Kira sözleşmelerinde tahliye taahhüdü nedir? Uzmandan yanıtlar

Son güncelleme:

Emlak piyasasında artan fiyatlar, kiracı ve ev sahipleri arasında gerginlikler daha önce çok üzerinde durulmayan “Tahliye Taahhüdü” konusunu gündeme getirdi. Hangi durumlarda geçerli, nelere dikkat edilmesi lazım?

Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Yeniocak, kira sözleşmelerinde tahliye taahhüdü konusundaki merak edilenleri 5 soruda yanıtladı. Örneğin aile konutlarında tahliye taahhüdünün geçerli olabilmesi için her iki eşin de imzasının olması gerekiyor. Aksi halde tahliye işlemi gerçekleştirilemez.

TAHLİYE TAAHHÜDÜ NEDİR?

Doç. Dr. Umut Yeniocak, öncelikle tahliye taahhüdünün, kiracının, kira konusu konut ya da iş yerini belirli bir tarihte tahliye edeceğine ilişkin yazılı bir beyanda (taahhütte) bulunması demek olduğunu açıkladı.

TAHLİYE TAAHHÜDÜNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Tahliye taahhüdünün mutlaka yazılı olması ve kiracının imzasını taşıması gerektiğini vurguladı. Birden fazla kiracı varsa tahliye taahhüdünü bütün kiracıların imzalaması gerektiğini hatırlattı. Doç. Dr. Umut Yeniocak, tahliye taahhüdünün, hangi sözleşme kapsamında hangi konut ya da iş yerinin tahliye edileceğinin açıkça anlaşılır şekilde yazılmasını söyledi. Ayrıca belgenin geçerli olması için dikkat edilmesi hususlara şu şekilde değindi.

  • “Tahliye taahhüdü, herhangi bir şarta bağlı olmamalıdır.
  • Taahhüt edilen tahliye tarihi yazılı olmalıdır.
  • Taahhüdün düzenleme tarihi, kira sözleşmesinden sonraki bir tarih olmalıdır. Kira sözleşmesinden önce ya da sözleşmeyle aynı tarihteki taahhüt geçersizdir.
  • Tarih kısmı boş olan tahliye taahhütlerinin ev sahibi tarafından sonradan doldurulmasını Yargıtay, hukuka uygun görmektedir. Ancak, taahhüdün hileyle ya da baskı altında imzalandığını iddia ve ispat ederek geçersizlik iddiasında bulunmak her zaman mümkündür.”

KİRALANAN YERİN AİLE KONUTU OLMASI SONUCU DEĞİŞTİRİR Mİ?

Doç. Dr. Umut Yeniocak, kiralanan yerin aile konutu olması hâlinde, kira sözleşmesinde ismi yazılı olan eşin tek başına tahliye taahhüdü veremeyeceğini söyledi. Her iki eşin de imzası bulunmayan tahliye taahhüdüne dayanılarak aile konutunun tahliye edilemeyeceğini ifade etti.

KİRACI, TAAHHÜT ETTİĞİ TARİHTE TAHLİYE EDİLMEZSE SÜREÇ NASIL İŞLER?

Doç. Dr. Umut Yeniocak, tahliyenin yapılabilmesi için gerekli olan süreçlere de açıklık getirdi. “Taahhüt edilen tarihten itibaren bir ay içinde tahliye talebiyle icra takibi başlatılmalı ya da doğrudan tahliye davası açılmalı. Bu süre kaçırılırsa, tahliyeye ilişkin talep hakkı düşer.” diye konuştu.

Bir aylık dava açma süresinin içinde kiracıya bildirimde bulunularak dava açılacağı ihtar edilirse, dava açma süresi o kira yılı boyunca uzamış olur bilgisini de paylaştı.

KİRACI TAHLİYEYE İTİRAZ EDERSE NE OLUR? HANGİ MAHKEMELERE BAŞVURULMALI?

Doç. Dr. Umut Yeniocak son olarak, kiracının tahliyeye ne şekilde itiraz edebileceği hakkında da bilgi verdi. Yeniocak, “Kiracı, icra müdürlüğünden gönderilen tahliye emrine itiraz ederken tahliye taahhüdündeki imzanın kendisine ait olmadığı ve/veya taahhüdün düzenleme tarihinin doğru olmadığı yönünde bir itirazda bulunursa ve taahhüt noterde yapılmamışsa, ev sahibi sulh hukuk mahkemesinde dava açmak zorunda kalır. Bu durumda süreç uzar. Bu dava yaklaşık iki yıl sürebilir.

Ancak kiracı, taahhüt metnindeki imzaya ya da tarihe itiraz etmemişse, bu itirazın kaldırılması için icra mahkemesinde dava açılmalıdır. İcra mahkemesinde açılan bu davada şekli bir inceleme yapıldığı için süreç hızlıca sonuçlanır.” bilgisini aktardı.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Yeni ev almadan ya da kiralamadan önce ne yapmalı?

Kiracı olduğunuz ev satıldıysa haklarınız neler? İşte uzmandan yanıtlar…