Kitaplık seçimi nasıl yapılmalıdır?

Son güncelleme:

Kitaplık düzenleyici bir göreve sahip olmasının yanı sıra bulunduğu mekanın görselliğini büyük ölçüde etkiler. Farklı özellikte birçok kitaplık seçeneği mevcut ve tercihinizi yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar var. Bulunacağı yere şekil ve boyut açısından uyum sağlaması, sağlam bir malzemeden yapılmış kaliteli bir kitaplık olması, kitaplarınızın ebatlarına uygun ölçülere sahip olması oldukça önemli. Kendinize ve yaşam alanınıza  uygun bir seçim yapmak ve uzun ömürlü bir kullanım için doğru kitaplığı seçmek, bazı özelliklere dikkat etmenizi gerektirir.

Kitaplık Rafı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kitaplık seçimi nasıl yapılmalıdır

Öncelikle seçeceğiniz kitaplık sahip olduğunuz kitapları düzenleyebilecek yeterli rafa sahip olmalı. Rafların sadece sayısı değil, ölçüleri de önemlidir. Kitaplarınızın boyutlarını göz önüne alarak bu ölçüyü belirlemelisiniz. En büyük boyuttaki kitaplarınızın yüksekliğini ölçerek olması gereken minimum boyuta karar verebilirsiniz Bu sayede tüm kitaplarınıza uygun bir boyutta raf seçimi yapabilirsiniz. Kitaplarınızı taşıyacak olan rafların sağlamlığı da önemli. Özellikle ağır kitapların yerleştirileceği kitaplıklar, uzun ömürlü bir kullanım için dikkatle seçilmelidir. Kaliteli malzeme ile yapılmış sağlam bir kitaplık tercih etmeniz hem kullanışlılık hem de uzun ömürlülük açısından iyi bir tercih olur. Ahşap kitaplıklar, bu ihtiyaçlara cevap verebilen ve çok sık tercih edilen modeller arasında yer alır. 

Kitaplık Boyutu Seçimi 

Kitaplık seçimi nasıl yapılmalıdır?

Kitaplığı yerleştirmek istediğiniz alanın boyutu ile kitaplığın boyutu uyumlu olmalıdır. Bu nedenle kitaplığı yerleştireceğiniz alanı ölçün ve kitaplığınızın ölçülerine bu duruma göre karar verin. Tüm duvarı kaplayan kitaplıklar tercih edebileceğiniz gibi, kitaplığı aynı zamanda dekoratif eşyalarla süslemek istiyorsanız daha minimal seçeneklere yönelebilirsiniz. Kitaplığın boyutu bulunacağı mekanın boyutlarıyla orantılı olmalı. Bu sayede dar alanları olması gerekenden büyük kitaplıklar seçerek daha da küçük göstermemiş olursunuz. Ayrıca geniş alanların estetiğini, doğru boyutlarda ve uygun konumda bir kitaplığın da eşlik etmiş olduğu bir düzen ile destekleyebilirsiniz. Kitaplığın bu işlevleri de göz önüne alındığında, mekanın ölçülerini tespit etmek, kitaplığın odanın geri kalanıyla uyumlu olması açısından önemli. Geniş alanlar için büyük ve hacimli kitaplıklar tercih edebilir, dar alanlarda daha minimal ve sade modellere yönelebilirsiniz.

Kitaplık Malzemesi Seçimi 

Kitaplığın yapıldığı malzeme dayanıklılık ve kullanım süresi açılarından önemli. Bu sebeple seçim yapmadan önce kitaplığın yapıldığı malzemeye dikkat edin. Örneğin ahşap kitaplıklarda sıklıklıkla tercih edilen bir malzeme. 

  • Kaliteli bir ağaçtan yapılan mobilyalar, uzun ömürlü bir kullanım sağlamasının yanı sıra görünümüyle ve odaya uyumuyla tercihleriniz arasına girebilir. 
  • Ağaç bir kitaplık tercih edecekseniz bunların arasında da bir seçim yapmanız gerekir ve ağaçların da dayanıklılık ve uzun ömürlülük açısından birbirinden farklı özellikleri bulunur. Örneğin ceviz ağacından yapılmış bir kitaplık, çam ağacından yapılmış bir kitaplığa göre daha dayanıklıdır. 
  • Renk ve doku bakımından da farklar olacağı için bunların da zevkinize ve odanın atmosferine uyum sağlamasına özen gösterin. 
  • Kontrplak ve MDF gibi malzemelerden yapılan kitaplıklar da tercih edebilirsiniz
  • Ahşap yan ürünlerinden veya ince tahta katların birleştirilmesi gibi işlemlerden geçerek elde edilen bu ürünler daha uygun fiyatlıdır. Görünüm olarak ahşaba çok yakın olsalar da bunların ağaç ürünler kadar sağlam olmayabileceğini unutmayın.

Kitaplık Nasıl Yerleştirilir?

Kitaplık yerleştirmesi gerçekleştirilirken de pek çok faktör göz önünde bulunurulmalıdır. Öncelikle kitaplığa yerleştireceğiniz kitapları renk, yayınevi ya da boyutuna göre sıralayabilirsiniz. Bu şekilde biz düzen sağlamanız mümkün olabilir. Kimi kitaplık kullanıcıları kitaplarını renk renk yerleştirerek renk uyumunu elde etmeyi tercih eder. Kimi kitaplık kullanıcıları ise renge göre düzen sağlamak yerine kitaplığını kitapların boy sıralamasına göre dizilmesini tercih eder. Bu sayede kitaplar arasında uyum boy sıralamasına göre sağlanır. Bunun yanı sıra kitapların yayınevine göre sıralanması da mümkün. Kitaplığınızın içerisinde bir ahenk yakalamak ve karmaşık görüntüden kurtulmak istiyorsanız düzeninizi bu üç faktöre göre belirleyebilirsiniz. 

Eski kitaplık yenileme – değerlendirme

Kitaplık seçerken nelere dikkat edilmeli? Kitaplık hangi odada olmalı?