Kilim seçimi nasıl yapılır? Püf noktalara dikkat

Son güncelleme:

Kilim seçimi nasıl yapılır? Doğru kilim seçimi ile odalarınıza harika bir ruh ve hava katmanız mümkün kılınıyor. Kilim seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli husus da bulunuyor. Bu hususlara dikkat ederek kilim seçiminizi yapmanız durumunda odanıza en uyumlu olan kilimi seçebilirsiniz. Fakat her şeyden önce kilim modellerini iyi tanımanız gerekiyor.

Kilim seçimi nasıl yapılır

Kilim modellerini öğrendiğiniz zaman aralarından kendinize en uygun kilimi seçmeniz daha kolay olabiliyor. Fakat tabii ki bunlar da kilim seçimi nasıl yapılır? sorusunu tam olarak cevaplamıyor. Bu sefer de karşınıza ebat ve renk seçenekleri çıkıyor. Fakat her şeyden önce dediğimiz gibi kilim modellerini ve çeşitlerini öğrenmeniz oldukça önemli. 

Kilim Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kilim seçimi nasıl yapılır

Aslında her çeşit halı her odaya uyum sağlayabiliyor. Fakat yine de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Odalar için sınıflandırılabilecek halı çeşitleri ise şu şekilde belirtilebiliyor;

  • Oturma Odası ve Salon: Evin açık ara en fazla kullanılan alanlarından birisi olan oturma odası ve salon için kilim seçimi yaparken mutlaka renk seçimine dikkat edilmesi gerekiyor. Bu tür yaşam alanlarında leke tutmayan kilim türleri daha sık tercih ediliyor. Bunun başlıca sebebi de oda aktif olarak kullanıldığı için bir şeylerin dökülmesi riskinin bulunuyor olması. Ayrıca seçim yaparken duvar, perde ve mobilyaların renklerine kilim ile uyum sağlamanız oldukça büyük önem arz ediyor. Bu sayede renk bakımından oda ile bir bütünlük sağlamanız da mümkün oluyor.
  • Yemek Odası: Yemek bölümü eğer ki oturma odası ile aynı alanda yer alıyorsa mutlaka seçim yaparken oturma odası ve salon için kullandığınız kilim ile benzer bir kilim seçimi yapmalısınız. Birçok kilim aslında ikizleri olacak şekilde üretiliyor. Eğer salon için seçtiğiniz kilimin ikizi bulunuyorsa mutlaka yemek kısmı için de ikizini kullanmanız tavsiye ediliyor. Ayrıca burada yemek masasına uyacak biçimde geometrik şekillere sahip kilimleri de tercih edebilirsiniz.
  • Yatak Odası: Yatak odası evin en az kullanılan odalarından biri olabiliyor. Bu yüzden yatak odası takımınıza uyacak biçimde daha elegant ve lüks görünen halılar tercih edebilirsiniz. Bunlara örnek olarak yünlü bir halı gösterilebiliyor. Yünlü bir kilimin tercih edilmesi odanıza daha sıcak bir hava katabiliyor. Bu sayede yatak odasında istediğiniz ve beklediğiniz sıcaklığı elde edebilirsiniz.
  • Banyo: Söz konusu banyo olduğu zaman işler yine aynı şekilde işliyor. Banyo dolaplarına uyacak biçimde ufak, tercihen yuvarlak bir şekle sahip bir kilim tercih edebilirsiniz. Aslında bu noktada klozet için de kılıf ile birlikte satılan kilim setleri bulunuyor. Tercihinize göre bir banyo kilim seti de alabilirsiniz. 
  • Antre: Antrenizin şekline göre bir kilim seçmeniz oldukça büyük önem arz ediyor. Aynı zamanda evin en yoğun yerlerinden birisi olan antre için kilim seçerken mutlaka kalın ve sert yapıya sahip olan bir şey almanız gerekiyor. Bu sayede kilimin kaymasını engelleyebilirsiniz.

Kilim Rengi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kilim seçimi nasıl yapılır

Her bütünde olduğu gibi ev dekorasyonu için kullanılan cisimler ile kilim de uyumlu olmalı. Bu noktada kilim kullanacağınız odada bulunan aksesuar ve dekorasyon parçalarının renkleri ile uyum sağlayan kilim bir kilim seçmeniz oldukça önemli. Eğer duvar ve perde renklerinizi açık tonlarda tercih ediyorsanız kiliminizi de açık tonlarda seçmeniz yararınıza olacak. Kilimin mekan ile uyumlu olması aynı zamanda göz yorgunluğunun da önüne geçeceği için daha geniş ve ferah hissetmenize olanak sağlayabiliyor.  Sizler de bu püf noktalara dikkat ederek evinizin tüm odaları için uyum sağlayan kilimi seçebilirsiniz.

Siyah beyaz bir kilimi evde nasıl kullanabilirsiniz?