ingiliz-country

Formu, renkleri ve baş döndüren kokusuyla güller hepimizin hayatında pozitif bir yere sahip. Dahil olduğu yaşam alanlarına doğal bir enerji dopingi olan gül desenlerini bu en klasik halleriyle mercek altına alıyoruz: Klasik İngiliz gülü deseni…

KLASİK İNGİLİZ COUNTRY STİLİ NEDİR?

Klasik İngiliz Country stili bu ada tam olarak 1920’de kavuştu. Dekorasyon otoriteleri belli ögeleri içine alan bu stili tam anlamıyla tanımladığında ise aslında çoktan pek çok kişinin evi bu ögeleri barındırıyordu bile.

Bu stil dendiğinde aklımıza biraz Jane Austen’in film setlerinin imgeleri geliyor. Ya da eğer Crown dizisini de izlediyseniz İngiltere kraliçesi Elizabeth’in hem evi hem de giysileri bu konuda size biraz fikir verebilir.

ÖZELLİKLERİ

Romantik bir akım olan stilin “ana malzemesi” çiçek motifleri. İri klasik İngiliz güllerinin hayat verdiği döşemelikler ve tamamlayıcı tekstiller evlere adeta bir gül bahçesinin ferahlığını taşıyor.

Bu romantizmi mobilyalarda kıvrımlı hatlar tamamlıyor. Torna ayaklı berjerler, benzer biçimde torna ayaklı sehpalar, masif patineli yüzeyler stilin feminen vurgusunu pekiştiriyor. Yuvarlak kollu konforlu ve geniş kanepeler, stilin aynı zamanda rahatlığa olan düşkünlüğünün bir göstergesi.

Koyu renkli gül desenleriyle dramatik bir görünüm yaratabilirsiniz. Ama işe biraz daha ferahlık eklemek istiyorsanız renkleri daha pastel tonlarda tercih etmelisiniz. Desenleri mutlaka yapay ya da taze aranjmanlarla kombinleyin. Böylelikle çiçeklerin etkisini bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Stilin olmazsa olmazlarından biri de puflar… Onları genellikle berjerlerin tamamlayıcı olarak değil de orta sehpa rolünde görüyoruz. Oturma odasının odak noktası olabilecek kadar şık ve geniş puflar zarif detaylarıyla öne çıkıyor.

Klasik İngiliz stilinde etek, fırfır ve püskülleri de sıklıkla görmek mümkün. Bunlar romantik etkiyi artıran ince nüanslardan…

Ankara’da romantik İngiliz esintileri olan kır evi stilinde dekore edilmiş evdeyiz

İngiliz bahçesi nasıl yapılır? 10 adımda İngiliz Bahçesi oluşturma