Ankara’da doğadan ilham alan ev: Mutluluk sebebi yeşil bitkiler

Ankara’da yaşayan Yüksel Ailesi’nin, doğadan ve vintage dekorasyon stilinden ilham alan evlerinin olmazsa olmazı yeşil bitkiler…

180 METREKARE 3+1 EV

Tuba ve Emre Yüksel, çifti kızları Elis ile birlikte oturdukları Ankara’daki evlerinde, doğal bir yaşam alanı oluşturmaya çalışmışlar, Üç oda bir salondan oluşan daire, 180 m2 kullanım alanına sahip. Genç çift, yıllar evvel konuk olduğumuz Trabzon’daki evlerinden buraya bir yıl önce taşınmış. “Aydınlık, büyük ve kullanışlı olması bu evi tercih etmemizdeki en önemli etken oldu” diye anlatıyor Tuba Hanım ve ekliyor: “Burada ilk oturan bizdik ve içi gayet zevkli yapılmıştı. Bu nedenle yapısal anlamda hiçbir değişiklik, tadilat yapmadık. Sadece beğenilerimize göre eşyalarımızı seçtik ve onları düzenleyip evimize taşındık.”

Salondaki mobilyaların çoğu Ikea’dan alınmış. Bu odadaki vitrin ev sahibinin ev sevdiği eşyası, çünkü içinde onu anlatan objeleri saklıyor.

“BİTKİLER OLMAZSA OLMAZ”

Dekorasyonda belli bir tarzı olmadığını söyleyen ev sahibi, “Benim için bitkiler olmazsa olmaz. Açık tonları ve onların ahşapla uyumunu çok seviyorum. Açıkçası evin içerisinde kendimizi nasıl mutlu ve rahat hissediyorsak evimizin dekorasyonunu da öyle yaptık” diyor. Evin genelinde beyaz ve mavinin tonları ahşap malzemeyle buluşuyor. Tuba Hanım, dekorasyonunda açık renklerin tercih edildiği evlerin daha huzurlu ve ferah olduğunu düşündüğünden bunu kendi evine de uygulamış. İlham kaynağı ise doğanın bizzat kendisi olmuş ve onu vintage dekorasyon stili ile buluşturmuş. Bu nedenle yaşam alanlarında doğal dokular, pastel ve yeşil tonlar ağırlık kazanmış.

Mutfakta yemek yapma alanının yanı sıra bir de oturma alanı bulunuyor. Bu alandaki koltuk ve masa Ikea’dan alınmış. Koltuğun arkasında ev sahibi tarafından yapılan ahşap pano kullanılmış. Ev sahibi yemek yaparken sohbet etmekten büyük keyif alıyor. Genelde arkadaşları geldiğinde de mutfakta oturmayı tercih ediyorlar. Tuba Hanım onlara atıştırmalık bir şeyler hazırlarken arkadaşları da oturma köşesinden ona eşlik ediyorlarmış. Çalışma alanındaki sandalye Mudo Concept’ten alınmış.

TÜM DETAYLARLA TEK TEK İLGİLENDİ

Evin tüm dokunuşları Tuba Hanım tarafından yapılmış. Kendi yap projeleri de yapan ev sahibesi renk seçiminden mobilyalara kadar her detayla tek tek ilgilenmiş. “Evimde en sevdiğim eşya vitrinim. İçerisinde tüm sevdiğim ve beni anlatan objelerim olduğu için” diyor ve ekliyor: “Yeşil evlatlarım olan bitkiler bolca var salonumuzda. Yaşam alanında çok fazla eşya kullanarak ferah ve aydınlık havasını değiştirmek istemedik.” Salonda bir oturma ve yemek alanı planlanmış. Yemek alanında beyazın ahşapla olan uyumu gözetilerek bu tarzda bir yemek masası takımı tercih edilmiş. Büfe ve sehpalarda beyaz renkte seçilmiş. Oturma alanında kullanılan gri renkte kanepe ve yeşili bol bitkilerle alana farklı renk, doku ve hareketlilik katılmış.

Çocuk odasındaki mobilyalarda da açık renkler ve ahşap doku hakim. Mobilyalar genelde Ikea’dan.

GEREKSİZ EŞYALARA YER VERİLMEDİ

Evin genelinde, az çoktur düşüncesiyle gereksiz olan eşyalara yer verilmemiş. Çoçuk odası da buna göre planlanmış: “En önem verdiğim şey evi gereksiz eşya ile doldurmamak. Sade ve kullanışlı eşyalar ve açık tonlar çocuk odasında da hakimiyetini korudu.” Çocuk odasında boho-vintage karışımı bir dekorasyon uygulamak istemiş Tuba Hanım. Bunu güçlendirmek için de çalışma masasının olduğu duvarda kendi yaptığı makrome bunting’e yer vermiş.

Evin genelinde olduğu gibi salonda da çok eşyaya yer verilmemiş ve açık renk mobilyalar tercih edilmiş.

Evin en küçüğü Elis’in kitaplarının da yer aldığı dolabı anne-kız birlikte maviye boyamış ve kulplarını değiştirmişler. Odadaki diğer ahşap mobilyalarla hoş bir uyum yakalamış. Ev oldukça büyük bir mutfağa sahip. Bu nedenle bu alanda bir oturma, bir de çalışma köşesi oluşturulmuş. Tuba Hanım oturma köşesinde zaman zaman arkadaşlarını ağırlıyor, zaman zaman da tek başına kahve keyfi yapıyor. Çalışma köşesinde ise kendin yap projelerini gerçekleştiriyor. Zamanının büyük bir kısmını geçirdiği mutfağın; rahat, sade ve kullanışlı olmasını istemiş, bu yüzden de dekorasyonunu buna dikkat ederek yapmış. En büyük tutkusu olan bitkiler de mutfaktaki yerlerini almışlar. Renk seçiminde ağırlıklı olarak yine beyaz tercih edilmiş.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: TUBA YÜKSEL