Banyoda terracotta renginin sıcaklığı

Akdenizli kimliği ile öne çıkan terracotta, gün batımı tonlarından, toprağın en sıcak tonlarına kadar geniş bir renk skalasını içine alıyor. Turuncunun neredeyse 50 tonuna şahitlik edebileceğimiz bu renk ile banyolarda ısıyı artırmanın tam sırası.

YÜZEYDE BÜTÜNSEL GÖRÜNÜM

Teracottoyu sadece bir duvar alanı, vitrifiye ya da duş alanı gibi tek bir yüzeyde tercih edin. Fotoğraf: Cosentino.

Sıcak ve samimi mekanlar yaratan derin ve topraksı kırmızı rengiyle Arcilla Red, banyo, zemin ve duvar kaplamalarının en az ek yeri ile tasarlanabilmesini sağlıyor.

GEOMETRİK OYUNLAR

Fotoğraf: Bien Seramik.

Gri ile modern bir kimlik kazanan cotto alt tonları ve toprak tonlarıyla sıcak bir görünüm yaratır. Modern banyolar için geometrik desen uygulamaları seçebilirsiniz.

BANYODA TERRACOTTA RENGİNİ NASIL KULLANMALI?

  • Derinlik hissini pekiştirmek için kendinden fugalı banyo mobilyalarıyla kullanabilirsiniz.
  • Terracotta rengini odak noktası haline getirmek için beyaz kartelası ile beraber kullanabilirsiniz.
  • Renk temasını zenginleştirmek için toprak ya da pudra pembelerle birlikte kullanabilirsiniz.
  • Natüralist vurgular için hasır ve bambu gibi malzemelerle yan yana getirebilirsiniz.

MODERN ETNİK

Fotoğraf: Vitra.

Fas, İspanya ve Sicilya gibi Akdenizli bir ruha sahip ton, banyolara sofistike bir kimlik kazandırma konusunda eşsiz. Etnik dekorasyon stilinden hoşlanıyorsanız duvar kaplamalarınızda tercih edebilirsiniz.

VİTRİFİYEDE İDDİALI SEÇİMLER

Turuncu tonlarıyla banyolara renkleri davet edin. Renklerin enerjisini vitrifiyelere taşımak bizce harika bir fikir!

BANYODA TERRACOTTA

Fotoğraf: Firenze serisi, Bocchi

“Bu sıcak rengi banyoda değerlendirmenin bir çok yolu var. Terracotta karolar Akdenizli evlerin demirbaşı diyebiliriz. Zeminde bu rustik havayı dozunda yakalamak için mekanın genelinde krem renkli seramik duvar yüzeyleri kullanıp mobilyalarda füme rengiyle ve lacivert dekorasyon öğeleriyle destekleyebiliriz. Terracota renginin pembe rengine yakın olan tonunu soft bir yeşil tonuyla dengeleyip pirinç armatür, ayna gibi ürünlerin kuvvetini vurgulayabiliriz. Sadece renk olarak değil doku olarak da terracottaya yer verebiliriz. Dekoratif sıva kullanarak rengin sıcaklığını duvarda ön plana çıkarıp, zeminde açık tonlar kullanarak kontrast yaratabiliriz. Bakır ayaklı küvet ya da terracota renginde bir lavabo ile duvardaki renge destek olunabilir. Rengin verdiği sıcaklık ve Akdeniz hissi için banyoda pişmiş toprak saksılara da yer verebiliriz.” Ayşegül Çakır Ayhan, Çağlayan Architects Proje Koordinatörü

DOKULARLA ZENGİNLEŞTİRİN

Fotoğraf: Belize&Mar.

Cilasız ahşaplar, ham ya da patineli yüzeyler doğal yaşam vurgusunu öne çıkarır. Tıpkı terracotta renginin topraktan doğası gibi natürel malzemeleri yan yana kullanmaktan çekinmeyin.

Küçük banyolarda rengin alanı domine etmemesi için asma banyo mobilyaları tercih ederek alandan kazanabilirsiniz.

DUŞ ALANINDA

Islak hacimlere sıcaklık katan turuncular, duş alanlarını dönüştürme konusunda da iddialı.

Terracotta rengi bize Marakeş ya da Endülüs etkilerini hatırlatıyor biraz da. Temanızı zenginleştirmek için bakır ya da altın renkli bataryalarla zenginleştirebilirsiniz.

Aztek stilinin püf noktaları: Mistik kültürlerin etnik stili