İzmir Sasalı’daki eve konuk olduk: Doğal dokuların samimi buluşması

İzmir’de, Güngören Ailesinin İzmir Sasalı’daki evine konuk olduk.

İzmir’de ahşap, mermer, tuğla gibi doğal dokuların yoğun kullanıldığı bu ev, Güngören Ailesinin anılarının da eklenmesiyle sıcak bir yuvaya dönüşmüş.

Sasalı Köyü’ne yakın bir yerde site içerisinde kendine ait bir bahçesi olan iki katlı bir ev. Bu ev sahipleri için çok önemli çünkü onlar yaşadıkları alanları sahiplenmeyi çok seviyor. Üstelik yaptıkları iş onların sahiplendikleri evlerini güzelleştirmelerini de kolaylaştırıyor. Hanzade Hanım eşinin baba mesleği olan mermer işini evinin çeşitli köşelerine yansıtmış: “Eşimle birlikte mermer işinde çalışıyoruz. Mesleğimiz yüzünden de haliyle doğal taşa ve tüm doğal malzemelere hayranız.”

330 metrekare bir alana sahip olan evde dört yatak odası, geniş bir salon ve açık mutfak bulunuyor. Çift eve taşındıktan sonra burada birçok değişiklik yapmış. Duvarlarda ve tüm sabit mobilyalarda beyaz hatta mat beyaz tercih edilmiş. Böylece genelde bir bütünlük yakalanmış. Divan ve koltuk kumaşları olabildiğince sakin renk ve desensiz seçilmiş. Bunlar aksesuarlarla desteklenmiş.

OKUMA KÖŞESİ

Bu köşede sabah kahvesi içmek ev sahibesinin enerji depolamasına yardımcı oluyormuş. Berjer ve pufun kumaşları Laura Ashley. Sehpalar HNZD Design.

Kış bahçesinde bir yemek alanı da bulunuyor. Bu masa kalabalık yemekler için Hanzade Hanım tarafından tasarlanmış. Sandalyeler Mudo Concept.

Üst katta yer alan hol anılarla şekillenmiş. Dresuar ve ayna aile yadigarı. Koltuk Alaçatı’da bir antikacıdan alınmış. Dikiş makinesi Hanzade Hanım’ın kayınvalidesinden hatıra.

BANYO DEKORASYONU

Banyolarda kullanılan mermer adeta bir SPA havası yaratmış. Mermer banyo, Equator White by StonePlus. Mobilyalar ise özel olarak yaptırılmış.

ÇOCUK ODASI DEKORASYONU

Çocuk odası evin minik kızının güven içinde oynayabilmesi göz önünde bulundurularak dekore edilmiş. Mobilyalar Ikea, duvar kağıdı, kilim ve yatak örtüsü Laura Ashley’den.

YATAK ODASI DEKORASYONU

Yatak odasında soyunma odası ve banyo da yer alıyor. Bu alanda çok fazla eşya kullanılmamış. Yatak Mudo Concept, şifoniyerler Ikea, dikiş makinesi aile yadigarı, dolaplar ise özel üretim.

MUTFAK DEKORASYONU

Mutfak ev sahibesinin en sevdiği alan. Geniş alan kullanmayı sevdikleri için mutfak açık tercih edilmiş. Tezgah özel olarak seçilmiş, Calacatta by StonePlus. Aksesuarlar Crate&Barrel, HNZD Design, Laura Ashley, Moms Wood imzalı.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: İBRAHİM ÖZBUNAR
Evim Dergisi 2017

İzmir Sasalı’da kalabalık aileye konforlu bir sığınak