Küçük bahçeler için dekorasyon önerileri

Küçük bahçeler için dekorasyon önerileri ile karşınızdayız. Yaratıcı ipuçları ve püf noktalarıyla, küçük de olsa bahçenizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Küçük bahçeler için 6 güzel fikir ile değişim zamanı

ALANDAN KAZANIN

Fotoğraf: Dobbies.
 • TEK KİŞİLİK KÖŞE: Bir okuma veya dinlenme köşesi için ihtiyacınız olan şey rahat bir oturma birimi. Oturma birimini asarak kullanırsanız alandan kazanırsınız. Ayrıca zeminden de yer kaybetmezsiniz ve görüş alanınız genişler. Alanı, farklı yükseklik ve ölçeklerde yeşil bitkiler içeren saksılarla tamamlayıp vurguyu artırabilirsiniz.
 • GÜNEŞE DÖN: Tek ayaklı dönen bir salıncak seçin, böylece kolayca hareket ettirebilirsiniz. Bu salıncak sayesinde isterseniz yüzünüz güneşe dönük olarak oturabilir ya da rahatsız olduğunuzda gölgeye dönebilirsiniz.
 • SAKİNLİK LAZIM: Klasik bir hamak, öğleden sonraları küçük bir şekerleme yapmak için mükemmel bir çözüm olabilir. Akşamın ilerleyen saatlerinde alana ihtiyacınız olursa, aşağı indirin, katlayın ve kaldırın. Oldukça pratik.

AHŞAP PALETLERE YER AÇIN

 • SERVİS MASASI YAPIN: Kendi küçük eğlenceli alanınızı oluşturmak için, bir paletin üst kısmını kesin, iki adet güçlü menteşe ve zincir kullanarak duvara asın. İstediğinizde açarak servis masası olarak kullanın.
 • DİKEY DÜŞÜNÜN: Yeriniz az olduğu için bahçenizdeki bir duvarı ya da güçlü bir çiti kullanarak alandan kazanın. Eski bir paletten yapılmış ince bir raf ünitesini duvar ya da çite sabitleyin. Bitki ve bahçe aletlerini asmak için S kancalarını takın. Palete silikon tabancası ile küçük kumaş cepler de yapıştırabilirsiniz.
 • MASANIZ MI YOK: Bahçe mobilyaları pahalı ve sizin alanınız için büyük olabilir, bu nedenle birkaç paleti üst üste koyarak küçük bahçeniz için masanızı kendiniz yapın. Önce dışarı çıkan çivileri çıkardığınızdan emin olun ve paletleri kablo ya da sicim ile birbirine sabitleyin.
 • BASİT BIR KANEPEYE NE DERSİNİZ: Paletleri istediğiniz yükseklikte üst üste koyarak vidalarla sabitleyip oturma tabanını oluşturun. Sırtlık için, bir paleti dikey konumda destekleyin ve yerine vidalayın. Biraz minder ekleyin ve artık güneşlenmek için harika bir koltuğunuz var. Bu çözümü terasınızda da deneyin!

DIŞARISI İÇİN İPUÇLARI

 1. Maydanoz, fesleğen, dereotu gibi bitkilerin bir pencere kenarında veya büyük bir saksıda yetiştirilmesi gerekmez. Eski bir şifonyer veya komodinin çekmecelerini açarak onları ekmek için kullanabilirsiniz.
 2. İç mekanlara resim astığınız gibi bahçe duvarınıza astığınız saksıların etrafını boş çerçeveler ile belirleyip bir galeri havası yaratın.
 3. Küçük verandanıza boşluk ve derinlik hissi eklemek için bitkilerin yükseklikleriyle oynayın. Farklı yüksekliklerde bitkilen içeren saksı grupları oluşturun.
 4. Raflar sadece iç mekanlar için değildir. Birkaç raf koyarak dış mekan aksesuarlarınız için alan yaratın. Bahçe çitiniz ağırlığı kaldıramayacağından, bahçe duvarınıza monte edin.
 5. Eski bir pencere çerçevesinin camını çıkarıp yerine yapı marketten aldığınız uygun fiyatlı bir aynayı monte edin. Camları pencereden dikkatlice çıkarın, ardından aynalarla değiştirip silikon tabancası ile sabitleyin. Asmadan önce iyice kurumasını bekleyin.

DESENLERE MERHABA

Tekstil ürünleri, shopier.com/Lauthentique
 • MEVSİMSEL DOKUNUŞLAR: Açık hava oturma alanınıza bol renkli ve baskılı şezlong, puf, kilim, minder ve şilteler ile canlılık katın. Mevsimsel dokunuşlar için geometrik desenleri yazın canlı tonları ile buluşturun.
 • BÜYÜK OYNAYIN: Küçük bir alanı öne çıkarmak için, derz çizgilerini en aza indirecek ve alanın dağınık görünmemesini sağlayacak, basit ama göz alıcı bir desene sahip geniş formatlı yer karolarını tercih edin. Taş döşemeler yerine, desenli karolar daha çok dikkat çeker.
 • AKŞAM YEMEĞİNE HAZIRLAYIN: Yaratıcılıklarla dolu bir yemek masasında şık akşam yemekleri hazırlayın. Kalın çizgiler ve şekillere sahip desenli masa örtüleri ve tabaklar, küçük bir bistro masasını bile çok şık gösterecektir.
 • BOYA İLE ÖZEL KILIN: Bir veya iki kat boyayla sıradan bir kulübe duvarını veya çiti bambaşka hale dönüştürebilirsiniz. Bir kulübeyi geniş şeritler halinde boyamak sahil evi çekiciliği katarken, eğlenceli geometrik şekiller kullanmak ise sıkıcı bir bahçe duvarını veya çiti gizlemenin harika bir yolu olabilir.

AYNALAR İLE BÜYÜTÜN

 • ALANINIZI İKİYE KATLAYIN: Aynalar, bahçenizin de olduğundan daha büyük görünmesini sağlar ve gözünüzü onun devam ettiğini düşünmesi için kandırır. Aynanızı eski bir kapı veya bir ahşap parçasına monte edip yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.
 • ESNEKLİĞİ TERCİH EDİN: Dışarıda çalışırken güneşin parlamasını kontrol edebilmek istiyorsanız, panjurlu pencere stili aynalara başvurabilirsiniz. Güneş çok parlak veya doğrudan gelirse, panjurları kapatabilir, günün ilerleyen saatlerinde hareket ettiğinde tekrar açabilirsiniz.
 • ÇERÇEVENİZİ BOYAYIN: Aynanızın çerçevesini astığınız çitle aynı renge boyayarak onu dekorun bir parçası gibi hissettirin. Renkleri eşleştirmek, çerçeve yerine aynanın kendisinin odak noktası olmasını sağlar.
 • BİTKILERİNİZİ GÜÇLENDİRİN: Dikey bir bahçe yaparak çirkin bir bahçe duvarını gizleyin. Saksıları ve bitkileri daha fazla öne çıkarmak için arkalarına aynalar yerleştirerek bu görünümü daha da pekiştirin. Gotik tarzdaki aynalar, gizemli ama büyülü bir his yaratacaktır.

Küçük bahçeniz için altın fikirler: Daha kullanışlı ve şık bahçeler