salon dekorasyonu

Hangi tip salon nasıl dekore edilir? Sizin salonunuz hangisi?

Salon tiplerine göre dekorasyon nasıl olmalı? Salon planlarken ya da döşerken nelere dikkat edilmeli? Konunun uzmanlarından tavsiyeleri bir araya getirdik. Evim Dergisi 2013 arşivinden…

“L”, kare veya dikdörtgen… Farklı tipte salon planları için uygun yerleşim şekilleri ve mobilya seçimleri yaparak çok daha konforlu yaşam alanları tasarlanabilir.

DİKDÖRTGEN SALON DEKORASYONU

Haley Weidenbaum

Dikdörtgen bir salon yerleşiminde öncelikle salonda amaç belirlemek gerekiyor.

Planlarken:

Televizyon ünitesinin de bulunduğu bir salon düşünüyorsanız televizyon odaklı bir yerleşim yapmalısınız. Eğer manzara odaklıysa açılara ve kullanım şeklinize göre bölümlere yönelik bir tasarım yapmanızı öneriyorum.

Nasıl döşemeli?

Mobilya satın alırken önce salonun tipi ve büyüklüğüne dikkat edin. Kanepenin “L”, üçlü ya da ikili olacağına karar verdikten sonra yerleşimi buna göre yapın. Böylece ürünlerin mekanla uyumlu olmasını da sağlarsınız. Televizyon ünitesinin çok fonksiyonlu olması ekstra depolama ihtiyacınızı da karşılayarak dağınıklığı önler. Ayrıca kitaplık gibi ek fonksiyonlar sağlaması da işlevsellik açısından yerleşimde kolaylık sağlar.

Mimar Şebnem Buhara/Bou Design.

KARE SALON DEKORASYONU

Büyük bir kare salonunuz varsa tefriş edeceğiniz eşyaların birbirlerine mesafelerini doğru ayarlamak zorlayıcı olabilir.

Planlarken:

Büyük kare salonlarda oturma grubunu mümkün olduğunca duvarlardan açarak, daha çok orta kısma doğru yerleştirmek ve fonksiyonlara göre ayrı gruplar oluşturmak konfor açısında en elverişli olanı.

Nasıl döşemeli?

Salon küçükse mümkün olduğunca akıllı mobilya seçimleri yaparak minyon mobilyalara yönelin. Ancak bazen çok büyük bir mobilya büyük algılamayı sağlayabilir. Bu nedenle büyüklü küçüklü mobilyaları bir arada kullanın.

Yerleşim yaparken kapının konumuna göre sirkülasyon aksınızı belirleyin. Bu aksa göre farklı fonksiyon köşeleri oluşturun. Salonu geniş göstermek için uzun kanepeyi kapıya sırtı dönük koymayın.

Kapıya doğru ve önü açık şekilde yerleştirin. Köşeli  mobilyalar yerine yuvarlak hatlı olanları seçin. Bu planda salonlar için aydınlatma elemanlarını seçerken sarkıt avizeler tercih etmeyin. Yerden aydınlatmalar ve sehpa üzeri lambalar salonun kare köşelerini yumuşatır.

Mimar Gizem Büyüktürkoğlu.

L TİPİ SALON DEKORASYONU

“L” tipi salonlar birden fazla fonksiyon içeren yerleşimler için en ideal şekilli salon planı. Bu planda oturma, yemek yeme, çalışma, okuma, hatta hobi köşesi gibi farklı alanları kolayca yaratabilirsiniz.

Planlarken:

Salonun en geniş bölümüne oturma grubunu yerleştirerek işe başlayın. “L” tipi bir koltuk ve karşısında ikili ya da üçlü  bir kanepe en ideal seçim. “L” planın en dar koluna yemek masanızı yerleştirebilirsiniz. Ayrıca kütüphane, tekli koltuk ve  lambader üçlüsüyle keyifli bir okuma köşesi oluşturabilirsiniz.

Nasıl döşemeli?

Mekanda bolca bulunan keskin köşeleri yumuşatmak için yere kadar uzanan kumaş perdeleri tercih edin ve stor  perdeden kaçının. Yine açılı yerleştireceğiniz bir koltuk veya yuvarlak hatlara sahip sehpelarla da keskinliği kırabilirsiniz.

İç Mimar Öykü Thurston.

Farklı salonlar için mimar önerileri: Kare, dikdörtgen, L tipi

3 farklı salon tipi ve 3 yerleşim önerisi