Köpeğiniz hakkında şaşırtıcı 6 cevap

Son güncelleme:

Sizin de köpeğinizi, ailenizin bir üyesi olarak gördüğünüze eminiz. Ancak bazen hayvan dostunuzun sizi gerçekten hayrete düşüren şeyler yaptığını düşünmüyor musunuz? İşte sevimli dostunuz hakkında merak ettiğiniz soruların sizi şaşırtacak cevapları.

İlginizi çekebilir: Köpek yaşı nasıl hesaplanır? İşte köpek yaşı tablosu

KÖPEKLER NEDEN İNSANLARI YALARLAR?

Yavru köpekler anneleri veya sahiplerini yemek yemek veya yakınlaşmak istediklerinde yalarlar. Yetişkin olduklarında ise yalamak bir otorite figürüne itaatin işaretine dönüşür. Köpeğiniz sizi yalıyorsa, muhtemelen dikkatinizi çekmek veya yemek istiyordur. Köpek öpücükleri de kendilerini iyi hissetmelerini sağlar çünkü yalamak endorfin salgılanmasına sebep olduğundan onu sakinleştirir ve stresini azaltır.

KÖPEĞİMİN BURNU NEDEN HER ZAMAN ISLAK?

Köpek-yaşı-nasıl-hesaplanır

‘Sağlıklı köpeğin burnu ıslak olur’ diye yanlış bir kanı vardır. Gerçekte, hayvanın burnundaki nemin iyi olmasıyla bir ilgisi yoktur. Tek açıklaması, burnunu temiz tutmak isteyen köpeğin burnunu sürekli yalamasıdır. Ayrıca bu ıslaklık serinlemesine yardımcı olur. Köpekler insanlar gibi terlemediğinden, burunları ekstra sıcaklığı atmalarını sağlar ve burunlarında bulunan bir salgı bezi çabuk serinlemelerini sağlayan bir sıvı üretir.

KÖPEKLERİN KOKU ALMA DUYULARI BİZİMKİNDEN NE KADAR DAHA İYİ?

Bir köpek nerede olursa olsun, bir insandan yüz bin kat daha iyi koku alabilir. Köpeklerin burunlarında üç yüz milyon koku reseptörü vardır. Bu rakam insanlarda 6 milyondur. Köpek beyni, kokuyu insanlara insanlara göre 40 kat daha büyük ölçekte tanımlayabilir. Zaten insan burnu ve köpek burnunun çalışma prensibi dahi birbirinden farklıdır. Biz aynı şekilde nefes alıp verirken, köpekler nefesi burun deliğinden alır ancak burun kenarlarında bulunan yarıklardan verir. Bu da onun her nefeste farklı kokuları alarak aldığı havayı temizlemesini sağlar.

KÖPEKLER NEDEN MISIR CİPSİ GİBİ KOKAR?

Siz de köpeğinizin cips gibi koktuğunu düşünüyorsanız yanılmıyorsunuz. Köpeklerin patilerinde parmaklarına doğru yer alan cep ve çizikler buralarda, çok sayıda bakteri ve mayanın gelişmesine imkan sağlar. İşte bu mikroorganizmalar çok çeşitli kokulara sebep olur. Proteus ya da Pseudomonas isimli bakterinin yakışıklı köpeğimizin cips gibi kokmasından sorumlu olduğunu belirtebiliriz. Kısacası kokuyor diye köpeğinizi sürekli yıkayıp onu da canından bezdirmeyin.

KÖPEKLER YATMADAN ÖNCE NEDEN ETRAFLARINDA DÖNERLER?

Köpekler bu davranışı yabani atalarından almıştır, hani yumuşak ve konforlu yatağı olmayan o atalarından. Etrafında dönerek köpek aslında, uzun otları toparlayıp aşağıya bastırarak kendine bir yatak hazırlamaya çalışır. Bu hareket bir yandan bitki örtüsünde saklanan herhangi bir sürüngen veya böceği de korkutup kaçırmak amaçlıdır.

KÖPEĞİM SOLAK OLABİLİR Mİ?

İnsanlar gibi köpekler de hangi uzuvlarını kullanacaklarını kendileri seçebilirler. Sağ mı sol mu? Bunu onunla oyunlar oynayarak ve size nasıl karşılık verdiğini gözlemleyerek bulabilirsiniz. Bir süre sonra, baskın olan patiyi siz de fark edeceksiniz.

Yazı: EvBahçe

Evde kedi ve köpek tüyü sorununa çözümler nelerdir? Veteriner Hekim yanıtladı