Ihlamur ne zaman toplanır? Toplarken nelere dikkat edilmeli?

Ihlamur ne zaman toplanır ya da bakımında nelere dikkat edilmeli gibi sorular sıklıkla akıllarda soru işaretine neden oluyor. Sıklıkla merak edilen soruların yanıtına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ihlamur çiçeklerinin ve yapraklarının sağlığa faydaları yüzyıllardır bilinmekte ancak bilimsel olarak kabul görmeye daha yakın yıllarda başlamıştır. İşte detaylar…

IHLAMUR NE ZAMAN TOPLANIR?

Ihlamur ne zaman toplanır

Ihlamur genellikle haziran ayında toplanır. Ancak ıhlamur ağacının bakımı, yetiştirildiği coğrafya gibi etkenler nedeniyle değişkenlik gösterebilir.

Ihlamur ağaçları ( Tilia ) en yaygın kentsel ağaçlar arasında olduğundan, Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açmasını kaçırmak neredeyse imkansızdır. Arılar balları için ıhlamur poleni toplarken ağaçlar hoş bir koku yayar ve sürekli vızıltı sesiyle dolar. Ihlamur ağaçları sadece arılar için değil, çiçekleri ve yaprakları da biz insanlar için son derece faydalıdır ve çeşitli şekillerde kullanılabilir. 

IHLAMUR NASIL TOPLANIR?

Ihlamur ne zaman toplanır? Toplarken nelere dikkat edilmeli?

Ihlamur ağacının çiçeklerini toplamak kolaydır. Biraz zaman gerektirir, ancak seçimlerinizin tadını çıkarabildiğiniz zaman çabaya değecektir.

Ihlamur çiçekleri nasıl hasat edilir ve kurutulur:

  • Ihlamur ağaçları tipik olarak Haziran ve Temmuz ayları arasında çiçek açar ve tam çiçek açtıklarında, çiçekleri ilk 4 gün içinde hasat etmek en iyisidir. Büyük yapraklı ıhlamur çiçeklerinin küçük yapraklı ıhlamurdan biraz daha erken çiçek açtığını unutmayın.
  • Hasat sırasında hem solgun ayraçları (çiçeğin hemen altındaki küçük yaprak benzeri kısım) hem de çiçek saplarını seçin.
  • Çiçekleri gölgeli bir yerde tutarak ve düzenli olarak çevirerek nazikçe kurutun – bu birkaç gün sürebilir. 
  • Kurutulmuş ıhlamur çiçeklerini bir yıldan fazla olmamak üzere karanlık ve kuru bir yerde saklayın.

IHLAMUR ÇAYI NASIL YAPILIR?

Ihlamur çiçekleri hasat edildikten sonra çeşitli şekillerde kullanılabilir. En iyi bilinen kullanımı muhtemelen ıhlamur çiçeği çayıdır. Mükemmel bir fincan yapmak için iki çay kaşığı taze veya bir çay kaşığı kuru ıhlamur çiçeği üzerine sıcak su dökün. Çayın 5-10 dakika demlenmesine izin verin. Süzün ve servis yapın.

KURUTMADAN ÖNCE YIKAYIN

Sadece tam gelişmiş ıhlamur yapraklarının kullanılması tavsiye edildiğinden, kurutmak ve depolamak istiyorsanız, hasat için en uygun zaman Haziran ve Ağustos ayları arasıdır. Yaprakları kullanmadan önce, yaprak bitlerini ve salgıladıkları bal özünü çıkarmak için iyice yıkayın. Kurutma işlemine gölgeli bir yerde başlayın ve doğal olarak kurumasını bekleyin. Ihlamur yapraklarını da çiçekler gibi karanlık ve kuru bir yerde bir yıldan fazla saklamayın.

Bahçe için ağaç önerileri! 10 farklı ağaç tavsiyesi