Kediler neden kapalı kapılardan nefret eder?

Son güncelleme:

Kediler kapalı kapılardan nefret eder. Kedinin bulunduğu evde bir kapıyı kapatma hatasını yaptıysanız, kedinizin bundan nefret ettiğini çok çabuk öğrenirsiniz. Kediler kapalı kapıların açılmasını isterken sizi sinirlendirmeye çalışmazlar. Bunun birkaç farklı sebebi vardır.

1- KEDİLER SOSYAL HAYVANLARDIR

Kediler insanlarla sosyalleşebilen canlılardır. Sizinle birlikte zaman geçirmeyi, oyun oynamayı ya da sadece ne yaptığınızı izlemeyi severler. Yani yaptığınız her şeye dahil olmaktan hoşlanırlar. Kapalı bir kapının arkasındaysanız, ne yaptığınızı merak edeceklerdir.

2- MERAK EDERLER

Kediler her zaman meraklıdır. Nerede ne olduğunu öğrenmek isterler. Kapalı bir kapı gördüklerinde, özellikle kapının diğer tarafından ses duyarlarsa merakları artacaktır. Bu da kapıyı açmanız için miyavlamalarıyla sonuçlanır.

3- BÖLGE SEÇERLER

Kediler bir evde yaşamaya başladıklarında, artık o evi kendi evleri olarak görürler. Evde bir kapının kapalı olması, kendi alanlarında rahatça dolaşmalarını kısıtlar. Kediler bundan nefret eder.

KEDİLİ BİR EVDE KAPILARIN AÇIK DURMASI İÇİN NEDENLER

  • Kapıların açık durması kedinizin rahat hissetmesini sağlar.
  • Kapana kısılmadıklarını düşünürler. Bu sayede canları ne zaman isterse sizin yanınıza gelebilir ya da sessiz bir köşede keyif yapabilirler.
  • Evin herhangi bir yerinden ses geldiğinde rahatlıkla kontrol edebilir, ya da sesin sebebini öğrenebilirler.
  • Yemeklerine, sularına ya da kum kaplarına kolaylıkla ulaşabileceklerini bilirler.

Kediler için güvenli, toksik olmayan bitkiler

Yavru kedi eve nasıl alışır? Ne yapmalı?