hippi nedir? hippi stili

Hippi nedir? Hippi yaşam tarzının ve dekorasyon stilinin özellikleri

Son güncelleme:

Hippi nedir? Hippi modası ile ilgili detayları ve hippi müzik tarzı ile ilgili merak edilenleri bir araya getirdik. Bir yaşam tarzı olan hippi, dekorasyondan giyim tarzına ve müziğe kadar çok geniş bir yelpazeye yayılıyor. İşte “hippi ne demek?” sorusunun yanıtı ve tüm detaylar…

1960’ların başında Amerika’da başlayan Hippi yaşam tarzında rahatlık, doğallık ve renklilik ön planda.

HİPPİ YAŞAM TARZI NEDİR?

Hippi nedir? Hippi yaşam tarzı 1960’ların başında Amerika’da başlayan bir gençlik hareketiydi. Kendilerine sınır koymayan ve doğaya dönmek isteyen bir grup gencin başlattığı bu hareket, özgürlüğün bireyin kendi içinde olduğunu savunan ve düşünce biçimlerinin gerçek hayata uyarlandığı bir yaşam tarzı haline gelmişti.

HİPPİ DEKORASYON STİLİ ÖZELLİKLERİ

Moda ve ev dekorasyonunda da dönem dönem karşımıza çıkan Hippi stilinde rahatlık, belirli kalıplara girmeden kendini ifade edebilmek, doğallık ve renklilik ön planda. 1970’lerin doğaya dönük ve rahat görünümünü; renkli kumaşlar, el yapımı sanat eserleri, vintage mobilyalar ve farklı dokulardaki detaylarla kombine eden bir dekorasyon stili.

Hippi nedir?

HİPPİ DEKORASYON STİLİNDE MOBİLYA SEÇİMİ

Hippi stilinde ana fikir karıştır ve yakıştır, döşe ve tekrar kullan. Yeni bir duvar boyası, vintage goblenler, cesur detaylar, antikacılar ve bit pazarlarından toplanan ve hikayesi olan eşsiz parçalar özgürlükçü hippi ruhunu evinizde yaşatmanızı sağlayacaktır.

HİPPİ NEDİR?

Hippi nedir? sorusunun yanıtı kısaca şu şekilde: Hippilik bir yaşam tarzıdır. Apolitik bir duruşu içinde barındırır. 1950’li yıllarda özgürlükçü bir akım olarak ortaya çıkmakla birlikte düzenin parçası olmayı reddeder, bir yere varma idealini hiçe sayar, yarını önemsemeden yaşamayı benimser. ‘Hippi’ sözcüğü, ‘hedefsiz gençliği’ nitelemek için günümüzde de kullanılmaktadır. Hippi yaşam tarzını benimseyenler sıradan yaşama karşı çıkarlar. Dünyayı bitkilerin, hayvanların ve insanların eşit kullanması gereken ortak bir yaşam alanı olarak betimlerler. İlkerleri özgür yaşam ve doğallıktır. Hazır giyime ve markalara karşı çıkarlar.

Hippi yaşam tarzı 1960’lı yıllarda moda olarak kendini kabul ettirmiştir. 1960’lı yıllardan bugünlere kadarsa moda dünyasındaki yerini korumuştur.

Hippiler yaşam felsefeleri kadar giyim tarzlarıyla da dikkatleri üzerlerine çekmeyi başardılar. Hippi tarzı giyim demek felsefelerine uygun olarak rahat olması sebebiyle bol giyim demekti. Hippi denildiğinde çoğu zaman, üzerinde desenli bir kazak ve altında bol paça bir pantolon ve gözünde yuvarlak bir gözlük bulunan tipler akla gelirdi. Yuvarlak gözlükler hippilerin adeta simgesi haline gelmişti. Saç modellerindeki dağınıklık da yine bohem yaşam felsefelerine uygun olarak şekillenmişti.

Hippi akımını benimseyen gençlerin çiçek çocuklar olarak adlandırılmaları ise John Phillips’in “San Francisco” şarkısında söylediği  “San Franciscoya gidiyorsan saçına çiçek takmalısın” sözleri olmuştur. Böylece hippi akımı etkisinde kalan gençlere “çiçek çocuklar” olarak adlandırılmıştır.

Hippi nedir?

Hippi akımı etkisinde kalan gençler yaşam şekilleri ve felsefelerinden dolayı ucuz ve salaş bir giyim tarzı oluşturdular. Sahip oldukları kıyafetleri bir araya getirerek ya da ikinci el kıyafetler giyerek kendi tarzlarını yarattılar. Böyle moda tarihinde de önemli bir moda akımını başlatmış oldular. Günümüzde bu akıma hippi modası diyoruz.

ETNİK DESENLER VE FARKLI RENKLER HİPPİ MODASININ VAZGEÇİLMEZLERİNDEN

Yırtık kotlar, denim kısa şortlar, uzun desenli bol elbiseler, dantelli elbiseler, fırfırlı etekler ve elbiseler, desenli tayt ve pantolonlar, batik elbiseler, batik bluzlar, örgü kıyafetler, sandaletler, çiçekler, şile bezi bluzlar, fırfırlı etekler, işlemeli kıyafetler, streç üstler, kolyeler, halhallar, geniş şapkalar, büyük güneş gözlükleri, saç bantları, süet ve püsküllü kıyafet, ayakkabı ve çantalar, büyük şapkalar, kovboy çizmeleri, Kızılderili tarz kıyafetler ve etnik desenli kıyafetler ve barış sembolünün kullanıldığı aksesuar ve takılar hippi modası için anahtar ürünler diyebiliriz.

Hippi modasını benimseyenler rengarenk giyinirler, uzun dağınık saçları olur, çok takı kullanırlar, makyaj yapmazlar, tasasız ve moda konusunda da çabasızdırlar, rahat ve özgür bir havaya sahiptirler. Doğal yaşamı benimsedikleri ve dünyaya, insana ve hayvanlara önem verdikleri için de genelde vejeteryandırlar. Günümüzde hippi modası etkisinde olanlara “cool” kavramını kullanıyoruz.

Hippiler o yıllarda büyük bir beğeni ile karşılaşılan blues, rock ve psikedelik müzikle ilgilendiler.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Çılgın, özgür ve asi: Hippi Chic stilinin şifreleri

Kim olduğunu söyle, stilini söyleyelim! İşte tarzınıza göre 10 farklı stil