Ev turu: Tatile gittiği Kalkan’ı beğenince ülkesine yeni bir ev alıp döndü

Son güncelleme:

Herkes tatilden güzel fotoğraflar ve bronz bir tenle döner ama Robert Warner, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan‘daki tatilinden yeni bir ev alarak dönmüş ülkesine…

EVİN ÖZELLİKLERİ

  • EV SAHİBİ: Bir turizm firması sahibi olan İngiliz Robert Warner. Kalkan dışında Londra ve Norfolk’ta da evleri bulunuyor.
  • EVİN TARİHİ: Arazi 2006 yılında alınmış. Evin yapımı iki yıl sürmüş ve 2008 yılında tamamlanmış.
  • MALİYETİ: 1.1 milyon sterlin.
  • ODALAR: Sekiz yatak odası, 11 banyo, Türk hamamı, salon, mutfak, yemek odası.

Kalkan, Türkiye’nin Beverly Hills’i” diyor Robert Warner. “Daha ilk ziyaretimde buraya vuruldum ve yaşamaya karar verdim” diye devam ettiriyor sözlerini.

İngiliz turizmci, en çok manzarasına ve sakinliğine vurulmuş Kalkan’ın. Önce bir arazi satın almış. Tatil beldelerinde yazın inşaat izni olmadığı için ‘White Lodge’ adını verdiği, hayallerindeki evi iki yılda yaptırabilmiş. Ev, Warner’a 1.1 milyon sterlin’e mal olmuş. Ama o, her kuruşuna değdiğini söylüyor.

Ev sahipleri günün büyük bir bölümünü dışarıda geçiriyor. O yüzden dış mekanda oturma alanlarına ağırlık verilmiş. Böyle güzel bir manzaraya karşı lezzetli yemekler yemenin tadına kim doyabilir ki?

“BEN TÜRKÇE BİLMİYORDUM, ONLAR İNGİLİZCE”

Evin yapım aşamasıyla ilgili komik anıları da var Warner’ın: “Ev için o kadar heyecanlıydım ki, İngiltere’den 15 günde bir Kalkan’a gidiyordum. Mimarım yanımda olmadığı zaman işçilerle anlaşamıyordum. Ben Türkçe bilmiyordum, onlar da İngilizce. Bu yüzden pek çok şeyi çizerek anlattım.”

Salonun baş köşesinde, İngiltere’den getirilen beyaz piyano yer alıyor. Büyük saksı içindeki zeytin ağacı da gözlerden kaçmıyor. Gün ışığından en iyi şekilde faydalanmak için pencereler yere kadar tasarlanmış. Renk olarak da ağırlıklı olarak beyaz tercih edilmiş.

MANZARAYA KARŞI KEYİF

Evin dış bölümünde büyük bir yüzme havuzu var. Denizde yüzüyormuş hissi vermesi için sonsuz havuz sistemi uygulanmış. Yaz günlerinin tadını çıkarmak için, birkaç farklı oturma alanı düşünülmüş. Günün büyük bölümünü dışarıda geçiriyorlar çünkü. Uzun süren brunch’lar, saatlerce devam eden havuz keyfi, akşam serinliğinde yenen lezzetli yemekler…

Muhteşem manzaraya karşı yemek yemenin tadına doyum olmuyor burada. Ev sahibinin en sevdiği bölüm, havuzun alt kısmında yer alan minik bahçe. Buradaki hamakta sallanıp şekerleme yapmayı çok seviyor Warner. Ev bu kadar büyük ve güzel olunca, konuklar da eksik olmuyor tabii. En son kendi 40 yaş partisini burada düzenlemiş Warner. Tam 250 kişi katılmış partiye. “Akşamdan sabahın erken saatlerine kadar eğlendik. Ev hepimize yetti” diyor gülümseyerek.

TÜRK-İNGİLİZ KARIŞIMI DEKORASYON

Evde 8 oda, 11 banyo, Türk hamamı, salon, yemek odası, iki mutfak bulunuyor. İç dekorasyonu annesi Joy ile birlikte yapmış Robert Warner. Stil olarak minimalist bir tarz belirlemişler. Mobilyaların çoğu Kalkan’da, özel olarak yaptırılmış. Bazıları ise İngiltere’den getirilmiş; Norfolk’taki bir antikacıdan şamdan, Designers Guild’dan yastıklar, Selfridges’dan piyano gibi… Hepsi bir araya geldiğinde bir yap-boz’un parçaları gibi birbirini tamamlamış.

Evin tüm odalarında terasa açılan büyük kapılar tasarlanmış.

Tüm vaktini burada geçirmediği için, harika villasını kiraya veriyor ev sahibi istemeyerek de olsa… “Ben bu evi satmak için yapmadım. En büyük hayalim kalıcı olarak buraya taşınmak ve burada yaşlanmak” diyerek sözlerini noktalıyor.

Beyazın hakim olduğu mutfakta metalik renkte ankastre ve ev aletleri tercih edilmiş.

NE NEREDEN?

  • Ev sahibi, yerli firmalara destek olmak için evindeki pek çok şeyi Kalkan’daki firmalara yaptırmış. Tüm yataklar ve yatak başları el yapımı. Yatak örtüleri ve yastıklar ise İngiltere’deki Designer Guild’den alınmış.
  • Mutfak, Kalkan’daki Bravocassa firması tarafından bu eve özel olarak tasarlanmış. Beyaz eşyalar ise Bosch marka.
  • Yemek odasındaki büyük masa yine Kalkan’daki bir atölyeye yaptırılmış. Sandalyeler de yine özel tasarım.
  • Salonda İngiliz rüzgarı esiyor. Kahverengi kanepe Natuzzi’den, yeşil çizgili halı Harrods’dan, beyaz deri koltuk ve puf Furniture Market’dan, yastıklar John Lewis’dan, ‘son dakika fikri’ olan piyano da Selfridges’den.
Ev sahibi Robert Warner.

İstanbul’da yaşayan İngiliz’in evinde geleneksel-modern buluşması