Kolonya çiçeği bakımı nasıl olmalı? Melisa çiçeği özellikleri

melisa
melisa

Kolonya çiçeği (Melisa çiçeği) mükemmel kokusuyla bilinen çiçeklerden biri. Solanaceae (Patlıcangiller) familyasının Cestrum cinsinin C. nocturnum türü olan kolonya çiçeği, ülkemizde melisa çiçeği olarak da bilinmektedir. Peki kolonya çiçeği (Melisa) bakımı nasıl yapılır? Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf Evim Dergisi için anlattı.

MELİSA ÇİÇEĞİ ÖZELLİKLERİ *

Ülkemizde güney bölgelerde özellikle yazlık bahçelerini süsleyen ve kendine has güzel kokusunu yayan bir bitkidir.

Salkımlar halinde açan çiçekleri gün batımından hemen sonra kokmaya başlar. Gecenin ilerleyen saatlerinden en üst noktasına ulaşır.

KOLONYA ÇİÇEĞİ NASIL ORTAMDA YETİŞİR? *

Yarı gölge alanları seven kolonya çiçeği toprak ayırt etmez. Geçirgen, süzek bahçe toprağında mutlu olur. Suyu bünyesinde tutan toprak tercih edilmemelidir.

KOLONYA ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR? *

Kolonya çiçeği dip sürgünü veren bir bitkidir. Bu sürgünler aynı kalitede çiçek veren dallar verir. Dikim yerine göre bu sürgünleri budaya bilir yada tutabilirsiniz.

Çoğaltılması kolaydır. Basit daldırma yöntemiyle, esnek bir dalını koparmadan eğerek bir kısmını toprağa gömün. Birkaç haftada köklenmeye başlayacaktır. Sonrasında köklenen kısmı kesip istediğiniz yere dikebilirsiniz. Yine tohumla da yetiştirebilirsiniz. Nisan ayında filizlenen tohumlar sonbaharın ortalarında çiçeklerini açmaya başlar.

MELİSA ÇİÇEĞİ BUDAMASI NASIL YAPILMALI? *

Kış sonunda tüm güçsüz dalları dipten budamak gerekir. En güçlü dallar uzun ise kısaltılmalıdır. Fakat kış sonu budamasında aşırıya kaçarsanız çiçeklenmesi yaz sonuna kalabilir. Yaz boyunca çiçeklenmesi sona eren ve güçsüz kalmış olan dalları budamalısınız. Böylece yeniden sağlıklı bir şekilde çiçeklerini açacaktır.

AYDA BİR KEZ ÇAY SUYU *

Saksıda yetiştirilen kolonya çiçeği, toprağının asitliliğinin fazla azalmasını istemez. Bu dengeyi sağlamak için ayda bir iki kere demlenmiş ve soğutulmuş çay demi ile sulanabilir.

Dendrobium orkide bakımı ve sulaması nasıl olmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GORUNTULU-KONUSMA

Evde görüntülü konuşma hakkında bilmeniz gerekenler

havlu-temizliği

Havlu temizliği nasıl yapılmalı? Havlular nasıl kabartılır?