Kombinin su basıncı neden düşer? Nasıl kontrol edilir?

Kombinin su basıncı neden düşer? Kombinizde basınç sorunu yaşıyorsanız, kontrol adımlarını ve çözümleri anlattık.

KOMBİ BASINCI NEDİR?

Su hacmi sıcaklıkla arttığı ve azaldığı için, kombi sistem suyunu ısıttığında genleşme kabı suyun basınç değişikliklerini (basınç yükselmesini) emer.

Kazanların verimli ve güvenli çalışması için belirli bir aralıkta (0,7 bar ve 2,5 bar) çalışması gerekir. Basınç bazen ayarlanan aralığın altına düşerse, genellikle sistemde bulunan bir doldurma valfi kullanılarak doldurulabilir.

KOMBİNİN SU BASINCI NEDEN DÜŞER?

Bir kombinin basınç kaybetmesinin en yaygın nedenleri şunlardır:

  • Havasını alırken radyatörden hava veya su tahliyesi.
  • Cihazdan veya sistemde en yaygın olarak radyatör vanalarından veya sistem bileşenlerinden sızıntı.
  • Kombide su eksilmesi 2-3 ayda bir, az oluyorsa normaldir.

Kazan sistemine bağlı boruların ve radyatörlerin devresi zamanla aşınabilir veya gevşeyebilir, sonunda suyun sistemden kaçmasına izin verir ve su hava ile değiştirilirken kazan basıncını kademeli olarak düşürür.

KOMBİ BASINCININ DÜŞÜK OLUP OLMADIĞI NASIL KONTROL EDİLİR?

Kombinizin basıncının düştüğünden şüpheleniyorsanız, kombi kullanım kılavuzunuzu bulun ve kombinizin ön panelini kontrol edin. Kombinizde, basıncın yüksek, yeterli veya düşük olduğunu gösteren bir manometre bulunacaktır. Modern kazanlarda genellikle sorunun nedenini belirtmek için bir hata kodunun yanıp söndüğü bir ekran bulunur. Modelinizin hata kodunun düşük kazan basıncına karşılık gelip gelmediğini görmek için kombi kılavuzunuza bakın.

Manometre, kazan basıncı seviyelerini gösteren belirli çubukları gösterecektir. Gerekli kazan basıncı veya dijital gösterge bir barın altındaysa, kazanınızın basıncı düşmüş demektir. 

Kullanım kılavuzunuza göre basınç çubuğu yüksek olarak işaretlenmişse, basınç normal çalışma seviyelerinin üzerine çıkmıştır ve bağlı radyatörlerin havası alınarak azaltılabilir. 

Cihazınız veya sisteminiz, basıncın tehlikeli hale gelmesini önleyen basıncı otomatik olarak serbest bırakan yerleşik bir güvenlik cihazına sahiptir. Ancak basınç çok yüksek görünüyorsa yine de radyatörlerinizi havalandırmalısınız.

KOMBİDEKİ SIZINTI NASIL BULUNUR?

Duvarların içindeki boruların ve radyatörlerin devresi boyunca bir sızıntı olma ihtimali vardır ancak aradığınız sızıntı büyük olasılıkla radyatörlerdeki bağlantıların çevresinde bulunacaktır. 

Radyatörlerin çevresinde nemli yerlerin izlerini bulmaya çalışın. Boru tesisatı sızıntı yerine yoğuşma nedeniyle ıslanabilir, bu nedenle boruyu dikkatlice silerek temizleyin ve herhangi bir damlama olup olmadığını kontrol etmek için altına bir plaka yerleştirdiğinizden emin olun.

Ayrıca hem boru tesisatında hem de süpürgeliklerde renk atmış boya veya pullanma ile zeminde veya tavanda su lekeleri olup olmadığını kontrol edin. Bunlar, sızıntıların neden olduğu su hasarı belirtileridir. 

Bunun için eğitim almadığınız sürece, gevşek veya kırılmış boru bağlantılarını onarmaya çalışmayın. Bunun yerine, bir uzmanın gerekli onarımları yapmasını sağlayın ve bunun sonucunda kazanın basınç kaybının durup durmadığını kontrol edin.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kombi arızaları nelerdir? Yetkili servisi aramanız gerektiğini gösteren işaretler

KOMBİ SIZINTI OLMADAN BASINÇ KAYBEDEBİLİR Mİ?

Sızıntı bulamadıysanız ve kombiniz hala basınç kaybediyorsa, bunun nedeni kazan sızıntısı, sistemde gizli bir sızıntı olabilir.

KAZAN SIZINTISI

Kazan içindeki parçalar zamanla aşındığında veya gevşediğinde kazan kaçakları meydana gelebilir. Kombi düzenli olarak bakım görmedikçe , kazan parçaları eskidikçe gevşeyebilir ve sistemin basınç kaybetmesine neden olabilir, genellikle bu sızıntılar kazanın altından gözle görülür bir damla olacaktır. Kombi kazanından şüpheleniyorsanız, incelemesi için bir uzmandan yardım alın.

Ardından, parçanın tamir edilip edilemeyeceği veya tüm sistemin temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekip gerekmediği konusunda size tavsiyede bulunurlar. Kombinizin garanti kapsamında olup olmadığını kontrol edin.

ARIZALI KOMBİ PARÇALARI

Kombi parçaları da zamanla basitçe arızalanabilir ve ısıtma sorunlarına neden olabilir. Yukarıdaki gibi, arızalı kombi parçasını kendiniz belirlemeye çalışmayın. Bunun yerine, uzmanı arayın. Daha sonra neyin onarılması veya değiştirilmesi gerektiğini size bildireceklerdir.

DÜŞÜK KOMBİ BASINCINI NASIL DÜZELTEBİLİRİM?

Sızıntı veya arızalı kombi parçası sorununun giderilmesi uzun vadeli çözüm olsa da, kombinize bağlı olan dolum döngüsünü kullanarak kombi basıncını kendiniz de artırabilirsiniz. Genellikle esnek boru bağlantısının her iki ucunda bir tutma valfi ve bir izolasyon valfi bulunur.

Yassı başlı bir tornavida kullanarak izolasyon vanasını vana üzerindeki hat boru ile aynı hizaya gelene kadar saat yönünün tersine çevirin. Ardından suyun sisteme girmesine izin vermek için kol valfini saat yönünün tersine çevirin. Hem tutma valfini hem de izolasyon valfini saat yönünde çevirerek kapatmadan önce basıncın önerilen seviyelere yükseldiğinden emin olmak için basınç göstergesini izleyin.

Kombi basıncı önerilen seviyelere döndüyse aşağıdaki durumlar gerçekleşecektir;

  • Arıza kodu kayboldu
  • Veya kombi çalışıyor ve suyu ısıtıyor

Kombinizin sistem basıncını nasıl dolduracağınızdan emin değilseniz, basıncı doldurmak birçok ev sahibi arasında yaygın bir bilgi olduğundan, bir aile dostundan, komşunuzdan yardım istemekten çekinmeyin. Size yardımcı olacak kimse yoksa, yetkili bir kişiye veya gaz güvenliği mühendisine danışmak başka bir seçenektir, ancak ücretli olması muhtemeldir.

Evde pratik petek temizleme: Kalorifer bakımı nasıl yapılır?