iPhone telefonlar nasıl temizlenir?

Son güncelleme:

iPhone telefonların temizliği, modeline göre farklılık gösterebiliyor. Yeni modellerde arka camda ve kamera çevresinde dokulu cam varken, eski modeller daha farklı malzemelerden yapılmıştır. Peki modeline göre iPhone telefonlar nasıl temizlenir?

Öncelikle telefonunuzun modelini bilmiyorsanız Ayarlar > Genel > Hakkında’ya gidin. Burada “model adı” kısmında görebilirsiniz. iPhone 8 veya sonraki modellerinde model numarasını bulmak için SIM tepsisini çıkarıp SIM tepsisi yuvasının içine bakın. Parlak bir tepe ışığının altında olduğunuzdan emin olun. Model numarası üstte, ekranın olduğu taraftadır.

iPHONE DEZENFEKTAN İLE TEMİZLENİR Mİ?

Yüzde 70 izopropil alkollü mendil, yüzde 75 etil alkollü mendil veya Clorox marka dezenfektan mendil kullanarak iPhone’unuzun dış yüzeylerini hafifçe silebilirsiniz.

Ağartıcı veya hidrojen peroksit içeren ürünler kullanmayın. Açıklıkları neme maruz bırakmayın ve iPhone’unuzu herhangi bir temizlik maddesine batırmayın.

iPhone 13, iPhone 12 ve iPhone 11 modelleri

iPhone telefonlar nasıl temizlenir

Bu modellerde arka camda veya kamera alanının çevresinde gelişmiş dokulu mat cam tasarım bulunur. Normal kullanımda iPhone’unuzdaki dokulu camda, aygıtınıza temas eden nesnelerin (kot veya cebinizdeki öğeler gibi) malzeme kalıntılarına rastlanabilir. Malzeme kalıntıları çiziği andırsa da genellikle temizlenerek yok edilebilir.

Lekelere veya başka hasarlara yol açabilecek maddelerle (örneğin, toprak ya da kum, mürekkep, makyaj malzemeleri, sabun, deterjan, asitler veya asitli yiyecekler, losyonlar) temas ederse iPhone’unuzu hemen temizleyin. Temizleme için aşağıdaki yönergeleri izleyin:

  • Tüm kabloları çıkarın ve iPhone’unuzu kapatın.
  • Açıklıkları neme maruz bırakmayın.
  • Yumuşak, hafif nemli ve tüy bırakmayan bir bez (örneğin, gözlük temizleme bezi) kullanın.
  • Temizlik ürünleri veya basınçlı hava kullanmayın.
  • Malzeme kalıntısı hâlâ çıkmadıysa yumuşak, tüy bırakmayan bir bezle ve ılık sabunlu suyla silin.

iPhone SE (2. nesil), iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7

iPhone’unuzda parmak izine dayanıklı oleofobik (yağ tutmayan) kaplama bulunur. iPhone 8 ve sonraki modellerde kaplama önde ve arkada yer alır. Bu kaplama, normal kullanım sonucunda zaman içinde aşınır. Temizlik ürünleri ve aşındırıcı malzemeler bu kaplamayı daha da azaltır ve iPhone’unuzu çizebilir.

  • Kabloları çıkarın, iPhone’u kapatın.
  • Temizlik ürünleri veya basınçlı hava kullanmayın.
  • Yumuşak, hafif nemli ve tüy bırakmayan bir bez kullanın.
  • Açıklıkları neme maruz bırakmayın.

iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE (1. nesil), iPhone 5s ve Alt Modeller

Ana Ekran düğmesini temizleyip Touch ID’nin optimum şekilde çalışmasını sağlamak için düğmeyi yumuşak ve tüy bırakmayan bir bezle silin.

SIM tepsisi aralığının çevresinde birikebilecek kirleri temizlemek için yumuşak ve tüy bırakmayan bir bez kullanın. Beze çok az miktarda izopropil alkol dökün. Bağlantı noktası aralığındaki kirleri nazik bir şekilde temizleyin ve aralıkta hiç nem bırakmamaya dikkat edin.

iPhone 5c, iPhone 5,iPhone 4s, iPhone 4, iPhone 3GS, iPhone 3G ve iPhone (orijinal) için de aynı temizlik yöntemlerini kullanabilirsiniz.

iPhone telefon nasıl temizlenir sorusunu bu şekilde yanıtlayabiliriz. Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Laptop klavyesi nasıl temizlenir? Evde pratik temizlik yöntemi