Kesme tahtanız ne kadar temiz? İşte dikkat etmeniz gerekenler

Mütevazı kesme tahtası, en temel mutfakların bile ayrılmaz bir parçasıdır ama doğru bakımı yapmıyorsanız tehlikeli olabilir.

Gıda zehirlenmesini önlediğinizden emin olmak için mutfak gereçlerinizi temizlemek çok önemlidir. Bunun nedeni, NHS Direct’e göre, ortalama bir mutfak kesme tahtası üzerinde tuvalet koltuğuna göre yaklaşık %200 daha fazla bakteri bulunmasıdır.

Bakterileri çıplak gözle görmemiz mümkün olmadığı için, gözlerinizin hemen önünde meydana gelen bulaşıcılığın farkında olmayabilirsiniz ve doğru önlemleri almayabilirsiniz. Bu, doğrama tahtanızın siz farkında bile olmadan kirlenme riskinin yüksek olduğu anlamına gelir.

YİYECEK TÜRLERİNE GÖRE FARKLI DOĞRAMA TAHTALARI KULLANILMALI

Kesme tahtanız ne kadar temiz

Et ve sebze için farklı renkli doğrama tahtaları , bulaşmayı önlemenin mantıklı bir yoludur. Gıda Standartları Ajansı (FSA), doğrama tahtalarınızın çiğ veya yenmeye hazır yiyecekler hazırlarken farklı olması gerektiğini ve renklerle kodlayabileceğinizi söylüyor. Yani her yiyecek türünün belirlenmiş bir doğrama tahtası olmalı.

Ancak gerçekte bu her zaman her evde olmaz. Doğrama tahtalarınızı temiz tuttuğunuzdan ve hastalanmadığınızdan emin olmak için kullanışlı ipuçları listemizi inceleyebilirsiniz…

KESME TAHTASI NASIL TEMİZLENİR?

Kesme tahtanız ne kadar temiz? Emin değilseniz aşağıdaki temizlik yöntemlerini deneyebilirsiniz.

  • Mineral yağ ile düzenli olarak silin. Temizlerken etiketteki talimatları izleyin.
  • Yemek lekeleri ve parçalarını plastik bir doğrama tahtası kullanıyorsanız limon sürerek bir gece bekletip temizleyebilirsiniz.
  • Doğrama tahtalarınızı her kullanımdan sonra sterilize etmek için kaynar su dökün ve fırçalayın. İyice kuruduktan sonra kaldırın.

YAPILMAMASI GEREKENLER

  • Kesme tahtanız ahşap ise bulaşık makinesinde kesinlikle yıkamayın. Bu eğrilmesine, çatlamasına ve çeşitli temizlik sorunlarına neden olur.
  • Aynı kesme tahtasını kullanacaksanız et ya da tavuk kestikten sonra iyice yıkamadan sebze ya da meyve doğramayın.
  • Tahtalarınızı kurulama bezleriyle kurulamayın. Çapraz bulaşma söz konusu olduğunda, kurulama bezleri suçludur. Kağıt havlular tercih edilmelidir.

Hangi tür kesme tahtası seçeceğinizden emin değil misiniz? Mermer, plastik ve ahşabın artıları ve eksileri için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

kesme tahtası

Kesme tahtası seçerken hijyenik olanı seçin – Plastik mi, tahta mı, mermer mi?