Ev turu: İzmir’de natürelliğin ön planda olduğu bir evdeyiz: Ruhumu evime yansıttım

Hatice Alagöz, İzmir Torbalı’da eşi ve kedisi Lokum ile birlikte yaşadığı lojman dairesine ruhunu yansıtarak burayı sıcak bir yuvaya dönüştürmüş.

Ev sahibesine göre, kesin kuralların olmadığı, natürelliğin ön planda olduğu bir evleri var. “Genel anlamda evimizde beyaz ve yeşil ile hasır objelerin bir uyumu var. Uyumun yaşamın her alanında ve ilişkilerde de etkili olduğunu düşünüyorum” diyor Hatice Hanım ve ekliyor “Olmazsa olmazımız keyif seviyesini maksimumda tutmak. Evimize gelen misafirlerimiz de böylelikle çok rahat ediyorlar ve memnun ayrılıyorlar”…

Antredeki ayakkabılık, ayna ve askı da Ikea’dan. Bu alanın en hoş detayları bitkiler çünkü Hatice Hanım bu alanda onlara da yer vermiş.

BİTKİLERİ ÇOK SEVİYORLAR

Evdeki çok ve geniş duvar yüzeyini mümkün olduğunca dekoratif hamlelerle (hasır tabaklar, çerçeveler, bitkiler ve makromeler) hareketlendirmeye çalışmış sahipleri. Bitkileri çok seven çift, onların ortama sıcaklık kattıklarını düşünüyor ve evdeki çoğu şeyi kendileri yapmayı seviyor:

“Geçmişte eşimle birlikte yaptığımız pek çok şey var. Paletten orta sehpa, kablo makarasından sehpa, halattan kilim, paletten tekerlekli beyaz kasa, makrome ipinden yuvarlak ayna, bambu çubuklardan ayna bunların başlıcaları… Bir dönem 15 tane kırlent dokudum, un eleğinden duvar rafı yaptım. Keçeden kaktüsler yaptım içlerini pamukla doldurup farklı boyutlardaki taşların üzerine kaktüs deseni çizip boyadım. Giymediğim kotlardan kare kare kumaş kesip büyük kare puf yaptım, 10 TL’ye aldığım vazoya bir süre sonra halat sardım, farklı bir formata kavuştu. En son yaptığım DIY çalışması saksı kılıfı olarak kullandığım bir sepete makromeden işleme yapmak oldu. Çok şık bir görüntüye kavuştu.”

Ev sahibinin çok istediği divan misafir odasında kendine yer bulmuş.

Okuma köşesinde rahat bir koltuğun yanı sıra bolca yastığa yer verilmiş. Hasır sepetler ve minik bir kilim ise köşeyi tamamlıyor.

Salonda rahat bir oturum sağlamak için pofuduk bir kanepe tercih edilmiş. Ikea kanepenin yanında hasır raflı bir sehpa ve duvarda da hasır sepetler kullanılmış.
Kişinin evi imzası gibi sanırım, ona özgü olmalı diye düşünüyorum, ruhunu ona yansıtmalı.
Mutfakta da ağırlıklı olarak beyaz renk kullanılmış. Ayrıca bu alanda küçük bir yemek köşesi oluşturulmuş. Hasır sepetler mutfakta kendilerine raflarda yer bulmuş. Bitkiler bu alanın da gözdeleri

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR HATİCE ALAGÖZ

İzmir Gaziemir’de sade bir evdeyiz: Mutluluğun resmi