Kaçınmanız gereken 5 mutfak trendi

Project 23 Designs ismiyle TikTok üzerinden paylaşımlar yapan bir iç mimar, kullanıcılarıyla pratik sebeplerden ötürü kaçınılması gereken 5 mutfak trendini paylaştı.

1- AÇIK RAFLAR

İç mimarın bahsettiği ilk trend, birçok kişinin hoş bulduğu bir görüntü olduğu için insanları ikiye ayırabilir: Açık raflar. Ancak tasarımcı, ‘çok fazla sayıda açık raftan’ kaçınacağını söylüyor. 

Şöyle açıklıyor: “Bu, fotoğraflarda harika görünebilir, ancak açık raflar, özellikle ocağınızın yakınındaysa, toz ve yağ biriktirir.”

TikTok kullanıcısı, açık raf yapmak istediğiniz alanda günlük kullandığınız bardak ve tabaklardansa, az sayıda şık öğe barındırmayı veya aternatif olarak uzun bir vitrin kullanmayı öneriyor. 

2- TAVA VE TENCERELERİN BULUNDUĞU ALAN

İkinci trend ise yine tartışmalı olabilir: Ortada duran tava ve tencereler. Bu malzemeler estetik değerlerinden çok yemek pişirmek için kullanılırlar ve bu sebepten ötürü uygun alanlarda saklanması gerektiğini söylüyor.

3- TEZGAHTA ÇOK EŞYA BULUNDURMAK

Tasarımcının kendi mutfağında kaçındığı diğer bir trend ise tezgahta çok fazla eşya bulundurmak. 

“Dolaplarınızı küçük mutfak aletleri ve mutfak eşyaları ile doldurmaktan kaçının” diyor. “Bu, temiz ve davetkar bir mutfak alanını korumanıza yardımcı olacaktır.”

4- BOŞLUKLAR

Dördüncü ipucu aynı zamanda temiz ve bakımlı bir alan tutmakla da ilgili: Dolaplarınız ve tavan arasında boşuk bırakmaktan kaçının. “Bu boşluklar toz toplayacak ve alanınızı daha alçak hissettirecek” diyor. 

“Standart bir tavan yüksekliğiniz varsa, daha sofistike bir görünüm için dolapları tavana kadar uzatırdım. Bu, alanınızın daha uzun görünmesini sağlar ve üst dolaplarınız toz tutmaz.”

Halihazırda tavana kadar uzanmayan dolaplarınız varsa da, üstlerinde eşya saklamamanızı  tavsiye ediyor.

5- AYDINLATMA

Beşinci ve son tavsiye ise, aydınlatma ile ilgili. Tasarımcıya göre, mutfakta tek bir ışık kaynağına sahip olmamak daha iyi. 

Şöyle açıklıyor: “Mutfakta tek bir ışık kaynağı olması… işlevsel olmayacaktır. Hem görev aydınlatmasını hem de ortam aydınlatmasını birleştirmeniz gerekir.’

Yatak odasında bu renklerden uzak durun: Uyku alanında kullanılmaması gereken 7 renk

Kurutma makinesine kuru bir havlu koyarsanız giysiler daha hızlı kurur mu? Uzmanlar açıklıyor