Kıştan yaza tasarrufun altın kuralları

0

Aile bütçenizi planlayın
Aile bütçesini planlamak zor gibi görünebilir, ama biraz dikkat ve iyi bir planlamayla tasarruf etmeniz vegeleceğinizi daha kolay güvence altına almanız mümkün.

Konuşun
Yapılan araştırmalar gösteriyorki ailelerin % 74’ü bütçe vepara konularını konuşmakta zorlanıyor. Oysa gelir ve giderlerikonuşmak, ileride eşinizle aranızda oluşabilecek sorunlarında önüne geçer. Sağlıklı bir gelecek planlaması içinilk etapta bütçeyi meydana getiren tüm gelir ve giderlerinaçıklıkla konuşulabiliyor olması gerekir. Ayrıca aile içindeherkesin bu konu ile ilgili eşit sorumluluk sahibi olması çocuklarında bu dengeyi anlayıp kurmasında etken bir faktör.

Not alın
Paranın hesabını bilmek önemli. Siz de kendinize sık sık “Buncapara nereye gidiyor, hiç anlamıyorum” diyorsanız not tutarakdurumu analiz etmeye çalışabilirsiniz. Her bir kuruşuhesaplayarak en net sonucu elde edebilirsiniz. Bu sebeplemarkete giderken, alışverişe çıktığınızda nelere harcamayaptığınızı mutlaka not alın.

Tedbirler
Haftalık bütçenizi oluşturan bazı harcamaları kısmaya çalışın.Örneğin bir yere giderken toplu taşıma kullanmanız gerçektenşart değilse yürümeyi deneyin. Haftada 3-4 kez buşekilde bir kısıntı ay sonunda harcamalarınızın bir miktar azalmasınısağlayacaktır. Eğlence masraflarınızı da göz önündebulundurarak bu konuda da tedbir alabilirsiniz.

Harçlıklar
Çocukların ihtiyaçları hiç bitmez. Bu sebeple onlara belli birharçlık vererek her seferinde para verme derdinden kurtulabilirsiniz.Bu yöntemle onların kendi hesaplarını da bilmesinisağlayabilirsiniz. Ayrıca bankaların sağladığı 18 yaş altıhesaplar da harçlık planlaması için ideal olabilir.

Faturalar
Müsait olduğunuz bir zamanda tüm faturalarınızıönünüze koyup her biri için nekadar harcama yaptığınıza bakın. Elektrik,su, internet, telefon, aidat, kira, vergilergibi tüm faturaların ortalama giderhesabını çıkarın. Telefon ve internet gibisektörde birden fazla oyuncunun olduğuhizmetlerle ilgili daha hesaplı fiyat verenlerideğerlendirmeye alın. Ayrıca elektrikve su giderleri ile ilgili neler yapabileceğinizigöz önünde bulundurun. Örneğinbazı elektrikli ev gereçlerini ne sıklıklakullandığınızı, yeni bir A enerji sınıfı elektrikliev gereci satın almanın maliyetlerine kadar düşüreceğini ve faturanınaleti ne kadar sürede amorti edeceğini hesaplayabilirsiniz.

Krediler ve kredi kartları
Günümüz ailelerinde yaşanan en büyük sıkıntılardan veyönetilmesi en zor borç türlerinden biride kredi kartı ve banka kredisi. Doğrubir bütçe planlaması için öncelikle krediborçları ve kredi kartlarının kullanımı ileilgili doğru kuralların konması gerekiyor.Gerçekten ihtiyacınız yoksa bir şey satınalmamaya, tatil için yeterli paranız yoksakredi çekmek yerine o yıl daha hesaplıbir tatil planlaması yapmaya çalışın.Uzmanlar en sağlıklı bütçelendirmenin heray kazancın % 10’unu biriktirebilmektengeçtiğini söylüyor.
~
Vergiler
Vergi borçlarını birden ödemek zor olabiliyor.Bu ödemeleri yıl içine yayarak zorlanmadanödeme yapabilirsiniz. Örneğin Ocak ayında ödemeniz gerekenMotorlu Taşıt Vergisi 300 TL. ise, 6 aylık bir hesap bakiyesioluşturup her ay 50 TL.’yi bu iş için ayırabilirsiniz. Böylecezamanı gelen ödemeleri vakitlice yapabilirsiniz.

Soğuk havalarda tasarruf etmenin 10 yolu
Evinizi ısıtırken tasarruf etmeniz mümkün. Fatura giderlerini kontrol altında tutarak, enerjiyi verimlikullanmanın yollarını öğrenerek önemli ölçüde bunu başarabilirsiniz.

1. Isıtıcılara dikkat!
Kombi ya da kaloriferli evler için basınç kontrolü önem taşıyor.Su basıncını ve peteklerde hava olup olmadığını kontroledin. Şofben ve kombinin ısısını 1 derece bile düşürmekenerjiden bir miktar tasarruf etmenizi sağlayabilir. Ayrıcasu ısıtıcalar her ne kadar küçük aletler gibi görünse de çokelektrik kullanabilir. A enerji sınıfı bir ısıtıcı edinebilirsiniz.

2. Sıcak su borularına müdahale
Kombiniz balkondaysa ve borularınızda yalıtım yoksa her yılsadece bu noktadan kaybettiğiniz ısı kaybı % 35’i bulabiliyor.Bu sebeple bir kombi ustasına danışarak yalıtımlı boruyaptırabilirsiniz.

3. İzolasyon
Dış cephenize yalıtım yaptırarakenerjiden büyük ölçüdetasarruf edebilirsiniz.Özellikle çatı katında oturuyorsanızizolasyon yaptırarakenerji giderlerinizi % 25azaltabilirsiniz. Evinizde camsayısı fazlaysa çift cam ile ısıkaybının önüne geçebilirsiniz.

4. Dış cephe
Evinizin dışındaki boru ve baca kontrölü de önemli. Donmatehlikesine karşı borularınızla ilgili gerekli işlemlerin yapıldığından,bacaların temiz ve borularda atıkların birikmemiş olduğundanemin olun.

5. Halılar
Eviniz zeminden ısıtmalıysa ısının dolaşımını engelleyen PVCtabanlı halılar kullanmamaya gayret edin. PVC gibi plastikmalzemeler yalıtkan olduğundan ısıya karşı blokaj etkisigösterir. Eğer ısıtmanız soba, şömine ya da peteklerle sağlanıyorsa bu durumda yaşam alanınızın zemininde bol miktardahalı kullanabilirsiniz. Halılar hem ısıyı hapseder hem desıcaklık hissini pekiştirir.

6. Kalın perdeler
Yünlü ya da pamuklu kumaşlardan yapılankalın perdelerle pencerelerden sızansoğuk havayı kesebilirsiniz.

7. Kapı ve pencerepervazları
Kapı altlarından ve pencere pervazlarındansızan soğuk havayı ısı bantlarıylabüyük miktarda kesebilirsiniz. Bu şekildebir tedbirle % 25 oranında tasarrufsağlayabilirsiniz.
~
8. Aydınlatma

Aydınlatmalar davetkar bir yaşam alanıyaratmak konusunda iddialı ajanlar.Ancak aydınlatmaları seçerken led modüllerya da tasarruflu spot lambaları veampuller tercih etmeye özen gösterin.

9. Sıcaklık hissi
Daha fazla enerji harcamak yerinde daha sıcak tutan şal,yastık ve battaniyeleri tercih edebilirsiniz.Özellikle yatak odanızda ve kanepenizdesıcak tutan battaniye veyastıkların çok işe yaradığını göreceksiniz.Sıcak su torbasını da unutmamalı!

10. Termostatik ısıtıcılar
Isı ayarlı termostatik ısıtıcılar çok duyarlıolduğundan kapı ya da pencereleraçıldığında sık sık devreye girerler.Bu sebeple pencere ve kapılarıgereksiz yere açmamaya özengösterin. Ayrıca evden dışarı çıkarkenkombinizi kapatmak yerine makulbir ısıya getirip sistemin tamamensoğumamasına gayret edin. Aksi haldeevi aynı ısıya getirmek için dahafazla enerji harcayacağına şüphenizolmasın.

Hesaplı yaşam için ipuçları
İhtiyacınız olmadığı halde satın alıyor, gereksiz yere yaptığınız alışverişlerden sonra büyük pişmanlıklaryaşıyorsanız elinizdekileri daha iyi muhafaza etmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Giysilere özen
Beğendiğiniz o kazağı almak için tam 5 tanesebep sıralayabilirsiniz. Ancak sıraladığınız sebepleriniçinde aynı stildeki ve henüz geçenay almış olduğunuz mavi kazağınızın solmuşolması varsa çözüm yolu yenisini satın almakdeğil, var olanları doğru muhafaza etmek olmalı.Bunun için iyi deterjanlar alabilirsiniz. Belkibiraz daha fazla para ödemeniz gerekecekama en nihayetinde pek çok pantolon, bluzya da kazağınızı daha uzun süreli giyebileceksiniz.Siyahlar için sıvı deterjan, Perwoll.

Ayakkabılarailk yardım
Ayakkabıları yıpranmadanuzun süre giymek içinkalıp kullanabilirsiniz. Herbir ayakkabı için kalıp bulmakbiraz masraflı oluyorsaiçlerine gazete kağıdından kalıplar yapabilirsiniz. Ayrıcaaynı ayakkabıyı 2 gün üst üste giymemeye özen gösterin.

Atmayın,değerlendirin
Boş kutuları, yumurtakaplarını değerlendirerekbüyük ölçüde tasarrufedebilirsiniz. Ayakkabı(dezenfekte ettiktensonra) ya da hediye kutularınıaksesuarlarınızısaklamak için dolapiçi düzenleyiciler olarak kullanabilir, yumurta kaplarını minikaktüsler için saksı olarak değerlendirebilirsiniz.

Mutfak kuralları
Daha az elektrik sarfiyatı için normal tencere yerine basınçlıtencereler kullanabilirsiniz. Ayrıca çok miktarda sebze vemeyve almak yerine ihtiyacınız olan kadarını günlük alırsanız dolabınızın da fazlaelektrik harcamasınıengelleyebilirsiniz. Domateskabuklarının suyunusıkarak yemeklerinizdesalça olarak kullanabilirya da balkonunuzdaçürüterek çiçekler içingübre niyetine kullanabilirsiniz.Böylelikle fazla çöp üretmemiş olur, organik çöplerintoprağa karışmasını da sağlayabilirsiniz.

Alışveriş tüyoları
Marketlerin kampanyalarını, indirimlerini takip edin. Belli miktarınüzerinde alışverişlerin pek çoğunun hediyesi ya da promosyonubulunuyor. Ancak ufak bir promosyon elde etmekiçin ihtiyacınız olmayan şeyleri satın alıp alışveriş tuzaklarınadüşmemeye dikkat edin. Depozitosu olan gıdaların kaplarınıiade ederek de alışveriş bütçenizde bir miktar tasarrufetmeniz mümkün.

Uzun ömürlü gereçler
Kesme tahtası, sos tenceresi gibimutfak gereçlerinin uzun ömürlüolmasını istiyorsanız yanı başınızdanlimonu eksik etmeyin.Kesme tahtalarını işiniz bittiktensonra bir dilim limon ile temizleyebilir,sos tencerelerine pişirmeesnasında bir dilim limon atarak kararmalarını engelleyebilirsiniz.Ayrıca kireç lekelerini de limonla çözmek mümkün.
~
Ucuz aslında pahalı mı?
Bazen cazip gibi görünen teklifler uzun vadede en pahalısonuçları doğurabiliyor. Örneğin arabanızı sigortalatırkenhesaplı ama kapsamı geniş bir poliçe satın almaya özengösterin. Aksi halde ucuz ama kapsamı dar bir poliçe enufak zararlar yüzünden bile daha fazla ödeme yapmanızıgerektirebilir. Eşyaların garanti süreleri, kaskoları da aynı şekildedeğerlendirilebilir.

Stil sahibi evler için 15 bütçe stratejisi
Ev ekonominizi sarsmadan da dekorasyon adına yapabilecekleriniz çok fazla. Renk ve mobilyaseçimlerinin mekanlar üzerindeki etkisinden yola çıkarak yaşam alanlarınıza stil katmak gibi…

1. Düzenlemek istediğiniz yaşam alanında en çok hoşunuzagiden elementleri belirleyin. Odanın bir planını gelişigüzelçizip mobilyaları üzerinde işaretleyin.
2. Mekanın havadar görünmesi için duvarlarda açık renktercih edin. Enerjiyi yükseltmek için bir duvarı koyu ve sıcakbir tonda boyayabilirsiniz.
3. Kitaplık, konsol gibi duvara yaslananmobilyaları duvar ile aynırenkte tercih etmek alanda ferahlıkyaratır. Bunun için yeni ve dahaküçük ebatlı mobilyalar satın almakyerine duvarınızı aynı tondaboyayabileceğiniz gibi mobilyalarınızıda boyatabilirsiniz.
4. Birkaç lambader, abajur ya daokuma lambası hatta küçük dekoratifneon ışıklarıyla odanızda farklıbir atmosfer elde edebilirsiniz.
5. Derinlik için pencerenin tamkarşısına bir ayna asın. Duvar gibialanı kesintiye uğratan hacimlerin etkisini en aza indirgemekiçin bu alanlarda da ayna kullanabilirsiniz.
6. Orta ve yan sehpa yerine, sandık ve puf gibi birden fazlaişlevi olan mobilyalar tercih ederek ekstra depolama ünitesiedinmenize gerek kalmadan fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.
7. Karanlıkta kalan köşeler içinabajur ve lambaderler iyi bir çözümolabilir.
8. Sanat objelerini sergilemekiçin illa ki koleksiyoner olmayagerek yok. Çocuğunuzun yaptığıbir resmi de çerçeveletip asabilirsiniz.
9. Eğer odanızın bir köşesindeçalışma alanı varsa alanı izoleetmek için ufak bir paravan kullanın.Hem ayrı bir çalışma odasıkurgulamaktan kurtulmuş olurhem de daha konforlu bir çalışmaköşesi yaratmış olursunuz.
10. Sıkıcı gibi görünen raf ünitelerinivazo, aile fotoğrafla ve minik aksesuarlarladekorasyonun bir parçasıhaline getirebilirsiniz.
11. Biçimsiz köşe ve duvarları koyurenk duvar kağıdı ve loş ışık verenaydınlatmalarla dekore ederekhem pürüzleri gizleyebilir hem deo alana dramatik bir etki kazandırabilirsiniz.
12. Şık görünmenin anahtarı alanındağınıklıktan uzak görünmesidir.Bunun için depolamayı planlıyapın. Odanızda ekstra depolamaalanları ile bu sorunu çözebilirsiniz.
13. Grafik desenli ve koyu renk birhalı mekanı çarpıcı kılar. Yeşil bitkilerise bir odanın olmazsa olmazı. Yaşamalanlarınıza hayat vermek için birkaçsaksı çiçeği mutlaka olsun.
14. Çift işlevli mekanları birbirindenayırmak için separatörler kullanabilirya da farklı dekorasyon temalarıuygulayabilirsiniz. Örneğin yemekyeme alanında duvar kağıdı uygulayıpoturma köşesinde boya tercihedebilirsiniz.
15. Açık ton perdeler ve tüllerle mekanafeminen ve şık bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.