Her amaca uygun bir depolama çözümü

Ev düzeni için her amaca uygun bir depolama çözümü mutlaka vardır.

Bebek, çocuk ya da yatak odasındaki karyolalar; bu mekanların hemen hemen en çok yer kaplayan ögeleri. Karyolaların depolamalı olanlarını tercih etmeniz ise, sahip olduğunuz alanı fonksiyonel olarak değerlendirmenin en önemli sırlarından biri.

KONUK ODASINA

Konuk odasında bazalı daybed’lere yer vermeniz bu odaya ikinci bir işlev daha katar: Depolama için ekstra alan yarattığınız bir oda…

Bazalı daybed, Armis.

OYUN ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN

Oyuncakları nereye sığdırsam diye düşünüyorsanız özellikle bu yaş grubundaki çocuklar için altı çekmeceli karyolaları değerlendirebilirsiniz.

Crocodily.

KALABALIK AİLELERDE DEPOLAMA ÇÖZÜMLERİ

Günümüzde evlerimizde bizlerden çok bireysel eşyalarımız yaşıyor. Standartlar yükseldiği ve alışkanlıklar da değiştiği için eskisinden çok daha fazla tüketim söz konusu. Bu da beraberinde evlerimizde ciddi depolama problemini getiriyor. Özellikle kalabalık ailelerde bu daha da büyük bir sorun. Bu yüzden:

Clara bazalı karyola, Doğtaş.
  • Tavan kadar yapılan gömme dolaplar, iç organizasyonu kullanıcı ihtiyacına göre şekillenirse maksimum fayda sağlayacaktır ve mekânda da fark edilmeyecektir.
  • Yüksek tavanlı mekanlarda yaşama alanı dışındaki mekanlarda (koridor vs.) tavan boşluğunda da depolama alanı yaratılabilir. • Derin dolaplarda özellikle raylı sistem ile (kullanılacak raf vs.) daha fazla ürün yerleştirmeye olanak sağlanabilir.
  • Dubleks evlerde merdiven altı dolap sistemleri oldukça iyi depolama alanlarıdır.
  • Dolap iç düzenleri kullanılacak ürün boyutlarına göre şekillendirilirse kayıp alan oluşmaz.
  • Çalışma masalarının altında ayak girme mesafesi sonrasında kalan boşluklar da dolap olarak değerlendirilebilir. Masa tabla kalınlığının içine yapacağımız kulpsuz çekmeceler de kalem ve kâğıt depolamak için uygundur.
  • Koridor alanları geniş ise, boydan boya yapılacak duvar renginde sürgülü kapaklı gömme dolaplar oldukça büyük bir depolama alanı yaratır.
  • Her dolap gerekli derinlikte olmalıdır, çok eşya alsın diye derin dolap yapmak doğru bir çözüm değildir. Mesela, banyo dolaplarının derin olması işe yaramaz çünkü en arkadaki ürüne ulaşamazsınız. Kitaplıkların da derin olması işe yaramaz, arka arkaya kitap koymak kullanışlı olmaz. Mutfak alt dolapların da standart derinlik nedeniyle çekmeceli olması uygundur.
  • Ayakkabılıkların da eğik ve ayakkabı derinliğinde olması kullanışlı olacaktır.
  • Yazlık ve kışlık depolama yaparken mümkün olduğunca vakumlu plastik torbalar kullanmak, alan ihtiyacını azaltacaktır.
  • Yüksek Mimar Feza Ökten Koca, Elips Tasarım Mimarlık.
Premium baza seti, Armis.
Stuva/Folja bebek karyolası, Ikea.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ

Depolamanın kaç farklı hali var? İşte depolama örnekleri