Happy Chic stili: Renkli, cesur, kuralları hiçe sayabilen bir tarz

Son güncelleme:

Renkli, cesur, kuralları hiçe sayabilen bir tarz “Happy Chic/Mutlu Şık”. Renkler neşeyi, objeler şıklığı anlatıyor.

Amerikalıların en beğendiğim özellikleri doğal, gösterişsiz ve en önemlisi güleryüzlü insanlar oluşları. Bu durumun bir yansıması diyebileceğimiz “Happy Chic” akımı ise Jonathan Adler önderliğinde Jonathan Adler’ın kendi mağazalarında ve Türkiye’ye de gönderim yapan Jc Penney’de satılan ürünler aracılığıyla ülkeye tatlı tatlı yayılmakta…

“Happy Chic” adından da anlaşılacağı üzere şık ve mutlu bir stil. Mutluluk kısmı renk kullanımındaki cesur seçimlerden geliyor, şıklıksa rengin hayat bulduğu kaliteli objelerden… Başka bir deyişle tıpkı Fellini’nin Juliet of the Spirits filminde olduğu gibi kendinizi renklerin arasında kaybetmeye hazır olun!

Gelelim bu stille ilgili ipuçlarına:

HAPPY CHİC STİLİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Dekore ettiğiniz odaya şık ve retro mobilyalar koyun, hem de mevcut trendlerin izlerini taşıyan aksesuarlar… Pop-art yastıklar, renkli tekstiller kullanın. Başka bir deyişle trend olan aksesuarları zamansız diyebileceğimiz sofistike mobilyalarla, yani modası geçmeyecek, odanıza kalıcı bir şıklık katacak ürünlerle birleştirin, klasik tasarımlarla mevcut trendleri karıştırın.

Tekstillerde, halıda veya duvarda geometrik desenler kullanın. Bu desenlerin enerjik olmalarının yanı sıra, şık ve zarif bir etkisi olduğunu göreceksiniz.

Renkleri kullanın, ama ortamı çok fazla sıkıcılaştırmamak için kullandığınız rengi başka renklerle de karıştırın.

Jokerinizi kullanın; turkuazı sarıyla, yeşili kiremitle, turuncuyu antrasitle kombinleyin! Unutmayın, alışılmadık renk kombinasyonları uyumlu-uyumlu kombinasyonlardan çok daha etkili olabilir!

Beyazla istediğiniz rengi kullanın, beyazla yanlış yapmak imkansızdır! Üstelik kullanacağınız her rengi patlatacak olması da beyazın sayısız faydalarından sadece biri.

MAVİ

Mavinin her tonu büyüleyicidir. Bebek, turkuaz, petrol, lacivert… Belki de mavi ve tonlarıyla ben aşk yaşadığım için bana öyle geliyor olabilir, ama bana kalırsa bu güzel renkten kendinizi mahrum bırakmayın derim! Maviyi bugüne dek hiç denemediyseniz, mutlaka tadına bakmalısınız. Neden mi? Elbette ben öyle söylediğim için değil, mavi rengi kullanmak güneye tek yön bilet almak gibi olduğu için!

TURUNCU

Turuncu renklerin en çok tartışılabilecek olanıdır. Eğlencelidir, sürprizlidir, evlere enerji getirir. Çocukluğunuza dönün, elinize bir bardak Fanta alıp bu rengi dekorasyonda nasıl kullanabileceğinizi düşünün. Dilerseniz turuncuyu kahverengi ve antrasitle kombinleyebilirsiniz. Sıcak bir renk olan turuncuyu, turkuazla kombinlerseniz, ateşe su eklemek gibi ferahlatıcı bir etkisi olur.

SARI

Sarı evinize tazeliği, güneşi getirir. Sarı laleler, mutfak masasının üzerinde limonlar, sarı sandalyeler, hatta sarı duvarlar… Sarının üzerinizde yazın güneşlenmek gibi bir etkisi olacak…

KIRMIZI

Kırmızı deyince birçoğumuzun aklına ilk olarak arzu nesnesi Christian Louboutin ayakkabılar ve tabii ki ruj gelse de kırmızı girdiği her ortamda olduğu gibi dekorasyonda da adından söz ettirir. Tehlikeli, ama çok etkili bir renktir. Baharatlı bir kırmızının yanı sıra, kardeşleri mercan rengi ve pembenin güzel tonlarını (macenta gibi) da düşünmek lazım… Kırmızı kahverengi, lacivert ve beyaz (ikisi aynı anda) gibi renklerle kombinlenebilir.

YEŞİL

Yeşil alışılagelmiş bir renk, ama kahverengi, gri ve kiremit rengi ile kombinlenince daha etkili ve şaşırtıcı olabilir. Kombinlediğiniz renge göre aktif, pasif veya her ikisi de olabilir.

MOR

Mor değişik tonlarıyla çok farklı etkiler verebilir. Koyu tonları daha resmi ortamlarda tercih edilirken, lila gibi açık tonları da çocuk odalarına hayat katar. Lavanta renginin ise sakinleştirici ve huzur verici etkisi herkesçe bilinir. Cesur bir tavır sergileyip moru yeşille kombinlerseniz, şaşırtıcı sonuçlarından memnun kalırsınız.

Happy Chic renk paletinde gerçekten sınır yok. Canınız isterse metalik renkler bile kullanabilirsiniz. Utangaçlıktan vazgeçin, metalik renkleri mor, yeşil, turuncu, mavi gibi renklerle kombinleyerek evinize ve hayatınıza katın.

Tercihiniz hareketli bir halıdan yanaysa, önce halınızı alın, daha sonra kumaşları ve boya rengini ona göre ayarlayın.

Bu stilde modern ve biraz da sıradışı bir aydınlatma tercih edebilirsiniz.

Bu tarzın adındaki gibi sizi mutlu etmesini istiyorsanız alışverişlerinizi de mutlu fiyatlarla yapmaya özen gösterin. Mesela aileden kalan mobilyaları, açık renklere boyayarak/boyatarak evinize kazandırmak sandığınız kadar zor değil…

Kendinizi renklerle dolu bir kaleydeskoba bırakmadan önce bir düşünün… Evinizin hakkınızda ne söylemesini istiyorsunuz?

Unutmayın, eviniz sizin ne olduğunuzun, aynı zamanda da ne olarak ve nasıl yaşamak istediğinizin bir göstergesi. İpuçlarından yararlanın, ilham alın, ama karar mekanizmasını elinizde tutun, bırakın eviniz gerçek sizi yansıtsın! Birçok mimar ve modacıya ilham kaynağı olan Diana Vreeland’ın dediği gibi “Çok fazla doğru zevk sıkıcı olabilir.” Bunu unutmayın. Gerilmeden, zamana yayarak, adımlarınızı birer birer atın. Sonuç mutlu bir dekorasyonsa, süreç de öyle olmalı!

Çılgın, özgür ve asi: Hippi Chic stilinin şifreleri

Renkli ev dekorasyonu için pratik öneriler