Güzel bir ilkbahar bahçesine giden 12 yol

1. Bahar bakımı
Kış mevsimi sonrası bahçemizinbakıma ve ilgiye ihtiyacı vardır. Kışaylarında bahçedeki tüm bitkilerdeolduğu gibi çimlerde de deformasyonmeydana gelir. İlkbahardaönlem alınması gereken enönemli konulardan biri yabani otlardır. Özellikle çim alanlarda ilkbahardaçıkan yabani otlar ellesökülerek veya ilaçlanarak temizlenebilir.

2. Bitkilerinizişekillendirin
Bahçem çok sıradan diye üzülmeyin.Bahçenize topiary sanatıyla hareket katmanız mümkün.Zarif bitkilerinizi hayvan figürlerine,geometrik desenlereçevirebilirsiniz.

3. Bahçeniz mis gibi koksun
Balkonunuzun kapısını açtığınızda rüzgarın evinizemis gibi kokular getirmesini istemez misiniz? Yaz dönemiuzun süre çiçekli kalan bitkilerin dikilmesi içinen uygun zamandır bahar ayları. Bu dönemde bahçenizebegonya, camgüzeli, kadife, ateş çiçeği, yıldız çiçekleri, petunya dikebilirsiniz. Bahçedeki tamgölge alanlarda camgüzeli, yarı gölge ortamlarda begonyave güneşli alanlarda da ateş, kadife ve horozibiği yetiştirebilirsiniz. Ayrıca bahar aylarında açanve tüm yaz çiçekli kalan bitkileri dikmek için de enuygun zaman.

4. Çiçeklerinize alan açın
Bahçenizi sıradanlıktan kurtarmak istiyorsanız, daha öncedenemediğiniz yerleri çiçeklendirebilir, çakıllarla düzenlemeleryapabilirsiniz. Çiçekler için çitlerin yanında, kapı yanlarında her zaman yer açılabilir. Pontlarla küçük havuzlar, yinetaşlardan oluşan küçük şelaleler de oluşturabilirsiniz.Böylece bahçenizi farklı ve sürprizlerle dolu bir hale getirebilirsiniz.

5. Oturma köşesi hazırlayın
Sevdiklerinizle bahçenizin keyfini çıkarmak ya da akşamları çimenkokusunu duyarak kitap okumak için oturma köşesi yapabilirsiniz.Köşenizde minderlerin özellikle fermuarlı, astarlı ve biyeli olmalarınadikkat etmelisiniz, çünkü yıkarken size kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca köşenizi fener ve çeşitli aksesuarlarla süsleyebilirsiniz.~

6.Odaknoktasıyaratın
Bahçenizin dikkatçekici olmasını istiyorsanız, heykel vebüyük dekoratif saksılar kullanarak odaknoktası yaratabilirsiniz.Böylece bahçenizidaha ihtişamlı birgörünüme kavuşturupseçtiğiniz heykellerletarzınızı yansıtabilirsiniz.

7. Bahçeniziaydınlatın
Gün batımında ve akşamlarıpatikalarınızı aydınlatmalısınız.Bahçenizin güzelliği hava kararınca da fark edilmeli. Bahçedüzeninde aydınlatma oldukçaönemlidir ve son dakikayabırakılmamalıdır. Tarzınıza göre, spotlar veya romantikaydınlatmalar kullanabilirsiniz.Ayrıca bazı ağaçlarınızaküçük lambalar asarak ışıkoyunları yapabilirsiniz.

8. Paravankullanmayıdeneyin
Kirli bir duvarı gizlemek ya dabeğenmediğiniz bir alanı hoşgöstermek için, çiçeklerinizi desergileyebileceğiniz dekoratifparavanlar kullanabilirsiniz. Paravanlarlabahçenizde bölümleroluşturabilirsiniz.

9. Aksesuarları unutmayın
Dekorasyonda ayrıntılar önemlidir. Çimenlerin üzerine,çalılıkların, çiçeklerin arasına heykelcikler, fenerleryerleştirebilirsiniz.

10. Patikalaroluşturun
Bahçenizde rahatça, bitkilerinize zararvermeden yürümek için kaya veçakıl taşlarıyla yollar yapabilirsiniz. Patikalaryağışlı havalarda kayganlaşabilir,bu yüzden temizlemeniz gerekir.Çiçeklerle patika kenarlarını renklendirebilirsiniz.Böylece patikanız şirin vebelirgin bir hal alır.

11. Mobilyalarınızıcanlandırın
Eskiyen ahşap bahçe mobilyalarınızı atmayın. Eski bankve masalarınızı yeniden boyayıp yada cilalayarak tekraryaşama kazandırabilirsiniz.

12. Gözehitap edin
Bahçenizde çiçeklerden başka gözzevkine hitap edecek dekoratifürünler de bulundurmalısınız. Çeşmeler,doğal taşlar bahçe dekorasyonunuzundoğallığını pekiştirir.