullanabilmesi amacıyla küçük lavabolar kullanılmış. Üzerlerine de simetrik olarak iki ayna yerleştirilmiş.

Dolap yerine betondan tek parça bir ünite yapılarak lavabolar bunun üzerine yerleştirilmiş. Kapaksız ünitenin içine raf ve sepetler yerleştirilerek depolama alanı yaratılmış.

Cihangir’deki çatı dubleksinde minimal dekorasyon konforla buluştu