Kahvesiz asla diyenlerdenseniz

0

Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var, çünkü fincana konmadan önce yetiştirilmesi, işlenmesi, kavrulması ve pişirilmesine kadar çok uzun bir yolculuktan geçiyor. Gelin bu yolculukta onu biraz daha yakından tanıyalım.

Kahveye ne çok yakışır bademli kurabiye. Tarif Gamze Bursa’nın no:22 yemek kitabından, fotoğraf Gökçe Erenmemişoğlu.

Kahve nedir?
Kahve, bir ağacın meyvesinin çekirdeğidir. Aile; Rubiaceae, cinsi ise Coffea’dır. Çok sayıda Coffea türü varsa da, ekonomik anlamda iki tanesi önemlidir; Coffea Arabica (Arap Kahvesi) ve Coffea Canephora (Robusta).

Kahve nasıl keşfedildi?
Her şey meraklı bir keçiyle başlıyor. Efsaneye göre. 9. yüzyılda yaşamış olan Etiyopyalı keçi çobanı Kaldi, kahve bitkisini yiyen keçilerinin çok enerjik ve zinde olduğunu görünce kendisi de bu bitkiyi tüketir. Kahveyi sonra sonra 15. yüzyılda Yemenli Sufi keşişlerin de içtiği rivayet ediliyor. Kısa sürede kahve Arap kahvehanelerinde büyük bir popülerite kazanıyor ve buradan Hindistan, Avrupa ve ötesine yayılıyor.

Nescafe derken…
Aslında “Nestle” markası ile “cafe” sözcüklerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulan “Nescafe” kelimesi bugün dilimizde çözünebilir tüm kahveler için kullanılan bir kelime olarak karşımıza çıkıyor: Neskafe. Bu kelimenin bu şekilde kullanıla gelmesinin en önemli sebebi ise ilk suda çözünebilen pratik kahveyi Nestle firmasının icat etmiş  olmasıdır. Bu kahvenin icadı ise Brezilya’nın önemli miktarda kahve fazlasının olduğu ve bunu saklamak için yardıma ihtiyaç duyduğu 1930 yılına uzanıyor. Brezilya hükümetinin isteği üzerine Nestle işe koyuluyor! Kahve uzmanı Max Morgenthaler ve ekibi, sadece su ekleyerek elde edilen leziz bir fincan kahve yapmak istiyorlar. Bu  yol gösterici ilke doğrultusunda ekip, kahvenin doğal tadından bir şey yitirmeyecek çözünebilir kahve yapmanın  bir yolunu bulmak için çok çalışıyor. Yedi yıl sonra cevabı buluyorlar.

Dedica Espresso makinesi, De’Longhi. Taşınabilir espresso makinesi, shopigo.com. Capuccino ve latte de yapabilen espresso makinesi, Nespresso.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.