Konforlu ve samimi bir kış bahçesi

Balkon, veranda ya da terasınızı kapatarak kış bahçesine dönüştürdüyseniz kış ve bahar aylarının soğuk günleri geçene kadar bu alanın keyfini çıkarmaya devam edebilir, içeriye kapanmanıza gerek kalmadan her günün tadını çıkarabilirsiniz. Ancak kış bahçeniz konforlu ve davetkar değilse, bu keyfi yaşamanız pek mümkün olmayacaktır. Aşağıdaki önerilerimize göz atarak samimi ve stil sahibi bir kış bahçesi düzenlemeyi deneyebilirsiniz.

Mobilyalar: Kış bahçesinde küçük bir oturma köşesi planlayabilir, karlı ya da yağmurlu havalarda manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. 5 çayınızı keyifle yudumlayabileceğiniz bir oturma köşesine alternatif yemek yiyeceğiniz bir alan oluşturabilirsiniz. Özellikle evde yemek odası için ayırdığınız bağımsız biroda yoksa veya mutfağınız bir yemek masasını konumlandırmak için yeterince geniş değilse kış bahçesi bunun için pratik bir çözüm olabilir. Limonluk için mobilyalarınızı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta büyük ebattaki eşyalarla alanı boğmamak. Dinlenmek için kullanacağınız bu alanın ferah ve havadar olmasına özen gösterin.
Renkler: Limonluk bahçeye açılıyorsa, burayı dekore ederken kullanacağınız renklerin bahçenin renkleriyle uyumlu olmasına özen gösterin. Örneğin yeşil, kahve, krem gibi renkler birbirini tamamlayan dingin renklerdir. Bu sebeple kış bahçesi için rahatlıkla tercih edilebilir. Öte yandan soğuk havaların uyuşukluğunu üzerinden atmak isteyenler fuşya, mor, kırmızı ve sarı gibi harekete geçiren canlı renkleri seçebilirler.
Tekstiller: Masa örtüsü, yastık, throw, minder, perde gibi aksesuar ve tekstillerle kış bahçenize sıcaklık katabilirsiniz. Bunların arasında en çok dikkat edilmesi gereken perde seçimidir. Manzarayı engellememek ama aynı zamanda özel hayatınızı da korumak için katlanır sistemli panel perdeleri tercih edebilirsiniz.
Yeşil bitkiler: Limonluk için yeşil bitkiler adeta vazgeçilmez bir dekoratif unsurdur. Büyük saksılarda meyve ağaçları, yeşil bitkiler ve rengarenk çiçeklerlimonluklar için ideal bir seçim.
Aksesuarlar: Kış bahçenizde doğaya göndermeler yapabilirsiniz. Örneğin büyükçe bir ayna ile doğa manzarasını iç mekana yansıtabilir, yemek masanızda taş ve ahşap gibi doğal malzemeler kullanabilirsiniz.