Küçük bir oda nasıl büyük görünür? 8 basit çözüm ve denge+oran+ölçek oyunu

Son güncelleme:

Küçük bir oda nasıl büyük görünür? Küçük odayı büyük göstermenin yolları nelerdir? sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, 8 yöntemi sizler için bir araya getirdik. İsterseniz denge oran ve ölçek oyunlarıyla da illüzyon sanatını kullanabilirsiniz.

Küçük alanları dekore ederken en sık karşılaşılan sorunlar odanın sıkışık hatta bazen olduğundan daha küçük görünmesi olarak karşımıza çıkıyor. Dar ve küçük alanları olduğundan daha büyük ve ferah göstermenin 8 basit yolu aşağıda…

KÜÇÜK-ODA-NASIL-BÜYÜK-GÖRÜNÜR

KÜÇÜK ODAYI BÜYÜK GÖSTERMENİN YOLLARI

Küçük bir oda nasıl büyük görünür? İşte 8 adım…

1- AYNALAR

Dar alandaki derinlik algısını odanın uzun kenarlarında kullanacağınız aynalar ile güçlendirebilirsiniz.

Dikdörtgen bir salonda, bir duvara geniş bir L kanepe ve depolamalı sehpa üniteleri, diğer duvara ise yemek masası ve depolama çözümünü yerleştirerek mekan verimli kullanabilirsiniz.

Crate&Barrel.

2- RENK SEÇİMİ

Koyu tonlar ışığı emme özelliğine sahip olduğu için mekanı olduğundan daha dar gösterir. Küçük mekanlarda olabildiğince açık tonlar ve parlak yüzeyli mobilya ve aksesuarlar tercih ederseniz ışık salınımı çok daha fazla olur, böylelikle mekan daha ferah görünür.

3- DÜZEN/DEPOLAMA

Görsel kalabalık dar alanlar için tercih edilmeyen bir durum. Bunun için olabildiğince düzenli alanlar yaratılması gerekiyor. Depolama seçeneklerini duvar alanlarında uygulayabileceğiniz gibi çok fonksiyonlu mobilyalar da mekanda büyük oranda saklama çözümleri üretmenizi sağlar.

4- KÜÇÜK ODAYI BÜYÜK GÖSTERMEK İÇİN AÇIK RENK ZEMİN

Açık renk duvarlar kadar açık renk zeminler de büyük önem taşıyor. Halı tercihiniz duvardan duvara ya da parçalı olabilir. Ferah bir yaşam alanı için açık ve kendinden desenli ya desensiz halıları tercih edin.

himal.se

5- EBAT&ÖLÇÜ

Büyük ebatlı eşya seçimi odayı olduğundan daha küçük gösterir. Derinliği az olan kanepeler, görüntüyü bloke etmeyecek ahşap iskeletli sandalye ve koltuklar ideal birer tercih olabilir.

6- KÜÇÜK ODAYI BÜYÜK GÖSTERMEK İÇİN ALGI OYUNU

Yatay ve dikey düzlemi iyi değerlendirin. Örneğin odanız küçük bir dikdörtgen ise kısa kenarında yatay çizgili açık renk bir duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Eğer kare ya da alçak tavanlı ise perdenizi tavana yakın asabilirsiniz. Uzun perdeler de mekanın daha geniş olduğu algısını verir.

Ikea.

7- DOĞAL IŞIK

Yatak odası gibi alanlarda mahremiyet açısından doğal ışığı bazen bloke ederiz. Ancak olabildiğince pencereleri değerlendirin. İnce tüller mekanın daha ferah görünmesine yardımcı olur.

8- GEÇİRGEN VE ŞEFFAF

Cam, şeffaf akrilik mobilyalar, açık raf sistemleri ışığın geçirgenliğini engellemeyeceği için mekanda ferahlık hissini artırır. Kapalı dolaplar yerine açık olanları ve rafları tercih ederek yaşam alanlarını daha geniş gösterebilirsiniz.

KÜÇÜK BİR ODA NASIL BÜYÜK GÖRÜNÜR? DENGE + ORAN + ÖLÇEK OYUNU

Bir odayı olduğundan daha büyük, daha yüksek ya da daha ferah göstermenin sırrı dekorasyon oyununu kuralına göre oynamakta gizli! İşte küçük bir oda nasıl büyük görünür? sorusunun illüzyon yardımıyla çözümü…

Tavana kadar yüksek ve yekpare pencere olan bir odada tavan yüksekliğini daha az algılatmak isterseniz duvarı tek renge boyayın, duvarla aynı renk perdeler kullanın ve perdelerin alçak bir noktasından renkli bantlar geçirerek yüksekliği minimumda algılatın.

ORANTILARA DİKKAT

Odanızı farklı boyutlarda ve biçimde göstermek için illüzyon sanatının inceliklerinden faydalanın.

 1. Mobilya grupları: Benzer ya da takım olan mobilyaları etrafa dağıtmak yerine odanızın orantılarına göre belli aralıklarla gruplayın. Geniş bir alanda mobilyaların arasında daha fazla mesafe bırakılabilir.
 2. Koyu renkler: Koyu renkler bazı oda formlarında avantajlı olur. Mesela çok uzun ama dar bir odanız varsa, kısa duvarları koyu renkte boyayın ya da bir duvara farklı bir özellik kazandırarak farklı şekilde
  algılatın.
 3. Zemine dikkat: Küçük odalarda zemini olabildiğince net ve açık bırakın. Zemini açık tonlarda ve olabildiğince doğal malzemelerle yekpare kaplamak da bir alternatif. Mobilyalarda ahşap ve mümkünse zemin görünecek biçimde hafif yüksek ayaklıları tercih edin. Bu daha genişmiş izlenimi yaratır.
 4. Sorun; alçak tavan: Sırt kısmı kısa olan mobilyalar kullanın. Döşeme, perde ve duvar kağıdında enine çizgili kumaşlar seçin veya tavan ve duvarı zemine göre daha açık renk boyayın. Bu hileler oda tavanını yüksek gösterir.

Bunu da deneyin: Burada olduğu gibi tavana desenli kağıt kaplayıp, duvarları düz bırakabilirsiniz. Bu uygulama da ters efekt yaratarak alçakmış hissi verir.

YÜKSEK TAVANLI EVLER İÇİN STİL ÖNERİSİ

Çok yüksek tavanlı bir odada tavanı standart yükseklikte algılatmak için tava na yakın bir yerden bir bant atın. Bandın üst kısmını tavanla aynı renkte bırakın. Altı kısmını farklı renkte boyaya bilir ya da duvar kağıdı
geçebilirsiniz. Bu, tavanı alçakmış gibi hissettirir.

DENGELER ÖNEMLİ

Mobilyalarınızı nasıl düzenlediğiniz çok önemli. Mekandaki mobilya dengesi dekorasyonun geri kalan kısmı için seçeceğiniz tamamlayıcıları ve aksesuarları da etkileyecektir.

 1. Simetriye önem verin: Benzer koltukları yan yana kullanmak ya da kanepenin her iki yanına eş sehpa ve abajur yerleştirmek gibi mobilyaları belli bir simetride düzenlemek de odada yerleşim dengesi sağlar.
 2. Asimetrik dengeler: Odaya modern, dinamizmi yüksek bir hava kazandırmak için şaşırtıcı olun. Zigon sehpalar, tamamlayıcı mobilyalar için uygulayacağınız asimetrik düzenle bunu sağlayabilirsiniz.
 3. Görsel zenginlik kazandırın: Farklı yükseklikte asılan aydınlatmalar ya da aynı duvar önünde ama farklı yükseklikte ve derinlikte dolaplar görsel açıdan zenginlik ve derinlik kazandırır.
 4. Farklı birleşimler: Belli köşelerde yaratacağınız odak noktaları mekândaki dengeyi pekiştirirken sizin için önemli parçaların da dekorasyonda öne çıkmasını sağlar.

Bunu da deneyin: Yüksek ve alçak depolama birimleri mekanda görsel dengeyi sağlarken, duvardaki farklı ebatta çerçeveler hacim kazandırır.

STİL ÖNERİSİ

Yüksek kitaplık, dolap veya büfeleri, pencere ve kapı yanlarına gelecek şekilde yerleştirmek odanın yeterince ışık almasını engeller, kötü gölgeler yaratır, dağınık gösterir.

www.sandbergab.se

İYİ FİKİR: Kendinizi bir ressamın yerine koyun. Salondan bir adım uzaklaşın, ön planda, orta ve arka planda olması gerekenleri hayal edin. Mesela bu salonda puf, vazo ve yastıklar ön planda, kanepe ve abajur orta planda duruyor. Arka planda ise perdeyle bütünlük kazanan duvar kağıdı yer alıyor.

ÖLÇEKLERLE OYNAYIN

Doğru bir dekorasyonun temel kurallarında biri de oda yerleşimlerinde ölçeklendirmedir. Bunun için en iyisi doğru karışımları yakalamaya çalışmak.

 1. Kılavuzunuz oda ölçüleri: Odanın mimari detayları ve ölçüleri mekan yerleşiminde temel oluşturan detaylar. Çok büyük veya geniş bir kanepeyi kısa duvara yerleştirmek ya da duvardan daha uzun kanepeler almak hata olur.
 2. Ölçek/desen oyunları: Genel kural şu: Geniş odalara büyük desenler, dar mekanlara küçük desenler. Eğer küçük bir salonda büyük desenler kullanıyorsanız arka planı ve zemini beyazla dengeleyin.
 3. Mobilyaya dikkat!: Görsel olarak benzer hacimde mobilyalar seçin ve her defasında birini yerleştirerek bir adım uzaklaşın. Mobilyaların birbirleriyle uyumunu (ölçü, desen, malzeme) kontrol edin.
 4. Şaşırtıcı seçimler: Biraz kişisellik, biraz da görsel hareket için tek bir mobilyada veya aksesuarda büyük ölçek kullanın veya birkaç benzer ürünü bir arada kullanarak hacimli bir öbek yaratın.

STİL ÖNERİSİ

Nostaljik ve biraz global bir stiliniz varsa, geniş beyaz duvarınıza oldukça büyük bir koleksiyon parçası ve buna kombin aksesuarlar asarak hareket
kazandıra bilirsiniz.

Bunu da deneyin: Salon ölçüleri fazla hareket etme imkanı tanımıyorsa, tavandan sarkıtacağınız irili ufaklı sarkıtlar ya da bir duvarda uygulayacağınız şaşırtıcı bir desen de aynı etkiyi yaratabilir.

Küçük oda için dekorasyon önerileri: 2 işlevsel çözüm