hanımeli-çiçeği-bakımı

Hanımeli çiçeği bakımı nasıl yapılır? Özellikleri nelerdir?

Hanımeli çiçeği bakımı ile ilgili püf noktaları biliyor musunuz? İşte özellikleri, yetiştiği iklim, sulama ve çoğaltma detayları…

HANIMELİ ÇİÇEĞİ BAKIMI

Hanımeli çiçeği bakımı
 • Hanımeli çiçeği bakımı kolaydır.
 • Büyük saksılarda da yetiştirilebilir. Ilıman iklimin hakim olduğu yerlerde yetiştirilmesi çok daha kolaydır.
 • Işık isteği fazladır. Güneşli ya da yarı gölge alana dikebilirsiniz.
 • Organik maddece zengin toprakta sağlıklı gelişim gösterdiğini unutmayın.
 • Toprak nemli kalacak şekilde sulama yapın. Aşırı sulamadan uzak durun.
 • Duvarların dip kısımlarında ya da pergolalara sardırarak güzel bir görüntü oluşturabilirsiniz. Doğru budamayla çit görünümü de elde edebilirsiniz.
 • Sert rüzgarlardan korumanız gerekir. Korunaklı yerlere dikmeye özen gösterin.

HANIMELİ ÇİÇEĞİ ÖZELLİKLERİ

Hanımeli çiçeği bakımı
 • 200 kadar türü vardır. Bahar sonunda, yaz döneminde açan beyaz, narin çiçeklere sahiptir.
 • Güzel kokusu sayesinde bahçelerin vazgeçilmezidir.
 • Bodur, çalı ve sarmaşık olarak birçok türü vardır.
 • Çiçekleri uzun süre dalları süsler.

Hanımeli (Lonicera)Caprifoliaceae familyasınana ait bir bitkidir. Bilimsel adı ‘Lonicera Periclymenum’dur. Çiçeklerini genellikle beyaz ve sarı renkte açan çalı ve sarmaşık türüdür. 200’e yakın türü mevcuttur. Anavatanı Avrupa kıtasıdır. Fakat Çin’de de değişik türlerine rastlanmıştır. Uzun yıllar yaşayabilen soğuk havalara dayanıklı bir bitkidir. Çiçekleri dışında ayrıca meyvede vermektedir. Meyveleri siyah ya da kırmızı renklidir.

Soğuğa dayanıklılığı ile bilinen hanımelinin özellikle dikilmesi için belli bir aydan bahsedilmemektedir. Dış mekan ve geniş alanları sever. İç mekan için özellikle havasız mekanlar için uygun bir bitki değildir. Bol güneşli alanları sever. Yine yarı gölge yerleri de sevmektedir. Çok fazla rüzgara maruz kalmak istemez.

İklime göre bazen kış mevsiminde yapraklarını ve çiçeklerini dökebilir. Fakat bazı sıcak iklimlerde sürekli yapraklıda büyüyebilmektedir.

Belli bir yaşa geldikten sonra çiçeklenmeye başlar. 3-4 senede olgunlaşma evresini tamamlar ve çiçeklerini açmaya başlar.

Toprak olarak her türlü toprakta yetişebilmektedir. Gübrelenmeye ihtiyaç duymayan nadir bitkilerden biridir. Hanımeli çiçeğini, ilkbaharın başından sonbaharın sonuna kadar devamlı şekilde sulamak gerekir. Saksıda bakım sağlanacaksa humuslu bir toprak tercih edilmelidir.

Sulaması toprak kurudukça yapılmalıdır.

Budaması türüne göre değişiklik göstermektedir. Yine belli bir zamanı yoktur. Çiçekleri hangi dönemde solarsa akabinde budama işlemi gerçekleştirilmelidir. Her yıl düzenli olarak budanan hanımeli daha sağlıklı, gösterişli ve dayanıklı çiçekler açar. Budaması yapılmayan hanımeli ise daha çok çalı görünümde ve az çiçekli olarak gelişme gösterecektir.

Bazı türler ilkbaharda çiçek açarken, bazıları ise sonbahara kadar çiçeklenmektedir.

Uzun süre çiçekli kalan bitkiler nelerdir? İşte 9 farklı çiçekli bitki

Güzel kokulu çiçekler: 19 farklı çiçek ile her yer mis gibi koksun