Gömme mobilyalarla depolama alanınızı arttırırken şık çözümlere de imza atın

Son güncelleme:

Gömme mobilyalara yatırım yaparak yaşam alanlarınızdaki depolama alanlarını artırırken şık çözümlere de imza atabilirsiniz.

Evlerimiz zaman zaman yeterli depolama alanına sahip değilmiş gibi görünebilir. Bu nedenle evlerimize eşya alırken onları nasıl depolayacağımızı da planlamamız gerekiyor. Yerden tasarruf etmenin akılcı yollarından biri de atıl alanları değerlendirirken gömme mobilyalar kullanmak.

1- SAKİN BIR OTURMA ODASI YARATIN

Ev teknolojisinde son yıllarda çok daha fazla cihaza sahip olma eğilimindeyiz ve bunların çoğunu da ana yaşam alanımızda tutuyoruz. Onları koyacak yer arıyorsanız odadaki kolonlar arasında yer alan duvar yüzeyini gömme bir TV ünitesi olarak değerlendirebilirsiniz. Bu alana yerleştireceğiniz dolapların bir kısmında kapaklı dolap ve çekmece kullanmayı unutmayın. Böylece kumandalar, uydu kutuları ve diğer elektrikli aletlerinizi gözden uzaklaştırabilirsiniz. Kablo yoğunluğunu da dolabın arkasında gizlerseniz odanızı bayağı rahatlatırsınız. Eğer odanız açık planlı ise araya hem kapalı hem da açık raflara sahip yarım yükseklikte bir dolap eklemeyi düşünün.

Merdiven altı hem kütüphane hem de keyifli bir oturma alanı olarak değerlendirilebilir. Fotoğraf: lavenderhillinteriors.com.au

2- YATAK ODASINA SİPARİŞ MOBİLYA

Ismarlama yatak odası mobilyalarının güzelliği, bağımsız gardıropların kullanılamayacağı tüm atıl alanlar için rahatlıkla tasarlanabilmesidir. Dolabınızı dar bir köşeye de sıkıştırabilir ya da eğimli bir tavanın altında da konumlandırabilirsiniz. Ancak ısmarlama dolaplarda iç askı ve raf alanını doğru ayarlamak çok önemli, bu nedenle içerisine neler yerleştireceğinizi dikkatlice düşünün. Yarım ve tam yükseklikte raylar ve çekmecelerin karışımı bir sistem genellikle iyi sonuç verir. Özel olarak tasarlanmış bir ayakkabı rafı, hatta çantalarınız için bir alan da ekleyebilirsiniz. Sürgülü kapılar küçük bir oda için pratik bir çözüm, cam kullanmak da kıyafetlerinizi bir bakışta görmenizi sağlar, ancak içindekilerin dağınık görüneceğini düşünüyorsanız tercih etmeyin.

ARA ALANLARI DEĞERLENDİRİN

Dunelm.

Odalarınızda atıl gibi gözüken alanları, o yere uygun mobilyalar yaptırarak değerlendirebilirsiniz. Alana göre gömme bir dolap ya da TV alanı planlamak gibi…

3- EVDE OFİS DÜZENİ

Fotoğraf: architecture.com

Günümüzde yarı ya da tam zamanlı olarak evden çalışanların sayısı çok fazla. Artık yemek masasının bir köşesini kullanmak yeterli bir çözüm değil! Hazır mobilyalarla en kompakt alanlarda bile özel bir ofis alanı yaratılabilir. Alanınız darsa, masanızı bir girintiye veya atıl bir köşeye kurun. Yatak odası, mutfak veya oturma odasını yeniden tasarlayacaksanız, ofis alanınızı gömme dolaplara da dahil edebilirsiniz. Kullanılmadığında kapatılabilen bir tasarım düşünebilirsiniz. Ofisin kapılarını kapatabilmenizse, iş-ev dengesini kurmanıza da yardımcı olacaktır.

4- MERDİVEN ALTLARINI KULLANIN

Fotoğraf: home-designing.com

Çoğu zaman merdivenlerin altındaki alan, ütü masasını veya elektrikli süpürgeyi almak dışında nadiren kullandığımız bir yerdir. Açılı tavanı ve karanlık olması nedeniyle kullanımı zor olan bu alanı biraz hayal gücü ve akıllı planlama ile daha işlevsel ve kullanıcı dostu bir alana dönüştürebilirsiniz. Pratik seçenekler arasında bir vestiyer, çalışma alanı kurmak; kolay erişimli dolaplar içinde özel yapım bölümlere ayrılmış bir depolama planlamak, hatta bu alanda keyifli bir okuma köşesi ya da banyo oluşturmak yer alıyor.

5- PENCERE KENARI

Doğtaş.

Pencerenizin önünde kalan alanı değerlendirin. Buraya yerleştireceğiniz bir sedir sadece iyi bir kitapla kıvrılıp keyif yapmak ya da manzarayı seyretmek için rahat bir yer olmakla kalmaz, aynı zamanda altındaki çekmece veya dolaplarla size bol miktarda saklama alanı sağlar.

6- BANYODA YER AÇIN

Yaklaşık altı metrekarelik bir alanın -tüm ailenin banyo malzemeleriyle dolduğunda- aşırı kalabalık hissettirmesine şaşmamak gerekiyor. Gömme mobilyalarla ölü alanlarda depolama sağlayıp göze hoş görünmeyen boruları gizleyerek bu sorunu çözebilirsiniz. Yerden tavana, uzun ve dar dolapların yanı sıra lavabonuzun altını da dolap olarak kullanın. Modern bir görünüm için açık rafları minimumda tutun ve ışığı etrafa yansıtmak için lavabonun üzerine büyük bir ayna veya aynalı dolap yerleştirin.

Depolarken stiliniz konuşsun: 4 farklı stilde depolama örneği