İstanbul Büyükçekmece’de üç katlı 180 m2’lik evdeyiz

Bayman Ailesi’nin evi, sakinlerine, rustik ve country dekorasyon stillerini buluşturan huzurlu bir hayat sunuyor.

ÜÇ KATLI 180 METREKARELİK EV

İstanbul Büyükçekmece’de sessizliğin içerisinde müstakil bir evdeyiz. Sanki şehirde değil de, bir sayfiye kasabasında, gerek konumu gerekse dekorasyonu ile huzuru hissettiren bu ev, üç katlı ve 180 metrekarelik bir kullanım alanına sahip.

Eve 2017’nin Mayıs ayında taşınan Bayman Ailesi, şimdilik sadece 2 katını kullanıyor. Şenay Hanım eve taşınma hikayelerini şöyle anlatıyor: “Evin bahçeli olması ve şehrin kalabalığından uzak huzurlu bir sitede olması bizi cezbetti. Aldığımızda ev oturulur bir durumdaydı, ancak kullanım alanı küçüktü. Bu nedenle evi 4 duvar bırakıp balkonları içeri alıp, kullanışlı bir hale getirdik. Tadilat yaklaşık bir buçuk ay kadar sürdü.”

Evin girişinde şık bir köşe karşılıyor bizleri. Ekoseli duvar kağıdı ile kaplanan duvara şık bir ahşap kepenk asılmış. Altına ise depolamalı bir bank yerleştirilmiş. Bu alanda kendinizi, sanki evin dışında gibi hissediyorsunuz.

COUNTRY VE RUSTİK TARZIN BİRLEŞİMİ

Country ve rustik tarzı seven Şenay Hanım evinin dekorasyonunda bu iki stili son derece başırılı bir şekilde harmanlamış. Bu nedenle de beyaz, krem, gri, mavi ve keten renklerini ağırlıklı olarak kullanmış.

Balkon, ana yaşam alanının içine katılarak burada da bir oturma köşesi oluşturulmuş. Oturma köşesinin bulunduğu alan evin bahçesine bakıyor. Cam kenarına yerleştirilen mavi kadife berjer, ev sahibesi tarafından yenilenmiş.

FARKLI OTURMA ALANLARI

Sahipleri evin dekorasyonunu yaparken salon ve mutfağın bir arada bulunduğu alanda farklı köşeler oluşturmuşlar. Önce bir televizyon bölümü yapmışlar. Bu alana rahat bir oturum sağlayacak bir kanepe yerleştirilmiş, önüne de ayakların uzatılabileceği bir puf. Eskiden balkon olan evin bahçeye bakan bölümünde ise, bir oturma alanı yaratılmış. Buraya kanepe ve berjerler yerleştirilmiş. Berjerin üstüne atılan bir şal, kanepeye yerleştirilen yastıklar, ahşap aksesuarlar bu alandaki sıcaklık duygusunu daha da pekiştirmiş.

Tek bir alan olarak planlanan alt katta, bir kolon ve duvar, TV ile oturma alanını ayırıyor.

YEMEK ALANI

Oturma alanın hemen arkasında ise yemek alanı oluşturulmuş. Bu alan açık mutfağın hemen ön kısmında yer alıyor. Yemek alanında büyükçe bir masa tercih edilmiş. Etrafında ise farklı model ve stillerde sandalyelere yer verilmiş. Bu sandalyelerin bir kısmı ev sahibi tarafından yenilenmiş. Açık mutfak için, beyaz mutfak dolapları seçilmiş. “Ocak kısmının geniş olması önemliydi bizim için. Bu sebeple, köşe ocak ve tezgah yaptırdık. Açık mutfak olduğu için de bu alana tekrar pencereler açtırdık” diye anlatıyor Şenay Hanım.

Yemek bölümünde büyükçe bir masa tercih edilmiş. Etrafına ise farklı tarzlarda sandalye ve koltuklar yerleştirilmiş. Salondaki mobilyaların büyük bir kısmı özel olarak yaptırılmış. Diğerleri ise Kervan, Mudo Concept ve Ikea’dan satın alınmış.
Açık planlı mutfak, yemek alanından, bir kolon ve kolon ile duvar arasında yerleştirilmiş konsol ile ayrılıyor.
Açık olarak planlanan mutfakta bol bol depolama alanına yer verilmiş. Ocak özellikle köşeye yerleştirilmiş ve büyük bir alan ayrılması sağlanmış. Mutfakta bol bol aksesuar kullanılmış.

EVİN ÜST KATINDA NELER VAR?

Evin üst katında, ebeveyn ve çocuk odaları ile planlanmış. Şenay Hanım kendi yatak odasında tercihini sadelikten yana kullanmış: “Sadece yatak ve dolap olmasını tercih ettim. Sakin ve ışık alan bir oda olması benim için önemliydi.” Country havası bu odada kendisini özellikle gösteriyor. Mavi renkli perdeler ile uyumlu duvar kağıdı odanın odak noktası olmuş. Diğer iki oda, evin kızları Ada Misya ve Melisa için büyük ebatlı dolaplar ve yataklarla, her zaman kullanabilecekleri bir tarzda dekore edilmiş. Eşyalar yine beyaz ve country stilinde seçilmiş.

Banyoda, küvet ve duşakabin kaldırılıp paravan duvar ördürülmüş. Zeminde çini desenli karo seramikler kullanılırken, duvarda beyaz seramikler gri boya ile kombin yapılmış. Banyonun genelinde de beyaz, siyah ve gri tonlarına yönelinilmiş. Evdeki ayna, raf, sandalye, puf ve koltuk gibi çoğu eşya Şenay Hanım’ın kendi tasarladığı ürünler.

Çocuk odalarında da kır evi havası kendini gösteriyor. Ekoseli duvar kağıtları, beyaz mobilyalar, kumaş yatak başları ve onlarla uyumlu renkte perdeler…
Ebeveyn yatak odasında ekru tonları mavi ile tamamlanmış. Ferforje yatak başı açık renk ahşap komodinler ile uyum sağlamış. Rustik aksesuarlar yatak odasında dikkat çekiyor. Fazla mobilyanın kullanılmadığı odadaki eşyalar özel olarak yaptırılmış.
Lavabo mermer tablalı bir konsolun üzerine yerleştirilmiş. Duvarına ise onunla uyumlu oval bir ayna asılmış.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU
Evim Dergisi 2019

Aynı katta iki daireyi alıp birleştirdiler! Anadolu Hisarı’nda bir evdeyiz