Kış ortancası Bergenia çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Kış ortancası Bergenia çiçeği bakımı ile ilgili püf noktaları ve Bergenia çiçeğinin özelliklerini biliyor musunuz? Yaz boyu pembe, mavi ponponları andıran ortancalara doyamadıysanız, bahçenizi kış ortancasıyla tanıştırın. Eminiz o da kalbinizi fethedecektir.

Zemheri ortancası olarak da bilinen bu muhteşem çiçeğin bakımı nasıl yapılır? İşte detaylar…

Her nedense bahçe hep ilkbahar ve yazla özdeşleşir. Oysa doğa bize her ay birbirinden değerli ve renkli ödüller sunar. 12 ay boyunca çiçek verir bahçeler. Bu ay sizi çok fazla bilinmeyen, adı nedeniyle begonya ile karıştırılan bir çiçekle tanıştıracağız.

KIŞ ORTANCASI BERGENİA ÇİÇEĞİ RENKLERİ

Taşkırangiller ailesinin bir üyesi olan Bergenia çiçeği, eski ve yıllanmış bahçelerde bulunur daha çok. Kocaman parlak yaprakları kış aylarında kızıla döner. Kış sonu, ilkbahar başı cömertçe açan pembe-mor tonlarındaki çiçekleri her görenin beğenisini kazanır.

Bahçeye renk katan bergenia’yı saksı içinde balkonda da yetiştirebilirsiniz. Çok dekoratif görünecektir.

KIŞ ORTANCASI BERGENİA ÇİÇEĞİ (ZEMHERİ ORTANCASI) ÖZELLİKLERİ

  • Ana vatanı orta ve doğu Asya’nın orman altlarıdır.
  • Doğal olarak yetişen 6-8 türü vardır.
  • Ülkemiz bahçelerinde en yaygın görülen tür Bergeniaxschmidtii’dir. Yapraklar geniş, parlak ve yeşildir. Yaprakları koyu bordo olan bir melez türü bulabilirseniz çok tavsiye ederiz. Adı: Bergenia Ballawley.
  • Çok yıllık, yaprak dökmeyen bir bitkidir. Ancak bazı türleri yaprak dökebilir.
  • Kısa kök saplı ve yayılıcı bir bitkidir.
  • Soğuk ve don olaylarına karşı dayanıklıdır. Ancak dip kısımlarının kuru yapraklarla kaplanması iyi olur.
  • Yaz sıcağına çok fazla dayanamaz, gölgelik alanları tercih eder.

KIŞ ORTANCASI BERGENİA ÇİÇEĞİ TOPRAK SEÇİMİ

Gelelim toprak isteğine. Her türlü toprakta iyi yetişir. Ne var ki orman altı bitkisi olduğu için asitli toprak doğasına daha uygundur. Tıpkı kardeşi ortanca gibi.

BERGENİA ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Peki ya kış ortancası bergenia çiçeğini çoğaltmak istersek? Tohumdan üretim yapılabilir. Ancak köklerinden ayırma yöntemi çok daha kolaydır. Bir parça kök kesin. Kum ve toprak karışımına yatay olarak dikin. Üzerine çapı kadar toprak yayın. Toprak yüzeyi kurudukça sulayın. 2-3 ay içinde sürgünler belirir.

BUDAMA NE ZAMAN YAPILMALI?

Çok sıkılaşmış bitkileri çiçeklenme döneminden sonra ayırın. Yapraklar kahverengiye dönünce dibinden kesin yenileri gelir.

• Onun da düşmanı var! Etli etli yaprakları salyangozlara çok cazip gelir. Güneşte sulamayın, yazın toprağını nemli tutun.

BERGENİA NE DEMEK? ADI NEREDEN GELİYOR? İŞTE HİKAYESİ

Bitkilere çok düşkün bir anatomi uzmanı olan Charles Auguste de Bergen öğrencilerine verdiği derslerde çok sade ve anlaşılır bir dil kullanır, bitki bilimini öğrenmek için doğayı dikkatle izlemenin yeterli olduğunu söylermiş. Bu sevgisi nedeniyle bu bitkiye onun adını vermişler. Melez türlerinden kırmızı çanaklı beyaz çiçeklisinin adı da Bergenia Beethoven’dır, biliyor muydunuz?

Ortanca çiçeği bakımı nasıl yapılır? Anlamı nedir?