Ev turu: 175 m2’lik evde, modern çizgide sade bir yaşam

Şekeroğlu Ailesi’nin modern çizgisiyle dikkat çeken evlerinde fonksiyonellik ve sadelik ön planda tutulmuş.

İstanbul Kartal’daki Şekeroğlu Ailesi’ne ait daire, 175 metrekare bir kullanım alanına sahip. Aile bu eve 3 yıl önce taşınmış, ancak ev 1998 yılında yapıldığı için taşınmadan önce evde bir takım değişiklikler yapmak istemişler. Özgü Hanım taşınma öykülerini şöyle anlatıyor:

“Bu evi gerek konumu gerekse çok iyi düşünülüp planlanmış bir site olmasından dolayı tercih ettik. 98 yılında yapıldığı için de orijinal halinde komple revizyon yaptık. Bu konuda mimar bir arkadaşımızdan yardım aldık. Tasarım tamamen ona ait. Renkler ve kullanım için gerekli detaylara ise birlikte karar verdik.”

GENİŞ SALONDA BÜYÜK HACİMLİ EŞYALAR

Yaşam alanlarında ağırlıklı olarak soft tonlara gidilmiş. Toprak renkleri ile birlikte seçilen birkaç parçada ise çarpıcı tonlara yer verilmiş. Duvardaki tablo ya da sehpanın bir parçası olan sarı pufta olduğu gibi… Geniş bir metrekareye sahip salonda, büyük hacimli eşyalar tercih edilmiş. L kanepe bu parçalardan biri.

Lego gibi geçmeli tasarıma sahip orta sehpa ise mekanda bir odak noktası yaratıyor. Sehpada kullanılan küplerin bazıları puf olduğu için gerektiğinde oturma amaçlı da kullanılabiliyor.

Pencere kenarında ise berjerler ile, mekanda ikinci bir oturma alanı, keyifli bir sohbet köşesi oluşturulmuş.

DUVAR KALDIRILDI, KİTAPLIK YERLEŞTİRİLDİ

Salonun giriş kapısı komple kaldırılarak bir kitaplık ünitesi yerleştirilmiş. Kitaplık, dekoratif olduğu kadar iki mekanı bölen işlevsel bir çözüm olmuş. Asma tavan yapılarak spotlar ile aydınlatma sağlanmış. Tüm mobilyalar özel imalat. Evin tüm tasarımı ise Pebble Dizayn tarafından yapılmış.

Salon kapısının olduğu duvar kaldırılmış ve antre ile salonu birbirinden ayıran bir kitaplık tasarlanmış. Kitaplığın antreye bakan tarafında tasarıma, işlevsel bir bank da ilave edilmiş.

İki çocuk sahibi olan aile, ana yaşam alanı için geniş bir kanepe seçmiş. Toprak tonlarındaki kanepe bol yastık ile renklendirilmiş. Duvar kağıtları, döşemelik kumaşlar ve perdeler Evdekor’dan alınmış. Aksesuarlarda ise Hamm, Paşabahçe ve Özlem Tuna’nın objeleri tercih edilmiş.

Kitaplığın önünde konumlanan yemek alanında mermer masa ve kolçaklı sandalyeler tercih edilmiş. Masa Tureks Mermer. Ayakları özel olarak tasarlanmış. Duvara asimetrik asılan aynalar, mekana derinlik kazandırırken, hareket de katıyor.
Banyo da, tüm evde olduğu gibi modern bir çizgiye sahip. Bu sefer mekana renk katmak amacıyla kırmızı kullanılmış. Duvarlara çerçeve içinde asılan aile fotoğrafları da dekorasyona hareket katmış.
Duvarlar çocukların isteği üzerine sticker’lar ile süslenmiş. Uyku alanında depolamalı bir ranza tercih edilerek alandan kazanılmış.
Çalışma alanı ve oyuncakların depolandığı sedir özel imalat.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU
Evim Dergisi 2019

Enerjisi yüksek çarpıcı köşeler