İndigo rengi nedir? İndigo boyama hakkında her şey

Son güncelleme:

İndigo rengi nedir? Renkler sonsuz bir okyanus, zengin bir dünya. Öyle ki renk paletinde bitmek tükenmek bilmeyen seçenekler bulunuyor. Neredeyse her zevke dokunmayı başaran renk seçenekleri bulunuyor. Bunlardan biri de indigo rengi.

Renk paletindeki skalasına göre mor ve mavi renklerinin arasında konumlanan indigo rengi, karakteristik yapısı ve kendine özgü özellikleriyle kelimenin tam anlamıyla spesifik bir renk olarak görülüyor. Çivit mavisi olarak da adlandırılan indigo renginin ayrıca dört ana tonu bulunuyor. Bu bir renk açısından son derece şaşırtıcı özellik.

İndigo rengi, mavi ve kırmızının karışımından meydana gelmesine rağmen mavi ve mor rengin ikizi olarak görülüyor. Öyle ki zaman zaman indigonun gerçek rengi hususunda kafa karışıklığı meydana geliyor. 

İndigo Rengi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İndigo rengi nedir? İndigo boyama hakkında her şey

İndigo rengi, spesifik özelliklere sahip olması nedeniyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Ayrıca tekstil sanayiinde de sıkça tercih edilen bir renk olan indigo, kendine özgü mavi rengiyle organik bir bileşik olarak tanımlanıyor. İşte nevi şahsına münhasır indigo rengi hakkında bilmeniz gerekenler:

 • İndigo sezginin ve algının rengi olarak tanımlanıyor. Bu şekilde ilişkilendirilmesinin sebebi ise zengin renk skalası.
 • İndigo rengi, sağladığı huzurla odaklanmanıza ekstra olanak tanıyor. İndigo bu özelliği sayesinde meditasyon yapanların yaşam alanlarında kendine sıklıkla yer buluyor.
 • İndigo rengi, derin bir samimiyeti ve bütünlüğü ifade ediyor.
 • İndigo rengi, yaratıcı düşünmeye, kreatif bakış açısına ve mekânsal düşünmeye katkı sunuyor.
 • İndigo rengi; bütünlük, maneviyat, konsantrasyon, yüksek bilinç ve bağımlılık anlamları taşıyor.
 • İndigo renginin en uyumlu olduğu renk olarak ise sarı rengi gösteriliyor.

İndigo Renginin Kullanım Alanı 

İndigo rengi nedir? İndigo boyama hakkında her şey

Günümüz koşullarında indigo rengi her alanda karşımıza çıkıyor. Ancak indigo renginin asıl varlık gösterdiği ve özdeşleştiği alan ise tekstil. Boyamanın ekonomik açıdan büyük önem taşıdığı yıllarda indigofera bitkisinden elde edilerek tekstil sanayiinde önemli bir boya maddesi olarak kullanıldığından, tekstil ile özdeşleşiyor. Tekstil içinde özellikle kot kumaşı ve mavi kot pantolon ile anılan indigo rengi, bu anlamda da önemli bir yere sahip. Organik bir bileşik olan indigo renginin; suda, alkolde ve eterde çözünmemesi de boyama için tercih sebebi olmasında son derece önemli bir etken olarak dikkat çekiyor. 

İndigo Boyama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İndigo rengi, organik bir bileşik olarak biliniyor. Aynı zamanda çivit mavisi olarak da bilinen indigo rengi, indigofera bitkisinden ve türevlerinden elde edilen özel bir renk. Bu özel renkten boyama hususunda tekstil sanayii fazlasıyla istifade ediyor. Başta kot pantolonlar olmak üzere tekstilin çeşitli noktalarında kullanılan indigo boyama hakkında bilmeniz gerekenler ise şu şekilde:

 • İndigo rengi, indigofera ve türevleri başta olmak üzere çeşitli bitkilerden elde ediliyor. Öyle ki lahana gibi bitkiler dahi mavi renk tonları veriyor.
 • En doğal indigo rengi ise normal olarak indigofera bitkisinden temin ediliyor.
 • İndigo renginin bir başka enteresan özelliği ise yetiştiği bölgeye özgü olması. Aynı kahve çekirdeği gibi. Bu husus haliyle indigo boyamaya da yansıyor.
 • Doğal boyamaya imkan sağlayan doğal indigonun izini sürmek son derece kolay. Bu durum aynı zamanda çok sayıda çiftçi için gelir ve istihdam kaynağına dönüşüyor.
 • İndigo boyama aynı zamanda boyama ustalarına da ihtiyaç duyuyor ve ustaların yeteneklerini sergilemeleri için alan yaratıyor.
 • İndigo boyama geniş bir alana hitap ediyor. Bu doğrultuda başta kot pantolon olmak üzere indigo boyamanın tercih edildiği alanlar; ipek, yün, deri, çarşaf, kürk, hasır, bambu, deniz kabuğu ve düğme gibi malzemelerde çeşitlilik kazanıyor. Böylelikle de önemli bir konuma yerleşiyor.

İndigo rengi nedir? sorusunun yanıtı bu şekilde. Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Banyoda terracotta renginin sıcaklığı