Hamilelikte baş dönmesi

Hamilelik süresince baş dönmesi sık sık yaşanmaktadır. Ancak bayılma şikayetleri oldukça nadir görülmektedir. Hamile bir kadının sersemlik hissi yaşaması veya baş dönmesinin pek çok nedeni olabilmektedir.

Gebeliğin ilk üç ayında baş dönmesi, dolaşım sisteminin var olan kan hacminin yeterince doldurmamasından kaynaklanır. Gebeliğin üçüncü ila altıncı aylarındaki baş dönmesinin sebebi de annenin genişleyen rahminin kan damarlarına basınç yapması sebebiyle yaşanır.

Hamilelik sürecinde meydana gelen baş dönmeleri anne adayının oturduğu ya da kalktığı esnada yaşanabilir. Bazen baş dönmelerini, bayılma hissi de takip edebilir. Bayılma hissi göz kararması ile kendini belli edebilir. Kan basıncının birden bire düşmesiyle, beyne daha az kan gideceği için hamile kadınlarda bayılma hissi ya da baş dönmesi yaşanabilir. Gebelik döneminde bayılma hissine sebep olan bir başka neden ise,  kadının vücudundaki kan şekerinin düşmesidir. Kadının kan şekerinin düşmesinin nedeni de genellikle uzun süre aç kalmasıdır.

Kan şekerinin korunması ve baş dönmesini azalmakta adına mutlaka sık sık ve az az yemek yenilmelidir.

Hamilelikte baş dönmesinden korunmanın yolları

– Gebelik dönemindeki anne adaylarının ani hareket etmemeleri gerekmektedir.
– Anne adayı her zaman yavaş ve kontrollü şekilde ayağa kalkmalıdır.
– Kan şekerinin dengede tutulması için anne adayı ara öğünlerinde 1 bardak taze meyvelerden sıkılmış meyve suyu içebilir.
– Anne adayı dışarı çıktığında havadan dolayı veya çok kalın giyindiği için terleyebilir. Bu terleme esnasında da başı dönebilir. Özellikle de otobüste veya iş yerinde anne adayı çok hafif bir baş dönmesi hissettiği anda hemen bir yere oturmalıdır.
– Bulunduğu ortamın havalandırılması veya annenin temiz havaya çıkarılması gerekir. Annenin üzerindeki kıyafetlerin gevşetilmesi de, onun rahat hissetmesini sağlayacaktır.
– Anne adayı şayet çalıştığı ortamda bir sersemlik hissederse ve bayılacak gibi olursa yapması gereken ilk şey beynine giden kan dolaşımının artmasını sağlamaktır. Bunun için anne adayı mümkünse yere uzanmalı ve bacaklarını hava doğru kaldırmalıdır.

Kaynak: http://www.centrumtupbebek.com/hamilelikte-bas-donmesi-ve-bayilma-nedenleri.html