İklimlendirmenin 5 altın ipucu

Bu dönemde evimizdeki konforun en önemli bileşeniyse iklimlendirme olacak.

1- Isı yalıtımınızı kontrol edin
Evinizdeki ısıyı konforlu sınırlar dahilinde tutmak için ilk silahınız evinizin ısı yalıtımı olacaktır. Bütçenizin el verdiği ölçüde, yalıtım eksiklerinizi kapamanız, pencerelerin ısı geçirmeyen özelliğe sahip olması, evdeki ısıyı istediğiniz derecede tutmayı çok kolaylaştıracaktır.

2- Doğru klima oyunu değiştirir
Eğer henüz bir klimanız yoksa, evi doğru şekilde soğutacak veya ısıtacak bir klima sahibi olmanız, mevsimsel anormalilere karşı elinizdeki en güçlü silah olacaktır. Evinizin, odalarınızın boyutlarına uygun doğru klimayı seçmek için klima fiyatları arasında bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz.

3- Vantilatörleri küçümsemeyin
Yaz aylarında her zaman klimayı çalıştırmak istemeyebilirsiniz. Pencerelerin, balkonların açık olduğu zamanlarda, ya da daha hafif havaların olduğu bahar aylarında klima yerine vantilatörler evde hava akımını sağlayacak ve serinlemenize de destek olacaktır. Pek çok insan klimanın bulunduğu evde vantilatörlere gerek olmadığını düşünür ancak bu iki cihazın birbirine alternatif olarak düşünmenin pek doğru olmadığını hatırlatalım. Vantilatörleri ve klimayı birbirinin tamamlayıcısı olarak görmenizi tavsiye ederiz.

4- Yiyeceklere dikkat
Mevsimler dengesini kaybettiğinde, sebze meyve üretiminde de sorunlar ortaya çıkabilir. Seller, dolular, sebze bahçelerine, tarlalara zarar verebilir. Bu zararlar elbette geçici olur ancak kısa dönemler için tüketmeyi sevdiğiniz ürünlere erişim zorluğu yaşanabilir. Bu dönem için, evinizde bir derin dondurucu bulundurmak ve uzun süre saklamak istediğiniz gıda malzemelerinizi derin dondurucuda muhafaza etmek mantıklı bir hareket olur. Evinizde henüz bir derin dondurucu yoksa, Bosch derin dondurucu fiyatlarını incelemenizi tavsiye ederiz.

5- Akıllı teknolojilerden yararlanın
Evdeki ısı ve nem şartlarını sürekli ölçen ve klima ya da kombi gibi cihazlarınızla iletişim halinde olan akıllı sensörlerden faydalanarak evinizdeki şartları daima kontrol altında tutun. Evin fazla ısınması veya fazla soğumasına fırsat bırakmadan akıllı teknolojilerin evinize müdahale etmesine imkan yaratın. Böylece enerji tasarrufu da yaparak uygun iklim koşullarını sağlamış olacaksınız.