Ankara’da romantik İngiliz esintileri olan kır evi stilinde dekore edilmiş evdeyiz

Ankara Çankaya’da Aslı Altan Altundal’ın ailesi ile birlikte yaşadığı ev, İngiliz kırsalının o güzel stilini şehrin merkezine taşıyor. Bu evde, doğanın tüm güzelliğini ruhunuzda hissediyorsunuz.

Bahçeye açılan kapalı balkon, pastel mavi ve beyaz tonlarıyla huzuru en güzel şekilde yansıtıyor. Balkonda küçük bir yemek alanının yanı sıra kanepeli bir oturma köşesi de oluşturulmuş. Tabak koleksiyonu ise tuğla duvara asılan tabaklarda sergilenmiş.

250 METREKARELİK EV KIR EVİ STİLİNDE

Sanki İngiliz kırsalında bir evdeyiz. Pastel tonlar, kareli tekstiller, beyaz patine mobilyalar, çiçek desenli aksesuarlar, yeşile bakan bir balkon ve daha pek çok güzel ayrıntı… Oysa ki Ankara’nın tam da merkezinde Çankaya’da bir apartman dairesindeyiz. Aslı Altan Altundal’ın eşi ve 2 kızı ile birlikte yaşadığı ev, 250 metrekare kullanım alanına sahip. Aile bu eve 10 yıl önce taşınmış. Evi satın aldıklarında kaba inşaat halindeymiş, iç mimari ve dekorasyon çalışmalarını tüm aile birlikte yapmışlar.

Yaşam alanlarını kır evi tarzında dekore eden Aslı Hanım, “Country stilini çok seviyorum. Doğayla bütünleşik, basit ama görünce insana mutluluk veren objelerle dekore ediyorum evimi. Özellikle doğayı evde hissetmek, mevsim geçişlerine göre evi yeniden düzenlemek, küçük değişiklikler yapmak iyi hissettiriyor ve her mevsim ağaçları, otları, çiçekleri yakından takip edip onları dekorasyona dahil etmek farkındalığımı artırıyor.” diye anlatıyor. Evini dekore ederken doğada olan tüm güzellikler Aslı Hanım’a ilham kaynağı olmuş. Çiçekler, hayvanlar, ağaçlar, mevsimlerin renkleri onun evini şekillendirmesindeki en büyük yardımcılarıymış.

Renk seçiminde ise oldukça özgür davranmış: “Tüm renkleri seviyorum. Kışın kırmızı tonları ve canlı renkler, yazın daha soft renkler, mavi, pembe ve bej kullanıyorum.”

MEVSİME GÖRE DEĞİŞEN DEKORASYONA UYUMLU RENK

Evin salonunun aydınlık ve ferah olmasını istemişler, bu nedenle duvarlarda dört mevsime uygun olabilecek bir ton tercih etmişler. Seçtikleri bu tatlı yeşil renk mevsimlere göre değişen dekorasyon için de çok uygun bir baz olmuş.

Evde kır evi stilinin belki de en çok hissedildiği alan mutfak. Çiçekli tablolar, çiçekli perdeler, ekose ve kareli masa örtüleri mutfakta da ev sahibesinin vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor.

“Tüm seyahatlerde mutlaka sevdiğim bir şeyler karşıma çıkar, bu nedenle yıllarca küçük objeler biriktirdim. Bunun dışında yerel üreticilerden sepet almak da özel ilgi alanıma giriyor. Hayvan şeklinde tuzluk biberlik koleksiyonu yapıyorum. Hiç ummadığım yerlerde de güzel objeler karşıma çıkabiliyor. Ayrıca mevsimlere göre evi dekore etmek için yürüyüş ve gezilerim sırasında doğal malzemeleri de topluyorum. Favori mekanlarımdan bir diğeri de çiçekçiler.” diye anlatıyor Aslı Hanım evindeki bu güzellikleri yaparken nelerden esinlendiğini…

Mutfakta da bir yemek alanı oluşturulmuş. Yemek masası ve sandalyeler mutfağın kır evi görüntüsünü mükemmellik bir şekilde tamamlıyor. Evdeki mobilya ve aksesuarların bir çoğu Mudo Concept, Zara Home ve H&M Home’dan alınmış.

İzmir’de bahçesinde incir ağacı olan köy evindeyiz!