Kitaplarınızı renklerine göre düzenlemeli misiniz? Uzmanlar tartışıyor

Son güncelleme:

Tasarım dünyasında pek çok farklı görüşle karşılaşmak mümkün. Evlerimiz son derece kişisel alanlardır ve birinin hoşuna giden tasarım, bir başkasına çekici gelmeyebilir. Ancak kitaplarınızı nasıl organize etmeniz gerektiği konusu gibi çok az kafa karıştırıcı konu vardır.

Kitap renklerine göre gökkuşağı halinde dizilmiş bir rafın yorumlarına bakarsanız, böyle bir organizasyonun ne kadar öfkeli yorumlar alabileceğini görebilirsiniz. Öyle olsa bile, herkesin tasarım zevki kendine göre şekillenir. Evde kişisel bir kitap koleksiyonu düzenleme konusunda uzman tavsiyelerini bir araya getirdik.

İlginizi çekebilir: Eski kitaplık yenileme – değerlendirme

“ALANA RENK KATMAK İÇİN KİTAPLARI KULLANABİLİRSİNİZ”

Fotoğraf: @afreshspace

New York merkezli tasarım ve hediyelik eşya mağazası Hidden Gem’in yaratıcıları ve sahipleri Tanya Willock ve Temidra Willock-Morsch, “Renkli kitap rafları bir sanat eseri gibidir” diyor. “Onlara hayranız ve harika görünüyorlar. Eğer gerçekten kullanmadığınız tonlarca kitabınız varsa veya parlak renklere düşkünseniz, alın diyoruz.”

Willock ve Willock-Morsch, “Kitapların renklerine göre düzenlenmesi, onların öne çıkmalarına ve kendilerini ifade etmelerine gerçekten yardımcı oluyor ve bu, oturma odasına veya çalışma odasına renk katmak için mükemmel bir yol” diyor. “Bize göre bu, renkleri güzel bir şekilde bir araya getirme konusunda çok tatmin edici bir şey.”

“ODADAKİ RENKLERE GÖRE DÜZENLEYİN”

Fotoğraf: Stephanie Perez

Kitaplarınızı renklere göre düzenlerken, gökkuşağı görünümüne alternatif düzenlemeleri düşünün: İç Tasarım Firması Sims Hilditch’in tasarım direktörü Louise Wickstead, kitaplarınızın renklerini odanızla eşleştirmenin, gökkuşağı düzeninden daha iyi olduğunu düşünüyor.

“Bir iç mekan, aşırı stil veya steril olmaktan ziyade rahat ve konforlu hissettirmelidir. Bunu akılda tutarak, titizlikle renklere göre sıralamak yerine, bir odadaki vurgu renklerini seçmek için raflardaki kitapları düzenleme eğilimindeyiz” diye açıklıyor.

“İHTİYAÇLARINIZA GÖRE DÜZENLEYİN”

Fotoğraf:  Studio Peake

Kitaplarınızı renklerine göre sıralamak harika görünebilir, ancak Hidden Gem’deki kız kardeşlerin not ettiği gibi, raflarınızı daha az kullanışlı hale getirebilir. “Kitaplarınızı sürekli kullanıyorsanız, her kullandığınızda kitapları tekrar sıraya koymanın zor olacağını düşünüyoruz” diyorlar. 

Hi-Spec Design’ın iç mimarı Sahar Saffari de aynı fikirde. “[Bu] gerçekten kitaplığın amacına bağlı!” diyor. “Kitap koleksiyonunuz çok büyükse ve içinde ne olduğunu bilmiyorsanız, onları sipariş etmek için renk kullanmanın elbette bir anlamı olmaz. Öte yandan, kitap koleksiyonunuz küçükse veya orada tam olarak ne olduğunu biliyorsanız, renk kodlu olmasında bir sorun yok.”

Ancak Saffari’nin belirttiği gibi, başka bir potansiyel dezavantaj daha var. “İnsanların kitaplarını bu şekilde sipariş ederken karşılaşabilecekleri bir sorun, raftaki boyutların dağınık görünmeye başlamasıdır” diyor.

BİTKİLER VE BİBLOLAR EKLEYİN

Fotoğraf: Stephanie Perez

Kitaplarınızı ihtiyaca göre düzenlemenin görsel olarak daha az hoş bir görüntü oluşturabileceğinden endişe ediyorsanız, Willock ve Willock-Morsch kitap sıralarını ilginç şekillerde ayırmanızı öneriyor:

“Kitaplıktaki kitapları eğlenceli bitkilerle bölmeyi deneyin” diyorlar. “Bir kitaplığa doku eklemek için uzun yeşillikler ve sukulentler kullanmayı seviyoruz; Temiz, sofistike bir görünüm istiyorsanız orkide kullanın. Bitkiler sizin için uygun değilse, kitap sıraları arasında göstermek için kitap ayracı işlevi görebilecek diğer süsleri seçin.”

“KİTAPLARI İLGİ ÇEKECEK ŞEKİLDE DÜZENLEYİN”

Fotoğraf: Stephanie Perez

Renge göre koordinasyon, görsel olarak ilginç bir görüntü oluşturmanın tek yolu değildir. 

Willock ve Willock-Morsch, “Kitapların kendisinden başka bir şey gerektirmeyen başka bir seçenek de kitapları dikey ve yatay olarak yerleştirmek” diyor. 

“Dikey kitaplarınızı boyutlarına göre sıraladığınızdan emin olun, böylece devrilmezler. Farklı alan yükseklikleri yaratarak rafa daha dinamik bir hava katıyor ve alanın ağır bir kitaplığın dolup taşmamasını sağlıyor.”

İLGİNÇ BİR KİTAPLIK SEÇİN

Görüntüyü hala beğenmiyorsanız, o zaman sorun belki de kitaplarınız değil – raflar. 

Willock ve Willock-Morsch, “En sevdiğimiz kitap raflarından biri kitapları dikey olarak tutuyor ve geleneksel kitaplığınıza harika bir alternatif” diyor. “Çok şık, fazla yer gerektirmiyor ve heykelsi bir parça gibi görünüyor.”

Kitaplık, sehpa ve raflara stil kazandıran düzen oyunları

Kitaplık seçerken nelere dikkat edilmeli? Kitaplık hangi odada olmalı?

Kitaplık dekorasyonu: Onlar da güzel görünmek ister