kendin yap
kendin yap

Kendin yap işi sırasında herkesin bilmesi gereken 10 kural

İlk olarak bütün bu işlerin üstesinden gelebilmek için kendinize temel bir araç seti edinin. Bu setin içerisinde tornavida, çekiç, kalem, metre, testere ve maket bıçağı mutlaka bulunmalı. Tüm bu aletleri metal ya da plastik bir alet kutusunda tutarsanız aramakla da zaman kaybetmezsiniz.

Aletlerinizi nemli bir yerde saklamamaya özen gösterin, çünkü pas aletlerin en büyük düşmanıdır. Aletlerin metal yüzeylerini yağlayarak bakımlarını yapabilirsiniz.

KENDİN YAP İŞLERİ İÇİN MATKAP ÖNEMLİ

Birçok kendin yap işi için özellikle de rafları takmak için bir matkaba ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Ancak kablosuz ya da kablolu olan bir alternatifi seçmek size kalmış. Kablosuz olanlarda kabloyu taşıma sorunu ortadan kalkıyor, ancak bataryasını şarj etmeyi unutmamanız gerekiyor. 18 Voltluk bir matkap daha güçlü olabilir, ancak 14,4 voltluk olan daha hafif olduğundan onu tercih edin. Bataryalı matkaplarda pilleri şarj etmenin birkaç saat süreceğini unutmayın. Eğer sağlam bir duvarı delecekseniz bunun için özel bir duvar matkabına ihtiyacınız var.

DAMLAYAN MUSLUKLAR NASIL TAMİR EDİLİR?

Damlayan musluklar kendi kendilerine tedavi olmazlar, hatta daha da kötüye giderler. İlk olarak vanayı kapatın. Sonra musluk kolunu gevşeterek yukarı doğru çekerek çıkartın. Bu işlemi yapmadan önce altına plastik bir kap koymayı ihmal etmeyin. Eğer conta varsa onu sökün. Bu işlemi ayarlanabilir bir ingiliz anahtarını contaya oturtarak saat yönünün tersine çevirip yapabilirsiniz. Conta açıldığında gövde de serbest kalacaktır. Sonrasında musluğun dirseğini değiştirin.

Dirseği nalbur ve yapı marketlerden musluğunuzun ölçüsüne uygun alabilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken ise önceden yaptığınız işlemin tam tersini yaparak dirseği ve musluğu yerine takmak. Contanın etrafına sac veya bir bez sararak sızıntıya karşı musluğunuzu daha da güçlendirebilirsiniz.

RAF YA DA RESİM ASARKEN DİKKAT EDİN

Bir raf ya da resim asacağınız zaman onu duvara iyice sabitlemelisiniz, aksi halde düşebilir. Duvarlarınız alçıpan veya tuğla olabilir. Asacağınız şeyi iyi sabitlemeniz gerekir. Eğer asacağınız raf veya çerçeveler büyük ve ağırsa vidalarınızın büyük, bağlantılarınızın ise sağlam olmasına dikkat edin. Bu nedenle evinizde farklı ebatlarda vidaları bulundurun. Vidalarınızın deliklerine uygun matkap uçlarını da unutmamanız gerekiyor.

PORTATİF ÇALIŞMA YÜZEYİ AYARLAYIN

Ahşap keserken, priz değiştirirken veya fırçanızı temizlerken mutfak masanınızı kullanmayın. Kendinize merdiven boşluğunda ya da ardiye odasında saklayabileceğiniz portatif bir çalışma yüzeyi ayarlayın. Katlanabilir kalın ahşap bir masayı da kullanabilirsiniz.

KISA DEVRE NASIL TAMİR EDİLİR?

Elektrikli cihazlarınızın kabloları ile prizin birleştiği yerde bazen kısa devre olabilir. Böyle durumlarda önce aletinizi kapatın, sonra fişi prizden çekin. Bir pense yardımı ile teli koptuğu yerden kabloyu kesin. Dışını saran plastiği sıyırın. Sonra yeni uçları kablonun kestiğiniz noktasından çıkan uçlarla birleştirin. Bunun için yalıtımlı bant kullanın.

DEKOPAJ TESTERESİ NE İŞE YARAR?

Dekopaj testeresi masif ahşap ve MDF’yi kesmek için mükemmel bir araçtır. Laminat parkelerin yanı sıra doğru ucu seçerseniz ince metal ve plastikleri de rahatlıkla kesebilirsiniz. Önce dekopaj testerenizde bir takoz üzerinde düz kesimler yapmayı deneyin ki sonra gerçek işlemi yaparken hata yapmayın. Kullanırken güvenliği de ihmal etmeyin. Her zaman ahşabın sıkışık olduğundan emin olun. Hatta boşta olan elinizle ahşabı sıkaca tutun. Bıçağı değiştirirken aletin fişini prizden çekin. Ayrıca kesme işleri yaparken uzatma kablosu kullanmayı unutmayın.

AHŞAP DOĞRAMA VE KAPI BOYAMA İŞLEMLERİ

Ahşap doğrama ve kapıları boyamadan önce yüzeylerini boyaya hazırlamak sizin için sıkıcı olabilir, ancak bunu yapmazsanız iyi sonuç alamazsınız. Motorlu bir zımpara kullanarak bu süreci kısaltabilirsiniz. Köşelerde kalan yerleri ince zımpara ile elinizle de yapabilirsiniz. Sonra tozunu alıp vernikle silerek iyi bir sonuca ulaşabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken tozu solumamak için maske kullanmayı sakın atlamayın.

MERDİVENLER KENDİN YAP İŞLERİ İÇİN OLDUKÇA ÖNEMLİ

Kendin yap işleri sırasında yeterince yükseğe ulaşmak zor olabilir. Örneğin tavanı boyarken, perde rayı takarken ya da ampul değiştirirken… Portatif bir merdiven tüm bu sorunların çözümü olacaktır. Merdivenler hantal ve yer kaplayan eşyalar olarak görülebilir,ancak onların güvenliğiniz için önem taşıdığını unutmayın.

İLK YARDIM ÇANTASI EVDE NEREYE KOYULMALI?

Kendin yap işleri sırasında yaralanmalar da olabilir. İlk yardım çantanızın ulaşılabilir bir yerde olmasına özen gösterin. Bazen tamirat yaparken hiç ummadığınız kazalarla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple ilk yardım çantanızda her türlü malzemenin olmasına dikkat edin. Ayrıca tamirat yaparken en çok dikkat etmeniz gereken yerlerden biri gözleriniz olduğu için iş gözlüğü kullanın.

Hafta sonu fikirleri: Eski kitaplarla dekorasyon