Isırgan otu gübresi nasıl yapılır? Nasıl kullanılır?

Isırgan otu gübresi ile toprağı organik madde ile zenginleştirirken bitkilerinizi de besleyebilirisiniz. Peki ısırgan otu gübresi nasıl yapılır? İşte sprey uygulama ve toprağa uygulama için adım adım yapılması gerekenler…

ISURGAN OTU GÜBRESİ NASIL YAPILIR?

Topladığınız ısırganları bir pet şişe içerisine doldurun. Elinizde çok fazla ısırgan varsa 10 litrelik bir pet şişeye bile doldurabilirsiniz. Isırgan otuna dokunmadan önce eldiven takmayı unutmayın.

Daha sonra pet şişeye doldurduğunuz ısırganların üzerine su doldurun. Şişeyi ağzına kadar doldurarak tüm ısırganların su içerisinde kalmasını sağlamalısınız. Daha sonra kapağını sıkıca kapatabilirsiniz.

Ağzı açık olarak da bekletebilirsiniz ancak fermantasyon süreci hava almayan ortamda daha hızlı gerçekleşecektir.

Ardından şişeyi karanlık bir ortamda bekletmelisiniz. Üzerine kalın bir bez sarabilir ve ışık almayan bir ortamda bekletebilirsiniz.

Isırganlar bu şekilde (hava ve güneş almadan) 15 gün bekletilir. Bunun ardından ısırgan otu gübresi oluşmuş olacaktır. Kapağı yavaşça açmalısınız çünkü basınçtan kapak ve şişe içindekiler fışkırabilir.

Daha sonra bir kap içerisine süzmelisiniz. Tohumlar ölmemiş olabilir ve gübreyi kullandığınızda istemediğiniz ısırgan otları da çıkabilir. Bunların oluşmaması için süzme işlemi tavsiye ediyoruz. Dilerseniz bir tülbentle iyice süzebilirsiniz.

ISIRGAN OTU GÜBRESİ NASIL KULLANILIR?

Isırgan otu gübresi nasıl kullanılır

Isırgan otu gübresinin iki ayrı kullanım şekli var: Yapraktan ve topraktan uygulama…

Isırgan otu gübresi yüksek oranda azot içerdiği için seyrelterek kullanılması tavsiye edilir. Yapraklara uygulanırken 1’e 10 oranında seyreltilebilir. Topraktan uygularken ise 1’e 5 oranında seyreltebilirsiniz.

Süzdüğünüz ısırgan otu gübresini bir fısfıs şişesine doldurun ve 1’e 10 oranında su ekleyin. Bu karışımı rahatlıkla bitkilerin yapraklarına püskürtebilirsiniz.

Bir bardak gübre 4 bardak su ile hazırladığınız karışımı da toprağa dökerek ısırgan otu gübresi uygulamasını yapabilirsiniz.

Bu karışım azot bakımından zengindir. Bitkiler için oldukça faydalıdır.

Mucize etki! Kuru maya ile bitki besini yapımı ve kuru mayanın bitkilere faydaları