Hesaplı dekorasyon için yapılabilecekler: 11 farklı fikir

Son güncelleme:

Evinizde yapacağınız küçük ama etkili değişimler yaşam motivasyonunuzu artırır. Ayrıca sevdiğiniz şeyleri fazla masrafa girmeden uygulamış olursunuz.

HER ODANIN DEĞİŞİME İHTİYACI VARDIR

Özenle seçilmiş aydınlatmalarla mekanın sınırlarını belirlemek, dikkat çekici bir kanepe ile farklılaştırmak, eski mobilyaları yeniden kullanmak, bitkilerle ferahlamak, farklı panellerle havayı tazelemek, açık raflarla mekana işlevsellik kazandırmak…

Her odanın değişime ihtiyacı vardır, özellikle de mevsim değişimlerinde. Özellikle ocak ayı bu işler için kollarınızı sıvama zamandırı. Pratik ve hesaplı önerilerden oluşan bu küçük rehber ile dekorasyonu yenileyip kendin yap fikirleri ile de evinizi bir uzman gibi dekore etmeye var mısınız?

TEK RENK OYUNU 

Beyaz severseniz ve küçük eviniz bu şekilde çok da aydınlıksa… Ama biraz fazla monoton durabilir. Bu yüzden yine tek renk kullanarak bu monotonluğu kırın. Mesela mavinin her tonu beyazla kontrast yaratır, hem de her mevsim kolay ve uygun fiyata aksesuar bulabilirsiniz. Alpina Life, Filli Boya.

DUVARLARI SÜSLEYİN

En sevdiğiniz sanat eserleri veya objelerden oluşan koleksiyon ile antre duvarında farklı bir tasarıma imza atabilirsiniz.

.

Not: Duvara asmadan önce düzenlemeyi yerde oluşturun ve işe en büyük parçadan başlayın.

BİR ÜRÜNLE İKİ İŞLEV

Salon yerleşimini yemek yeme, oturma, çalışma ya da dinlenme eylemleri gibi kullanmak istediğiniz işlevlere göre belirleyin. Bu bölümlere her açıdan ulaşabilmek için açık raflar kullanmak, farklı alanlara ayrılmayı kolaylaştırırken mekanı akılcı biçimde ayırır. Açık raf üniteleri depolama ve okuma ile yemek yeme ya da oturma bölümlerini ayırma işlevini tek bir ünitede buluşturuyor. Böylece iki ayrı mobilya yerine bir ürün satın alarak hesaplı olabilirsiniz.

Elevate kitaplık., Crate&Barrel

YATAK YANINA İLLE DE KOMODİN Mİ?

Bir düzenleme panosu, ayarlı bir lamba ve basit bir sehpa…Tamamen size ait bir yatak başı düzeniyle kendinizi rahat da hissedersiniz. Çünkü bu tasarım tam da kullanımınıza ve ihtiyaçlarınıza göre düzenlenmiş olacak.

essixhome.com

BİTKİLERLE TAZELENİN

Ev bitkileri odanıza doğal bir doku katarken, havanın temizlenmesine ve stres seviyenizin azalmasına da yardımcı oluyor. Kolay büyüyen, irili ufaklı yapraklı bitkiler, deve tabanı gibi daha büyük türler aydınlık ve ılık bir ortamda yetişebilir. Tıpkı burada olduğu gibi kanepe üzerinden sarkıtarak kullanın.

rebeccadeboehmler.com

BASİT, SADE, ETKİLİ DEKORASYON

Etkili bir değişim için ille de göz alıcı bir renk, desen ya da hacimli mobilyalar gerekmiyor. Salonun bir köşesine, bir koltuk yanına yerleştireceğiniz çekmeceli bir ofis dolabı, sade formlu bir sarkıt ve birkaç çiçekle işlem tamam.

bloomingville.com

SADECE KASA MI?

Marifetlerinizi kullanarak evi yenilemek mümkün. Tıpkı buradaki gibi… Meyve kasalarını birbirlerine sabitleyerek oluşturacağınız kompozisyonlarla işlevsel raflar yapabileceğiniz gibi.

ricebyrice.com

YATAK BAŞINA DRAMATİK EFEKTLER

Beğendiğiniz deseni önce kağıda çizin, sonra duvara kalemle ve maskeleme bandıyla uygulayın. Renklerinizi seçin ve iki kat boyayın. Boya tamamen kuruyunca bantları çıkarın.

Viva nevresim takımı, Yataş.

STANDART DIŞI OLUN

Salonda bir büfe en moderninden klasiğine her stilin olmazsa olmazlarından. Ancak buna ekstra bir bütçe ayırmak istemiyorsanız modüler dolap sistemlerinin farklı ölçüleriyle kendi büfenizi tasarlayarak bütçenizi aşmazsınız.

Kallax dörtlü raf modülü, Pudda keçe sepet, Ikea.

RENGARENK DEPOLA

Farklı raf ve kutularla depolamak yerine, uygun bir duvarı modüler dolap sistemiyle yekpare kaplamak aradığınızı çabucak bulmanızı sağlarken oldukça dekoratif bir görüntü de yaratır.

tchibo.com.tr

DUVARIN, RESİM PALETİN OLSUN

Duvarları değerli bir tablo, resim kümeleri veya varaklı bir ayna aile tamamlamak yerine kara tahta folyo ile kaplayıp yılbaşı, doğumgünü gibi tematik şeyler çizerek yaratıcı olun.

H&F Office PVC kara tahta sticker, hepsiburada.com

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL
FOTOĞRAFLAR: AHMET GÜL/PTS
YAPIM ASİSTANI: İBRAHİM GEZER

Zeminden tavana hesaplı değişim