Kışın evde kara sinek neden olur? Kara sineklerden kurtulma yolları

Kışın evde kara sinek neden olur? Evinizde sinek olması her zaman hoş değildir ancak özellikle kış aylarında eve giren kara sinekler dayanılmaz olabiliyor. Ne yazık ki, kara sinekler kış aylarında şaşırtıcı derecede iç mekanlarda sıklıkla karşımıza çıkarlar ve oldukça zararlıdırlar. Onları her an göremeseniz bile evinizde olabilirler.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kışın evde küçük sinek neden olur? Meyve sineklerinden kurtulma yolları

Kışın sinekleri evinizde görmek şaşırtıcı olabilir ancak sineklerin evlere girmesinin basit bir nedeni var. Bu yazımızda sineklerin neden eve girdiğini ve ne istediklerini anlatıyoruz.

KIŞIN EVDE KARA SİNEK NEDEN OLUR?

Yüzbinlerce yaygın sinek türü vardır ve soğuk havalarda hayatta kalmaya çalışırlar. Sinekler tüm yıl boyunca çöplerin içinde ve çevresinde yaşama eğilimindedir. Kış aylarında, korunaklı alanlardaki çöplere sığınırlar ve ısıyı korumak için gömülürler.

Bazı sinek türleri, sonbaharda ılık bölgelere yumurta bırakır. Yumurtlayan sinekler doğal sebeplerden ölür, ancak yavruları bütün kış yumurtada kalır ve sonrasında ortaya çıkar. Yavrular içeri girdikten sonra üremeye, yumurtlamaya ve yumurtadan çıkmaya devam edebilirler. Büyük sinekler de enerji ve vücut ısısını korumak için diyapoz durumuna girebilir.

Bu kış evinizde sizi en çok rahatsız edecek sinekler, salkım sinekleri, meyve sinekleri veya ev sinekleridir. Meyve sinekleri ve salkım sinekleri, kış aylarında bile özellikle yaygındır. Bu sinekleri ayırt etmek kolaydır: meyve sinekleri küçük, açık renkli, iri kırmızı gözlü sineklerdir. Küme sinekleri, koyu renkli büyük, tıknaz sineklerdir.

Meyve sinekleri mutfağınızda olurlar. Yiyeceklere erişebilecekleri sıcak, nemli yerler ararlar. Yetişkin meyve sinekleri, çürüyen meyve ve bitkilere yumurta bırakır. Çöpünüzün veya drenajınızın içinde ve çevresinde yaşayabilirler. Küme sinekleri, pencereler, çatı katları ve bodrum katlarında yaygındır . Bir araya toplanabilecekleri ve diyapoza girebilecekleri sıcak, tenha yerler ararlar. Küme sinekleri, sıcak günlerde ısı ve enerjiyi yeniden kazanmak için ara sıra yeniden ortaya çıkar.

SİNEKLER EVE NASIL GİRER?

Küme sinekleri, yaz sonundan başlayarak ve sonbaharda evlere doğru yol alır. Güneş ısısından yararlanmak ve sıcak kalmak için duvarların kenarlarında büyük gruplar halinde toplanırlar. Sıcaklıklar azaldıkça, sinekler rüzgardan uzak durmak için kullanabilecekleri çatlak ve boşluklar ararlar. Çoğu zaman, bu çatlaklar onları duvarların arasından, tavan aralarından veya bodrum katlarından evinizin içine yönlendirebilir. Yaygın erişim noktaları , süpürgelik, pencere veya kapı pervazının altındaki ve fanlar, ışıklar veya yardımcı cihazların etrafındaki çatlaklardır.

Meyve sinekleri, market poşetleri veya taşınan diğer gıda malzemelerinin içine saklanarak evinize sızabilir. Meyve sineği yumurtaları küçüktür ve görülmesi çok zordur. Yanlışlıkla birkaç yumurtayı içeriye getirirseniz, yumurtadan çıkıp bir istilaya dönüşebilir. Yetişkin meyve sinekleri ayrıca çürüyen veya fermente olan ürünleri algılayabilir ve bunu evinize kadar takip edebilir. Yumurtalarını çöpünüzün etrafına veya çürüyen yiyecek bulabilecekleri diğer alanlara bırakabilirler.

SİNEKLERİ NE ÇEKER?

Sıcak, tenha bir barınak olmadan, sinekler dondurucu soğuklarda hayatta kalamaz. En sık gördüğümüz sinekler de kış uykusuna yatamaz, bu da yiyeceğe erişebilecekleri bir barınağa ihtiyaçları olduğu anlamına gelir. Evinizde sinekler varsa, evinizin her ikisini de sağladığı anlamına gelir. Küme sinekleri, uzun süre uykuda kalabilecekleri sıcak, gizli alanlar arar. Fazla yemek yemezler, üremezler veya herhangi bir gerçek hasara neden olmazlar. Onları görebileceğiniz tek zaman, ortaya çıkabilecekleri sıcak günlerdir.

Meyve sinekleri daha sinir bozucu olabilirler. Yiyecekleri yerler, çoğalırlar ve istila ederler. Meyve sinekleri, yalnızca meyve değil, herhangi bir fermente veya çürüyen yiyeceğe yapışabilirler. Yumurta bırakmak ve sürekli beslenmek için çürüyen yiyeceklere doğru yol alacaklar. Salkım sinekleri gibi, hayatta kalabilmek için besin kaynaklarının sıcak yerlerde bulunmasına ihtiyaç duyarlar. Meyve sineği yumurtaları da donma sıcaklıklarına maruz kalırsa ölür, bu nedenle meyve sineklerinin içeri girmek için çeşitli yöntemleri vardır.

SİNEKLERDEN NASIL KURTULABİLİRİM?

Küme sineklerini kışın kontrol etmek zordur çünkü zaten duvarlarınızda saklanıyor olabilirler. Erişimlerini engellemeyi deneseniz bile, sinekleri duvarlarınızda çoktandır hapsetmiş olabilirsiniz. Bu durum, diğer haşeratları içeriye çekebilir. Bahar geldiğinde, salkım sinekleri genellikle dışarıda ısınmak için evinizi terk eder. O zamana kadar karşınıza çıkan sinekleri süpürmeniz tavsiye edilir.

Meyve sineklerinden kurtulmak, onların yiyecek ve barınak kaynaklarını yok etmek demektir. Evinizin içinde herhangi bir çürüyen veya fermente gıda kaynağı olup olmadığına bakın. Çöp kutularınızın her birini temizleyin. Çöplerinizi sakladığınız yerleri dezenfekte edin. Mutfağınızdaki veya yemek odanızdaki pencere çerçeveleri gibi yiyeceklerin etrafındaki olası erişim noktalarını kontrol ederek temizleyin. Meyve sinekleri en küçük boşluklardan bile geçebilir, bu yüzden dikkatli olun! Borular ve elektrik gibi hatları da kontrol ettiğinizden emin olun.‌

İyi haber şu ki, sinekler gerçekten önemli değil. Evinize giren yaygın sineklerin hiçbiri size veya eşyalarınıza zarar veremez. Kötü haber şu ki, sinekler gerçekten de sinir bozucudurlar.

Neyse ki, sineklerinizle her zaman böylesine uğraşmak zorunda değilsiniz. Karar verdiğiniz anda bir haşerat uzmanını aramanız yeterli . Kışın keyfini çıkarmaya geri dönebilmeniz için sineklerinizi yok edeceklerdir.

Kışın evde kara sinek neden olur? sorusunun yanıtı bu şekilde. Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Meyve sineklerinden nasıl kurtulunur? Neyi sevmezler?