Kubbe evlerden 20 görsel içinizi ferahlatacak! Çevre dostu ve ucuz Aircrete

Son güncelleme:

Kubbe ev de ne? dediğinizi duyar gibiyiz. Son yılların değişen ve çeşitlenen inşaat malzemeleri ilginç tasarımları da ortaya çıkarıyor. Bunlardan sonuncusu kubbe evler…

AirCrete adlı, uygun fiyata mal olan, su geçirmez ve yanmaz yeni inşaat malzemesi, hem çevre dostu hem de masallarda gördüğümüz görüntülerle karşımıza çıkıyor.

AIRCRETE NEDİR?

Peki AirCrete nedir? Sizler için Steve Areen‘in muhteşem evinden 25 farklı görseli ve AirCrete’nin anlamını anlatıyoruz.

AirCrete hava (air) ve beton (concrete) kelimelerinden oluşuyor. Bu inşaat malzemesi, genellikle DomeGaia firması tarafından tasarlanan evlerde kullanılıyor.

AirCrete isimli inşaat malzemesi özetle hava kabarcıkları ve beton karışımı. Tek katlı ve düşük maliyetli evler planlayan Hajjar Gibran, bu tarz evler için AirCrete malzemesinin oldukça ideal olduğunu söylüyor.

AIRCRETE MALZEMENİN ÖZELLİKLERİ

Gibran AirCrete malzemesinin özelliklerini şu şekilde anlatıyor:

“AirCrete su geçirmez, ateşten etkilenmez, böcekleri içeri sokmaz. Çok iyi seviyede ısı ve ses yalıtımı sunar. Çürümez, formu bozulmaz ve paslanmaz. Beton gibi ağır, soğuk ve sert değildir, çalışması kolaydır. Bir gecede kurur ve ahşap aletleri ile bile şekil verilebilir. Kolayca kesilebilir, delinebilir ve oyulabilir. Çivileri ve vidaları sabit tutar, kolayca tamir edilir. Bu malzeme ile duvar örebilir, kubbeler inşa edebilir, hatta temel veya yeraltı kat bile yapabilirsiniz. İstediğiniz her şekle sokmanız mümkündür.”

KENDİ EVİNİ İNŞA ET

Kubbe evler, Steve Areen gibi kendi evini inşa etmek isteyenler için oldukça iyi bir fikir. Bu evlerin tasarımına, şekline siz karar veriyorsunuz. Maliyeti de oldukça düşük. Steve Areen, aşağıda görselleri bulunan bu kubbe evini 9.000 dolara inşa etti.

Fotoğraflar: SteveAreen

Londra’nın en dar evi yeni sahibini bekliyor! İşte evin içinden kareler