Zeminden tavana hesaplı değişim

Salonun havasını değiştiren bir halı, yemek odasına farklılık kazandıran bir avize ya da duvarları şık birer odak noktasına dönüştüren dekoratif uygulamalar… Düşük bütçelere evi tazelemek hem çok zevkli, hem de çok kolay.

DUVAR HAREKETLERİ

  • Eviniz kiralıksa ya da hızlıca bir değişime imza atmak istiyorsanız işe duvarlardan başlayın. Bol desenli ve renkli dekoratif bantlarla duvarlarda geometrik desenler oluşturabilir, çerçeveler, bordürler uygulayabilir ve daha sonra tek bir iz bırakmadan kaldırabilirsiniz.
  • Boya, bir evi değiştirmenin en kolay yolu. Degrade, sim veya bürüt beton… Stilinize göre bir görünüm seçerek yaratıcı efektlerle uygun bütçelere odalarınıza sıra dışı bir hava kazandırabilirsiniz.
  • Düz bir duvarı bambaşka bir şekle büründürmek için bir rulo duvar kağıdı alın ve yapıştırmaya başlayın! Diğer seçenekler içinde daha pahalı olanı olsa da, göz alıcı duvar efektleriyle çok daha az dekoratif aksesuar kullanarak yine de tasarruf etmiş olursunuz.

ZEMİNLER DEĞİŞİYOR

  • Bastığınız yerin yumuşaklık hissi vermesini seviyorsanız duvardan duvara halı iyi bir seçenek olabilir. Ancak bunun için yüksek bir bedel ödemek yerine sizi bir bulutun üzerinde yürür gibi hissettiren polyester ya da polipropilen gibi hesaplı olanlara yönelebilirsiniz.
  • Vinil zemin döşemesi mutfak, banyo veya koridorlar için cebinizi seven bir döşeme tipi. Üstelik az bakım gerektirir. Oldukça dayanıklı, su geçirmez ve ayak seslerinin yoğunluğunu azaltabilen bir seçenek.
  • Doğal ahşap görünümlü uzun ömürlü ve kolay temizlenen bir alternatif arıyorsanız laminat parke en doğrusu. Maliyetinin bir kısmını azaltmak için kendinizin de monte edebileceği seçeneklere yönelin. Geçme sistem laminat parkeleri döşemek kolay olduğundan hiç kimse fark etmez bile.

ODAK NOKTASI PENCERELER

  • Stil sahibi bir mahremiyet isteyenler için pencereleri cam film giydirmek oldukça hesaplı bir çözüm. Üstelik hem içeriden, hem de dışarıdan bakıldığında görsel olarak oldukça dekoratif efektler yaratıyor.
  • Uygun fiyata pazardan bile alabileceğiniz harika perdelik kumaşlar var. Bunları standart ray yerine kalın godeler halinde rustik borularla asarak daha dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz. Kumaşı olması gerekenden biraz daha uzun bırakarak yere dökümlü düşmesini sağlamak da iyi fikir.
  • Panjur ölçüsü almak kolay. Kalın metal metre kullanın. Pencere girintisini üst, orta ve alttan ölçün. Aynı işlemi sağ, sol ve ortadan da yapın ve çıkan ölçülerin en küçüğünü baz alın.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL