HIZLI temizlik-seti

Hızlı temizliğin ipuçları nelerdir? İşte madde madde püf noktalar

Akşam yemeğine misafirleriniz vardı, onlar gittikten sonra ertesi güne daha az iş bırakmak için hızlı ve pratik bir şekilde evi toplayabilirsiniz. Nasıl mı?

MASAYI TEMİZLEYİN

Yemek odasını komple toplamak için enerjiniz olmayabilir. Ama masanın üzerini toplayın. Tabak, bardak, bıçak ve çatalları mutfağa taşıyın. Masa örtüsünü silkeleyin. Masa örtüsü ve peçetelerde leke olup olmadığını kontrol edin. Eğer yoksa çamaşır makinesinin içine atın, varsa deterjanlı ılık suya basarak bekletin. Ertesi sabah ya da akşam yıkarsınız.

KALANLARI PLANLAYIN

Tabaklarda kalan yiyecekleri çöp poşetine boşaltın. Servis ettiklerinizi daha küçük saklama kaplarına boşaltarak buzdolabına kaldırın. Ancak sofrada uzun süre duran bazı yiyeceklerin bozulmuş olabileceği ihtimalini unutmayın ve onları kontrol edin. Çöpleri de dışarı atmanızda fayda var. Bekleyince evde koku yapabilirler.

TEZGAHI TOPLAYIN

Büyük bir ihtimalle bütün herşey mutfak tezgahınızın üzerinde birikmiş olacak. Kirli tencere ve tavalar, tabaklar, bardaklar… Kirli tava ve tencerelerin içine sıcak su koyup biraz sıvı deterjan döküp ocağın üzerine koyun. Böylece ertesi gün onları yıkamanız kolaylaşacak. Tabak, bardak, çatal, bıçak ve kaşıkları makineye yerleştirip makinenizi çalıştırın. Böylece tezgahınız da toplanmış olacak. Eğer sığmayan tabaklar varsa onları sudan geçirin ve ertesi gün yıkamak için lavabonuzun içerisine ya da kenarına bırakın.

İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ÖNCEDEN YAPMANIZ GEREKENLER

  • Elinizin altında çöp poşeti bulundurun. Çöp kutunuz dolarsa büyük poşetler işinizi görecektir.
  • Misafirler gelmeden önce bulaşık makinesini boşaltın ki yeni çıkan kirliler için yer açılsın.
  • Pişirmede kullanacağınız tepsi ya da tavaların içine yağlı kağıt yerleştirin. Böylece içine yağ akmayacağı ve çok kirlenmeyeceği için sonrasında çok daha kolay temizleyebilirsiniz.

Evde yapılan en büyük 5 temizlik hatası