kahve
kahve

Kahve nedir? Nasıl keşfedildi? Kahvesiz asla diyenlerdenseniz…

Kahve hakkında az bilinen konulardan biridir nasıl keşfedildiği… Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var, çünkü fincana konmadan önce yetiştirilmesi, işlenmesi, kavrulması ve pişirilmesine kadar çok uzun bir yolculuktan geçiyor. Gelin bu yolculukta onu biraz daha yakından tanıyalım.

KAHVE NEDİR?

Kahve, bir ağacın meyvesinin çekirdeğidir. Aile; Rubiaceae, cinsi ise Coffea’dır. Çok sayıda Coffea türü varsa da, ekonomik anlamda iki tanesi önemlidir; Coffea Arabica (Arap Kahvesi) ve Coffea Canephora (Robusta).

KAHVE NASIL KEŞFEDİLDİ?

Her şey meraklı bir keçiyle başlıyor. Efsaneye göre. 9. yüzyılda yaşamış olan Etiyopyalı keçi çobanı Kaldi, kahvenin bitkisini yiyen keçilerinin çok enerjik ve zinde olduğunu görünce kendisi de bu bitkiyi tüketir. Kahveyi sonra sonra 15. yüzyılda Yemenli Sufi keşişlerin de içtiği rivayet ediliyor. Kısa sürede bu içecek Arap kahvehanelerinde büyük bir popülerite kazanıyor ve buradan Hindistan, Avrupa ve ötesine yayılıyor.

NESCAFE NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Aslında “Nestle” markası ile “cafe” sözcüklerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulan “Nescafe” kelimesi bugün dilimizde çözünebilir tüm kahveler için kullanılan bir kelime olarak karşımıza çıkıyor: Neskafe.

Bu kelimenin bu şekilde kullanıla gelmesinin en önemli sebebi ise ilk suda çözünebilen pratik kahveyi Nestle firmasının icat etmiş olmasıdır. Bu kahvenin icadı ise Brezilya’nın önemli miktarda kahve fazlasının olduğu ve bunu saklamak için yardıma ihtiyaç duyduğu 1930 yılına uzanıyor.

Brezilya hükümetinin isteği üzerine Nestle işe koyuluyor! Kahvenin uzmanı Max Morgenthaler ve ekibi, sadece su ekleyerek elde edilen leziz bir fincan kahveyi yapmak istiyorlar.

ÇÖZÜNEBİLİR KAHVE YEDİ YIL SONRA ORTAYA ÇIKIYOR

Bu  yol gösterici ilke doğrultusunda ekip, kahvenin doğal tadından bir şey yitirmeyecek çözünebilir kahve yapmanın  bir yolunu bulmak için çok çalışıyor. Yedi yıl sonra cevabı buluyorlar.

10 ADIMDA KÖPÜKLÜ TÜRK KAHVESİ

Adım adım köpüklü Türk Kahvesi nasıl yapılır? sorusunu yanıtladık. Siz de kahvesiz olmaz diyenlerdenseniz, aşağıdaki yazımız dikkatinizi çekecektir.