Ev turu: İstanbul’da içinden renkler ve bitkiler geçen bir evdeyiz

Ataköy’de içinden renkler ve bitkiler geçen bir evdeyiz. Her köşesi sahibinin sesi olan bu ev, yaratıcı fikirler ve şık dekorasyon çözümleriyle dolu.

Elif ve Barış Sözen’in kızları Ayla ile beraber yaşadıkları üç kişilik bir eve konuk oluyoruz. Çift 2014 senesinde evlenmiş, kızları ise aralarına 2017’de katılmış. Ev sahibesi Elif Sözen özel bir şirkette İnsan Kaynakları Uzmanı iken kızlarının gelişiyle beraber istifa etmiş. O gün bugündür de pek çok yaratıcı dekorasyon fikriyle yaşam alanlarını dönüştürmeye devam ediyor. Resim, boyama, makrome, punch, dikiş gibi pek çok hobiye sahip.

Sehpalar Ikea’dan, aksesuarlar ve saksılar Paşabahçe, H&M Home, Euroflora, Mudo Concept, Karaca Home ve Zara Home’dan alınmış. El dokuması halı aile yadigarı. L koltuk Tepe Home, perdeler ise Persan marka. Avizeler Biev’den. Yemek masası, sandalyeler, ayna, orta sehpa, TV masası, büfe ve konsol Erenköy’deki bir mobilyacıdan alınmış. Rengi ve eskitmesi ise özel yaptırılmış. Chester koltuk Elif Hanım’ın babasının ofisinden, özel yapım.

Dekorasyon ile uğraşmak ise çok eskiden beri en büyük tutkusuymuş. Yeni yeni kendi kurduğu @mymintyhome isimli Instagram sayfasıyla ilgilenmeye başlamış. İleri dönüşüm projeleri yapmaktan, eski vintage eşyaları gündelik hayatta kullanmaktan çok keyif aldığı için sayfasında da bunlarla ilgili pek çok paylaşım yapıyor.

Barış Sözen de tıpkı eşi gibi çok renkli biri. Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset mezunu ve bir ihracat firmasının kurucu ortağı. Onun da hobileri bambaşka. Hem müzikle ilgileniyor, enstrüman çalıyor, hem de sporla yakından ilgileniyor. Kızları ise bir pembe aşığı, bu sebeple Ayla’nın odasında bol miktarda pembe ve tonlarını görmek mümkün. Ayla da annesi gibi boyama ve resim yapmaya bayılıyor. Sözen Ailesinin bu renkli kimliği belki de, aile köklerinin pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapmasından ileri geliyor olabilir. Kırım’dan Bulgaristan’a kadar uzanan çok sesli bir soy ağaçları var.

HER METREKARESİ ANILARLA DOLU

Salondaki büyük kitaplık evde mevcutmuş. Masif olduğu için çıkarmak yerine boyayıp kullanmayı tercih etmişler. Hazeran paneller ise sonradan eklenen şık bir detay.

Bu daire aslında Elif Sözen’in genç kızlık evi. Dolayısıyla her bir metrekaresi anılarıyla dolu. Ailesi emeklilik dönemini İstanbul’dan uzakta Çanakkale’de geçirmeye karar verdiklerinden Sözen çifti de bu eve taşınmaya karar vermiş. 2016 senesinden beri bu evdeler ve çok mutlular. Ataköy’ün sakinleri ve bu muhitin çok yeşil olması en çok hoşlarına giden kısım… Elif Sözen’in en sevdiği dekorasyon stilleri arasında boho ve vintage yer alıyor. Bu sebeple evde aslında bir çok eşya dede ve anneannelere kadar uzanan bir geçmişe sahip. Pek çok aile yadigarı, modern parçalarla ustalıkla kombinlenmiş. Renklerse bu evin ayrılmaz bir parçası. Benzer biçimde bitkiler de öyle!

Yemek alanındaki abajur Biev’den. Tablo ünlü ressam Roybal’in bir eseri ve küratör olan kardeşinin hediyesi. Konsol üstündeki maske İtalya, objeler ise Kervan, Ikea ve H&M Home’dan. Yemek takımı ve masa örtüsü Porland’ın. Mum, cam şamdanların bir kısmı, vazolar Paşabahçe, gri cam şamdanlar ise Linens’in.

Ev sahibesi renk ve bitkilere olan bu merakını annesine bağlıyor. Renk ve bitkilerle ilgili her şeyi ondan öğrendiğini söylüyor. Ev, 3 oda 1 salon ve klasik bir apartman dairesi. Ataköy’ün eski yapılarından olan 4. kısımda. Bina 70’li yıllarda inşa edilmiş. Büyük bir bahçe üzerine kurulu olduğu için de bol bol bahçede piknik yapıyorlarmış. Özellikle pandemi döneminde, tüm apartman sakinleri için büyük bir şans olduğunu söylüyorlar.

“Hamilelikle beraber çalışma hayatıma veda ettim ve kızıma zaman ayırmaya başladım. Bu süreçte hobilerimle ilgilenme fırsatı yakaladım.”

Elif Sözen’in ailesi 93 yılında bu eve taşındıklarında büyük çaplı bir tadilat yapmışlar. Daha sonrasında Elif ve Barış çifti bu eve taşınırken sadece banyoyu yenilemiş. Büyük çapta tek yenilik bu olmuş. Bunun dışında ev tam anlamıyla bir kez boyandıktan sonra Elif Hanım’ın yaratıcı boya çalışmalarıyla renklenmiş. Duvarları dahi kendisi boyamayı tercih etmiş. Mutfakta ise küçük birkaç tadilat sonrası sadece kupları değiştirmişler.

Tabure ve pembe saksıyı Elif Hanım boyayıp leopar desenli stencil çalışması yapmış. Kafes Home Sweet Home, minder ve çerçeveler Ikea’dan. Yastıklar Vietnam’dan getirilmiş. Beyaz örgü sepet Linens’ten. Komşunun hediye beyaz sandalye, eski bir bambu imiş, beyaza boyanmış. Örtü H&M Home, kilim English Home.
Banyo dolapları, camlı ferforje raf, sepetler Ikea. Gümüş ayaklı kase Mudo Concept’ten alınmış. Şişeler Madame Coco’dan. Aynalı obje ise Linens.
Kahve köşesindeki dolap Mudo Concept’ten; boyanmış ve kulpları değiştirilmiş. Suratlı kupalar todandco.com. Duvardaki metal plaka ve resimler yurtdışından, rattan sepet H&M Home
Elif Hanım antredeki sarı dolabı trendyol. com’dan uygun fiyata alıp sarıya boyamış ve üzerine stencil çalışması yapmış. Eski delikleri macun ile kapayıp kendi istediği yerden delik açıp Zara Home’dan aldığı kulpları takmış. Şemsiyelik olarak kullandığı kutuyu da boyamış ve stencil yapmış. Yine duvardaki şekilleri kendi yapıp Lyn Home Decor’dan aldığı aynaları takmış.
Sehpa Ikea’dan. Kar küresi Hong Kong’dan. Peri ise İtalya’dan alınmış. Abajur Ikea’dan ancak metal kısmı boyanıp püskül takılmış. Geyşa bebek, Hong Kong’dan. Çekmece Elif Hanım’ın anneannesinden kalma. Çerçeve Ikea’dan, baskı ise shutterstock. com’dan. Vazo trendyol.com, altınlı tepsi English Home. Şifonyer daha önce beyazmış maviye boyanıp kulpları değiştirilmiş. Ayna da benzer biçimde beyazmış. Madame Coco’dan alınmış ve bebe maviye boyanıp altın rengi eskitmeler yapılmış.
Karyolanın üzerindeki dolaplar Land Dolap’a yaptırılmış. Obje ve bitkiler, karyola ve komodinler Ikea’dan alınmış. Patchwork yastık ve örtüyü Elif Sözen’in annesi yapmış. Tablolar ve makromeyi ise kendisi yapmış. Sol taraftaki boyanıp kulbu değiştirilmiş.
Dolap Ikea, yatak @montessori_mobilya, ahşap bavullar trendyol.com’dan ham alınıp boyanmış. Renkli kutu Ikea’nın, halı Lorena Canals marka Kids Living etc.’dan alınmış. Pufu Elif Sözen’in annesi örmüş.
Duvardaki tablo Kids Living etc., gökkuşağı, Sim Tasarım. Yatak örtüsünü Elif Hanım’ın annesi dikmiş. Cibinlik Çanakkale’de Demet Dikimevi tarafından hazırlanmış. Makrame gökkuşağı ve kaktüs gibi süslemeleri ise ev sahibesi kendisi yapmış.

Büyükçekmece’de naturel minimalist bir evdeyiz