Karadul örümceği zehirli mi? Türkiye’nin zehirlenme haritasında “karadul” artışı var! İşte özellikleri

Son güncelleme:

Karadul örümceği zehirli mi? sorusu Türkiye’de artan zehirlenme vakalarının ardından merak konusu oldu.

Türkiye Acil Tıp Derneği tarafından 1-4 Aralık tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 18’inci Türkiye Acil Tıp Kongresi’nde, zehirlenmelerle ilgili sunum yapan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ayça Açıkalın Akpınar, Türkiye’nin Toksikoloji Haritasını anlattı. Prof. Dr. Akpınar, neredeyse her evde bir hastanın kullandığı kalp ilaçlarının unutulup tekrar tekrar alınması ve ayrıca mantar zehirlenmelerinin ‘ölümcül’ vakalar olarak acillere geldiğini söyledi. Prof. Dr. Akpınar, bu yıl karadul örümceğine bağlı zehirlenmelerdeki artışın da kendilerini şaşırttığını kaydetti.

KARADUL ZEHİRLENMESİ ARTIŞI

Karadul örümceği zehirli mi?

Karadul örümceğinin normalde insanların yaşadığı yerlerde bulunmayan bir tür olduğuna işaret eden Prof. Dr. Akpınar, “Biz de çok şaşkınız, bu sene beklemediğimiz bir şekilde karadul örümceği zehirlenmelerinde artış var. Bunu nasıl tespit ettik, hasta aslında kendisini ne tür bir örümceğin ısırdığını bilmiyor. Bize geliş klinik bulgularına baktığımızda, bunun karadul örümceği olduğunu düşündük ve hastamızın birkaçından görsel anlamda geri dönüş de aldık, hatta bir tanesi bize örümceği getirdi. Biyolojide analiz ettirdiğimizde de karadul örümceği olduğunu tespit ettik.

Hastada aşırı tansiyon yüksekliği, terleme, titreme ve sokulan bölgede çok ciddi ağrı yapıyor. Hatta bu ağrı sadece sokulan bölge ile kalmıyor, tüm vücuda yayılan kramplarla, sırt ağrılarıyla, kol ağrılarıyla ortaya çıkan ciddi bir zehirlenme tablosuna yol açıyor. Aslında bu örümcek tüm Türkiye’de var ama bunlar genelde insanların az uğradığı yerlerde yaşıyor. Yaylalarda, ormanlarda vs. Ama insanlar bir şekilde artık oralara yürüyüş vs. yaparak bunlarla temas haline geçebiliyor” diye konuştu.

KARADUL ÖRÜMCEĞİ ÖZELLİKLERİ

karadul
  • YAYGIN AD: Kara Dul Örümceği
  • BİLİMSEL ADI: Latrodectus
  • TÜR: Omurgasızlar
  • BESLENME: Etobur
  • VAHŞİ DOĞADA ORTALAMA ÖMÜR :1 ila 3 yıl
  • BOYUT: Ortalama 3,81 cm uzunluğunda
  • BİR ATAŞLA ORTALAMA BOYUT:

Kara dullar, karınlarındaki renkli, kum saati şeklindeki işaretle tanımlanan kötü şöhretli örümceklerdir. Birkaç tür isimle anılırlar ve dünya çapında ılıman bölgelerde bulunurlar.

Karadul örümceği zehirli mi?

KARADUL ÖRÜMCEĞİ ZEHİRLİ Mİ?

Peki karadul örümceği zehirli mi ya da ne kadar zehirli? Bu örümceğin ısırığından çok korkulur çünkü zehirinin çıngıraklı yılanınkinden 15 kat daha güçlü olduğu bildirilir. İnsanlarda ısırıklar kas ağrılarına, mide bulantısına ve nefes almayı zorlaştırabilen diyafram felcine neden olabilir; ancak sanılanın aksine, ısırılan çoğu insan bırakın ölümü, ciddi bir zarar görmez. Ancak ısırıklar ölümcül olabilir – genellikle küçük çocuklar, yaşlılar veya rahatsızlığı olanlar için. Neyse ki, ölümler oldukça nadirdir; örümcekler saldırgan değildir ve yalnızca nefsi müdafaa için ısırırlar, örneğin biri yanlışlıkla üzerlerine oturduğunda.

Karadul örümceği zehirli mi?

İlginizi çekebilir: Evdeki böceklerden kurtulmanın doğal yolları

Dantel böceği neden olur? Nasıl uzaklaştırılır?