Bahçe ve balkonda keyif için dekorasyon önerileri

Son güncelleme:

Bahçe ve balkonda dekorasyon oldukça önemli. Özellikle bu bölümlerde zaman geçirmeyi, rahatlamayı sevenler için ilgi çekici fikirler var…

Varsa bahçede, yoksa balkonda dış mekan mobilya ve aksesuarlarıyla kendi keyif alanlarınızı yaratın ve yaklaşan güzel havaların tadını çıkarmaya hazırlanın.

Ev dekorasyonuna ışık tutan stiller mevsimle birlikte açık hava ile buluşmaya hazırlanıyor. Bahçeden balkona, verandadan terasa tüm açık alanları dış mekanlara uygun mobilya, aydınlatma ve aksesuarlarla donatmaya hazır mısınız?

HANGİ RENK DOĞRU SEÇİM?

Güneşten bozarmış yer yer farklı renklere bürünmüş mobilyalara sahip olmak istemiyorsanız bahçe mobilyanızın rengini açık renk seçmenizde fayda var.

Mobilyanız ahşap olacaksa ceviz ve kiraz tonlarından ziyade, açık çam ve akça ağaç ve diğer hafif renkli malzemelere yönelmelisiniz. Eğer PVC mobilya alacaksanız koyu ahşap ya da yeşil renkler yerine, açık ahşap tonları ya da beyaz tercih etmelisiniz.

Kullanılacak açık renkler sayesinde hem kirli görünümden, hem de istenmeyen renk değişimlerinden korunabilirsiniz.

A Simple Mess.

BAHÇE VE BALKONDA MOBİLYANIN YÜZEYİ ÖNEMLİ

Bahçe veya açık balkonlar toz toprak alabilen yerler. Bu yüzden mobilyanın kolay temizlenebilmesi bu noktada önem taşıyor.

Ahşap mobilyalarda daha pürüzsüz yüzeyleri, plastik malzemelerde damarsız ve parlak yüzeyleri tercih etmezseniz damarların ve pürüzlerin arasına dolacak tozlar daha yeni almış olduğunuz mobilyalarınızı eski ve kirli bir görünüme sahipmiş gibi gösterebilir.

Bunun yanı sıra yüzey ve desenin sade olması yıllık bakımının daha kolay yapılabilmesini de sağlar. Sepet görünümlü bambular, örme mobilyalar hem temizlik, hem de bakım açısından yorucu olabilir.

HEM İÇERİDE, HEM DIŞARIDA

Hem iç, hem de dış mekan kullanımına uygun mobilyalar hayatımızı kolaylaştırırken uzun ömürlü bir kullanımı da beraberinde getiriyor. Bahçe ve balkonda dekorasyon önerileri de burada devreye giriyor.

Şık ve estetik görünümleriyle açık alanlarınızda rahatlıkla kullanacağınız mobilyalar güneş ve nem gibi hava koşullarına dayanıklılıklarıyla da rağbet görüyorlar.

Crate&Barrel.

ÖRGÜ DOKULU MOBİLYALAR

Dış mekan tasarımlarında başı çeken örgü dokulu mobilyalar koltuktan masaya kadar birçok seçenekte kendine yer buluyor.

Natürel renk dışında farklı renk seçenekleriyle de dış mekanlarda çarpıcı bir görünüm yaratan bu doku bu sezon da ön planda.

OTURMA KÖŞELERİ

İhtiyaçlarınız ve beklentileriniz doğrultusunda şekillendireceğiniz dış mekanlarda ideal yerleşime karar vermeniz gerekiyor.

Eğer klasik bir dekorasyon anlayışına sahipseniz takım mobilyalarla kullanışlı bir alan yaratabilirsiniz.

Üçlü, ikili ve tekli parçalardan oluşan oturma grupları dostlarınız için ideal bir karşılama alanı oluşturabilir.

Eğer alanınız varsa L koltuklar ve XL koltuklar ile size özgün rahat bir köşe de planlayabilirsiniz.

Puf ve bank gibi tamamlayıcı mobilyalarla hareketli bir alan da sağlayabilirsiniz.

Tente, Somfy.

BAHÇE MOBİLYALARININ BAKIMI NASIL OLMALI?

  • İlk önce bahçe mobilyalarının bozulan yerlerini belirlemeniz gerekiyor. Ahşap ve metal koruma ürünleri ile mobilyaların yıpranan yerlerini rahatlıkla kapatabilirsiniz.
  • Ahşap mobilyalarınız uzun süredir kullanılmıyor ve üzeri çok toz ve kir kaplamış ise bunları temizlemek için basınçlı yıkama makinası kullanabilirsiniz. Bu sizin açınızdan çok pratik olacaktır böylece hem zamandan kazanacaksınız, hemde yorucu bir işe kalkışmamış olacaksınız. Basınçlı yıkama makinası bulamazsanız ahşap fırçası ve su ile onları temizleyebilirsiniz.
  • Tik mobilyalarınızı daha iyi ve parlak görünmesi için tik yağı ile yağlayıp ya da ahşap koruyucu ile şık ve modern bir görünüme sahip kavuşturabilirsiniz.
  • Çam gibi yumuşak ağaç türleri ise çürümeye karşı yatkındır ve dayanıklıkları fazla değildir. Özellikle devamlı toprakla temas halinde olan ayak bölümlerini ahşap koruyucu doldurulmuş bir kabın içinde birgün bekletebilirsiniz. Diğer bölümlerine ise tik yağı ya da ahşap koruyucuyu fırça ile sürebilirsiniz. Bu uygulamayı yaptıktan sonra mobilyanızı gölgede kurumaya bırakabilirsiniz.
mudo.com.tr

BAHÇEDE ÖZGÜR STİLLER

Doğal ahşaptan gelen pozitif etki size ve sevdiklerinize, konfor ve şıklığı bir arada sunuyor. Keyif trendi bahçede devam ediyor. Bu sezon salıncak ve daybedleri oturma alanlarınızla karıştırın, yeşili oturma alanlarınızda devam ettirebileceğiniz saksılarla kendi kozanızı oluşturun.

Mudo Concept’in geniş ürün çeşitli 2020 bahçe ve aksesuar koleksiyonu açıkhava keyfinizi yeniden tasarlayacak.

DEKORASYON FİKİRLERİ

Dekorasyon önerilerimizi beğendiyseniz “Dekorasyon” sayfamızda ilginizi çekecek yazılarımız var.

Balkonda önceliğiniz hangisi? 2 farklı dekorasyon önerisi

Kelebekleri bahçenize çekece 15 çiçek listesi! Rengarenk bahçeler

https://www.evimdergisi.com.tr/kelebekleri-bahcenize-cekece-15-cicek-listesi-rengarenk-bahceler/